chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Układanie płytek mrozoodpornych na tarasie

Układanie płytek mrozoodpornych na tarasie

22.07.2011
Układanie płytek mrozoodpornych na tarasie to... tradycja pochodząca z czasów, kiedy był to niemal jedyny dostępny na rynku produkt. Ostatnie lata przyniosły w tym zakresie sporo pozytywnych zmian.

Chemia budowlana - fot. Libet
fot. Libet
Możliwości zagospodarowania i wykonania tarasu jest dziś znacznie więcej. Wzrosła świadomość konsumentów. Zmieniło się ich spojrzenie i potrzeby. Większe bogactwo w doborze materiałów pozwala skupić się na stronie estetycznej i własnych gustach. Producenci materiałów nawierzchniowych wydają katalogi, które niosą klientom żywą inspirację. Fachowcy są szkoleni w zakresie stosowania i obróbki nowych materiałów.
REKLAMA:


- Chociaż rynek materiałów nawierzchniowych na taras oferuje nowe, ciekawe możliwości, wciąż przy nowych domach jednorodzinnych wyrastają najczęściej tarasy wylewane z betonu. - tłumaczy Piotr Kułagowski, koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet - Skutek jest taki, że przestrzeń między powierzchnią tarasu a drzwiami pozwala ostatecznie tylko na... przyklejenie płytek gresowych.

Chemia budowlana - fot. Libet
fot. Libet
Zastosowanie na tarasie płyt wielkoformatowych, czy kostki wymaga zmiany starych przyzwyczajeń z czasów gdy niemal każda realizacja tarasu było oparta o płytki ceramiczne lub gresowe. Nie wylewajmy tarasów, zanim zdecydujemy o materiale na jego wyłożenie. Zamiast betonowej konstrukcji wystarczy potem wykonać tzw. taras na gruncie. Co ważne, zmiana dotyczy przejścia na metodę tańszą, szybszą i bardziej efektywną w przyszłej eksploatacji tarasu.

Na budowlanych forach internetowych mnożą się wpisy opowiadające o konieczności skucia betonowego tarasu przed ułożeniem wybranej nawierzchni. Potrzebna jest zmiana sposobu myślenia inwestorów. Wykonanie tarasu metodą tradycyjną („na mokro”) zajmuje co najmniej 30 dni. Ten sam efekt w technologii „na sucho” można osiągnąć w 1 dzień. Ale to nie jedyna korzyść. Układanie tarasu „na sucho” jest również prawie 40% tańsze. Wystarczy rzucić okiem na porównanie cen wykonania tarasu.

Oprócz niższych kosztów wykonania łatwiej będzie zadbać o taras także w przyszłości. - tłumaczy Piotr Kułagowski - Ewentualną wymianę uszkodzonych elementów można wykonać szybko i samodzielnie. W przypadku płytek klejonych i zabudowanych „na sztywno” nie jest to możliwe.

Chemia budowlana - fot. Libet
fot. Libet

Porównanie cen wykonania tarasu metodą tradycyjną i metodą „na sucho”
Wycena wykonania tarasu o powierzchni około 25 m kw. w technologii "Na Mokro":


Płytki Gresowe Mrozoodporne Tarasowe 25 m kw. 1800 zł
Fuga elastyczna mrozoodporna ok. 16 kg 150 zł
Klej zew. elastyczny, mrozoodporny, grubowarstwowy ok. 100 kg 180 zł
Preparat głęboko penetrujący ok. 5 L 150 zł
Beton klasy B-25, grubość wylewki 20-25 cm, ok. 6,5 m3 1900 zł
Stal zbrojeniowa 25 m kw 550 zł
Robocizna - 1800 zł 3000 zł
SUMA 7730 zł Czas wykonania, co najmniej 30 dni

Chemia budowlana - fot. Libet
fot. Libet

Wycena wykonania tarasu o powierzchni około 25 m kw. w technologii "Na Sucho":


Impregnat opakowanie 5 L 280 zł
Płyty Impressio 5 palet 2000 zł
Odsiewki kamienne 0-7 mm, 1 m3 80 zł
Kruszywo łamane 0-31,5 mm, 2,5 m3 250 zł
Piasek średni 2,5 m3 50 zł
Geowłóknina 25 m kw. 200 zł
Robocizna 80 zł/m kw. 2000 zł
SUMA 4760 zł Czas wykonania – 1 dzień
Oszczędność na różnicy kosztów: 2970 zł


Autor: Libet - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt