chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Lepiej zapobiegać niż leczyć

Lepiej zapobiegać niż leczyć

02.10.2008
„Lepiej zapobiegać niż leczyć”- to najlepsza metoda abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Sprawdza się również w przypadku naszych domów. Bardzo często ściany, mury oraz słupki ogrodzeniowe wykonujemy z cegieł lub płytek klinkierowych. Niestety, często z czasem pokrywają się one solnymi wykwitami, które nie tylko szpecą, ale doprowadzają również do uszkodzeń mechanicznych spoin. Zamiast tracić czas i pieniądze na walkę z nimi, lepiej od razu zastosować odpowiednie produkty.

Ściany i mury muszą być trwałe i odporne na działanie czasu i nawet najbardziej niekorzystne warunki pogodowe takie jak: zmiany temperatury, wilgoć z otoczenia, a także na zmiany liniowe murów, ruchy gruntu, etc. Nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach zaprawa nie może pękać ani tracić kontaktu z cegłą. Jest to konieczne dla zapewnienia szczelności elewacji z klinkieru (ochrona przed deszczem, śniegiem) i ochrony przed powstawaniem wykwitów solnych. Przed zaprawą do klinkieru, stawiane są, więc szczególnie wysokie wymagania. Powinna nie tylko łączyć cegły w stabilną konstrukcje murową, ale stanowić jednocześnie barierę dla wody wnikającej do wnętrza muru. Bardzo istotne jest także, aby woda znajdująca się już wewnątrz mogła łatwo być wyprowadzona poza obręb muru.
REKLAMA:


Skąd się biorą wykwity?


Przyczyną powstawania nieestetycznych wykwitów na murach jest wzrost objętości krystalizujących się soli. W każdym produkcie na bazie cementu portlandzkiego powstają rurkowate szczeliny zwane porami kapilarnymi. Ich specyficzna budowa sprawia, że mogą zasysać ciecz, która następnie wędruje systemem połączonych kanalików i w ten sposób umożliwia migrację rozpuszczonym solom na zewnątrz.

Skuteczna profilaktyka ALPOL


Aby ograniczyć ten proces, należy przerwać ciągłość struktury kapilarnej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych dodatków o rozmiarach nanometrycznych. Ich zastosowanie w produktach Alpol pozwala uzyskać bardziej zwartą i szczelną mikrostrukturę. W ten sposób zostaje zahamowana migracja roztworów soli i proces powstawania wykwitów.

Nanoprodukty ALPOL:


- Nanozaprawa do klinkieru ALPOL AZ 120 – AZ 126
- Kolorowa nanospoina do klinkieru ALPOL AZ 150 – AZ 156
- Elastyczny nanoklej do klinkieru ALPOL AK 518
Chemia budowlana - Lepiej zapobiegać niż leczyć
Chemia budowlana - Lepiej zapobiegać niż leczyć
Chemia budowlana - Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nanozaprawa do klinkieru ALPOL jest to kolorowa zaprawa do wznoszenia murów z cegieł licowych z jednoczesnym spoinowaniem oraz do murowania ogrodzeń, fundamentów, studzienek, ścian konstrukcyjnych i kominów z cegieł klinkierowych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zaprawą można również wypełniać fugi o szerokości do 30 mm między cegłami i płytkami elewacyjnymi. Dzięki zastosowaniu nanododatków zaprawa jest wysoce odporna na powstawanie wykwitów solnych. Produkt dostępny jest w siedmiu kolorach:
- grafitowym (ALPOL AZ 120),
- szarym(ALPOL AZ 121),
- brązowym (ALPOLAZ 122),
- czerwonym (ALPOL AZ 123),
- jasnoszarym(ALPOL AZ 124),
- czarnym(ALPOL AZ 125),
- piaskowym (ALPOLAZ 126).Nanospoina do klinkieru ALPOL to drobnoziarnista spoina będąca uzupełnieniem nanosystemu do klinkieru. Służy do spoinowania murów, ogrodzeń, podmurzy, fasad, kominów z klinkierowych cegieł licowych, klinkierowych pytek elewacyjnych, a także wypełniania fug miedzy okładzinami z naturalnego (poza marmurowymi) i sztucznego kamienia elewacyjnego o szerokości od 3 do10 mm. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zastosowane nanododatki sprawiają, że jest wysoce odporna na powstawanie wykwitów solnych. Nie należy jej stosować w agresywnych warunkach i pod wodą. Dostępna jest w siedmiu kolorach odpowiadających kolorom nanozapraw do klinkieru:
- grafitowym (ALPOL AZ 150),
- szarym (ALPOL AZ 151),
- brązowym(ALPOL AZ 152),
- czerwonym (ALPOLAZ 153),
- jasnoszarym (ALPOL AZ 154),
- czarnym (ALPOL AZ 155),
- piaskowym(ALPOL AZ 156).

Elastyczny nanoklej do klinkieru ALPOL AK 518 klasa C2T służy gównie do przyklejania elewacyjnych kształtek i pytek klinkierowych. Można go również stosować do innych okładzin ceramicznych, płyt z kamienia naturalnego i sztucznego (poza marmurowymi).
Ze względu na ograniczony spływ klej nadaje się na wszelkiego rodzaju powierzchnie pionowe. Ponieważ jest klejem elastycznym, można go stosować na podłożach krytycznych (odkształcalnych, podgrzewanych, na tarasach, balkonach itp.). Klej jest mrozo- i wodoodporny, co umożliwia jego aplikację´ na zewnątrz budynków.

Źródło: Alpol
Przeczytaj również: Murowanie z cegieł
Autor: PIOTROWICE II - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt