chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Naprawa elewacji czyli nie dla psa tynk

Naprawa elewacji czyli nie dla psa tynk

31.03.2009
Wiadomo że pies, szczególnie młody i nieułożony, może narobić szkód w ogrodzie. Ale żeby dorosły zwierzak „nadgryzł dom”? Okazuje się, że psia tęsknota za opiekunami - którzy wyjechali na Święta Wielkanocne, powierzając go opiece sąsiadów - przybrać może i taką formę.

Chemia budowlana - Rudy – sprawca całego zamieszania i jego „dzieło”.
Rudy – sprawca całego zamieszania i jego „dzieło”.
Sytuacja doprawdy zaskakująca, ale na szczęście nie bez wyjścia. Poradzić sobie można z tym problemem w taki sam sposób, jak w przypadku zwyczajnego mechanicznego uszkodzenia materiału termoizolacyjnego i naruszenia ciągłości siatki zbrojącej.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Usunięcie zniszczonych fragmentów ocieplonej elewacji oraz skucie pozostałości kleju do styropianu.
Usunięcie zniszczonych fragmentów ocieplonej elewacji oraz skucie pozostałości kleju do styropianu.
Chemia budowlana - Wklejenie nowego fragmentu styropianu. Zaprawę klejącą nanosi się na płytę metodą pasma obwodowego i placków.
Wklejenie nowego fragmentu styropianu. Zaprawę klejącą nanosi się na płytę metodą pasma obwodowego i placków.


Pierwszym krokiem jest wycięcie uszkodzonego fragmentu elewacji, np. szlifierką kątową, z jednoczesnym oczyszczeniem siatki zbrojącej wokół uzupełnianego elementu. Placki po starej zaprawie należy usunąć. Następnie, przy pomocy zaprawy Atlas Hoter S, wklejamy odpowiednio docięty fragment matriału termoizolacyjnego, w tym przypadku - styropianu. Po 48 godzinach, czyli po związaniu zaprawy, nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą Atlas Hoter U i zatapiamy w niej siatkę zbrojącą. Należy pamiętać, aby wklejana siatka zachodziła na istniejącą około 5-10 cm.
Kiedy warstwa zaprawy wyschnie, co w warunkach wiosennych zajmie dwie doby, koniecznie trzeba nałożyć na nią podkładową masę tynkarską Atlas Cerplast. Zastosowanie tej masy poprawi m.in. przyczepność tynku.

Chemia budowlana - Przy wykonywaniu warstwy zbrojącej należy pamiętać o uwzględnieniu zakładek.
Przy wykonywaniu warstwy zbrojącej należy pamiętać o uwzględnieniu zakładek.
Chemia budowlana - Pierwszy etap zakończony. Z nałożeniem cienkowarstwowego tynku warto się wstrzymać, aż pogoda będzie lepsza.
Pierwszy etap zakończony. Z nałożeniem cienkowarstwowego tynku warto się wstrzymać, aż pogoda będzie lepsza.

Po wyschnięciu masy tynkarskiej, czyli po 4-5 godzinach, możemy przystąpić do nakładania cienkowarstwowego tynku akrylowego Atlas Cermit N lub R (w zależności od istniejącej faktury tynku na elewacji). Zmienna wiosenna pogoda nie sprzyja pracom elewacyjnym, więc z nałożeniem wyprawy akrylowej warto poczekać do maja. Podczas wykonywania tego typu prac temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić od +5°C do +25oC.
Chemia budowlana - Naprawa elewacji czyli nie dla psa tynk
Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS

Skuteczne maskowanie
Naprawiony fragment elewacji będzie, niestety, wyróżniał się na tle całej ściany. Miejsca łączenia siatki oraz styk połączenia starego materiału z nowym będą widoczne. Stary tynk – szczególnie po latach ekspozycji – będzie się różnił kolorystycznie od nowego. Dlatego całą ścianę, jeżeli naprawiane miejsce znajduje się w eksponowanej części domu, dobrze by było pomalować, na przykład farbą silikonową Atlas Arkol N. Ma ona tę przewagę nad innymi farbami, że nie przywiera do niej brud ani kurz, dzięki czemu pomalowane nią powierzchnie są w stanie same się oczyszczać pod wpływem opadów atmosferycznych. W przypadku opisanym powyżej można też na tynk akrylowy położyć pas tynku mozaikowego Atlas Deko M, który skutecznie zakryje naprawione miejsce. Wcześniej jednak tynk należy wyrównać, szpachlując go klejem do styropianu Atlas Hoter U.


www.chemiabudowlana.info
Przeczytaj również: Docieplanie styropianem
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt