chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Podłoga z systemem ogrzewania

Podłoga z systemem ogrzewania

13.10.2017
Ogrzewana podłoga to komfort i wygoda dla mieszkańców i użytkowników budynków. Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoje funkcje, każdy element podłoża musi być prawidłowo przygotowany. Eksperci Weber w pierwszej części przewodnika po podłogach podpowiadają jaki podkład wybrać, aby stworzyć idealną i zawsze ciepłą podłogę z systemem ogrzewania.

Chemia budowlana - Płynny jastrych cementowy weber.floor RMX FLOW rozlewany na instalację ogrzewania podłogowego. Fot. Weber
Płynny jastrych cementowy weber.floor RMX FLOW rozlewany na instalację ogrzewania podłogowego. Fot. Weber

Ogrzewanie podłogowe to inwestycja na lata. Raz wykonane powinno służyć efektywnie i optymalnie przez cały okres użytkowania. Tak jak można przemalować czy przeszlifować ścianę, aby poprawić niedoskonałości, tak korekty w instalacji ogrzewania wymagają skucia podłogi i pracy od podstaw. Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba więc pamiętać, że niedoróbki przy wykonaniu instalacji czy oszczędności na poszczególnych warstwach podkładu podłogowego mogą okazać się bardzo kosztowne.

Ogrzewanie w podłodze – jak to działa?


Ogrzewanie podłogowe może być zasilane energią elektryczną, powietrzem lub wodą. To właśnie ogrzewanie wodne spotykane jest najczęściej ze względu na niskie koszty eksploatacji i równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Przy wyborze ogrzewania podłogowego bardzo istotne są również względy estetyczne, bo brak tradycyjnych grzejników daje swobodę w aranżacji przestrzeni i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

REKLAMA:


Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego, czyli ogrzewanie wodne, opiera się na systemie rurek grzewczych, przez które przepływa ogrzana woda. Rurki te umieszczone są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, a następnie zalewane są warstwą jastrychu, który stanowi podkład podłogowy pod posadzką. Dopiero na tak przygotowanym podłożu instalowana jest warstwa wykończeniowa podłogi (płytki ceramiczne, kamień, wykładzina czy parkiet).

Ogrzewanie podłogowe stanowi więc system naczyń połączonych, w którym podkład podłogowy w postaci jastrychu odgrywa bardzo ważną rolę. Aby doskonale współgrać z system ogrzewania, podkład powinien przede wszystkim zapewnić odpowiednią przewodność cieplną i wytrzymałość mechaniczną.
Chemia budowlana - Podłoga z systemem ogrzewania w przekroju. Fot. Weber
Podłoga z systemem ogrzewania w przekroju. Fot. Weber

Jaki podkład na ogrzewanie podłogowe?


Chcąc w pełni wykorzystać zalety ogrzewania podłogowego do wykonania podkładu należy użyć materiału o optymalnych parametrach wytrzymałościowych, doskonałej przewodności cieplnej oraz konsystencji umożliwiającej dokładne otoczenie rurek ogrzewania wodnego zaprawą. „Dużym ułatwieniem jest również możliwość stosowania jednego materiału we wszystkich pomieszczeniach w domu, zarówno w strefach suchych – w salonie, sypialniach, korytarzu, jak i w przestrzeniach mokrych, takich jak łazienka, kuchnia, piwnica czy garaż”, mówi Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

Jak znaleźć materiał, który spełni te wszystkie wymagania? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów jastrychów: półsuche cementowe, anhydrytowe i płynne cementowe. Każdy z nich ma różne właściwości, które wpływają na praktyczność ich zastosowania przy montażu instalacji ogrzewania podłogowego.

Chemia budowlana - Przekrój przez płynny jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Weber
Przekrój przez płynny jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Weber

Półsuche jastrychy cementowe – 3 wyzwania


Wykorzystanie półsuchych jastrychów cementowych przy instalacji ogrzewania wodnego jest problematyczne już w początkowej fazie obróbki. Tradycyjne jastrychy przygotowuje się bowiem bezpośrednio na budowie, a to nie gwarantuje jednorodnych i stałych właściwości. Finalne parametry mieszanki są uzależnione od proporcji składników, rodzaju spoiwa oraz uziarnienia kruszywa.

Kolejne wyzwanie to sama konsystencja półsuchych jastrychów, która sprawia, że trudno je zagęścić wokół rurek ogrzewania podłogowego. W efekcie powstają pustki powietrzne, przez co wydajność systemu ogrzewania jest dużo niższa.
Istotne wyzwanie pojawia się także na etapie obróbki już zaaplikowanego materiału. Powierzchnia podkładu jest zacierana mechanicznie, przez co odpowiednio zagęszczona jest tylko górna, 2-3 centymetrowa warstwa, a dolna część pozostaje porowata i nie jest wytrzymała.

Jastrychy anhydrytowe – szybko i efektywnie, ale nie wszędzie i kosztownie


Kolejny rodzaj jastrychów, które można wziąć pod uwagę przy wyborze materiału na podkład do podłogi z ogrzewaniem, to jastrychy anhydrytowe. Ich niewątpliwe zalety to dobra rozlewność, przewodność cieplna oraz łatwość i szybkość układania. Jednak nie nadają się do stosowania w całym domu. „Jastrychy anhydrytowe nie zdadzą egzaminu w pomieszczeniach, w których najczęściej korzystamy z ogrzewania podłogowego, czyli w łazience, kuchni czy w garażu. W strefie mokrej nie wolno ich stosować, bo anhydryt nie jest odporny na wodę i traci swoją wytrzymałość”, tłumaczy Krzysztof Burza.
Co więcej, podłogę z ogrzewaniem najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi, które doskonale przewodzą ciepło. Jednak przy takim rozwiązaniu i jednoczesnym wykorzystaniu jastrychu anhydrytowego trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami. Anhydryt wymaga bowiem zastosowania specjalistycznych preparatów gruntujących, które podrażają całą inwestycję.

Chemia budowlana - Przekrój przez półsuchy jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Weber
Przekrój przez półsuchy jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Weber

Idealny podkład podłogowy na ogrzewanie


Tradycyjne półsuche jastrychy cementowe i jastrychy anhydrytowe mają swoje zalety, ale też sporo praktycznych ograniczeń. Inwestor, wykonawca czy architekt zapyta zatem jaki podkład podłogowy stosować do położenia podłogi z ogrzewaniem. Weber znalazł optymalne rozwiązanie w postaci płynnych jastrychów cementowych, które łączą najlepsze cechy podkładów samopoziomujących i jastrychów anhydrytowych.

Dzięki odporności na wodę, płynne jastrychy cementowe można z powodzeniem stosować do układania podłóg z ogrzewaniem we wszystkich pomieszczeniach, zarówno suchych, jak i mokrych. Jastrychy o doskonałej rozlewności idealnie wkomponują się w przestrzenie między rurkami ogrzewania, a brak wolnych przestrzeni zapewni efektywność systemu grzewczego, bo rurki będą oddawać ciepło całą swoją powierzchnią. Dodatkowo, proste i łatwe układania jastrychów w pozycji wyprostowanej skraca czas pracy.

W ofercie marki Weber dostępne są dwa rodzaje płynnych jastrychów cementowych: weber.floor FLOW i weber.floor RMX FLOW. „Oba jastrychy są zbrojone włóknami polipropylenowymi, co gwarantuje ich doskonałą wytrzymałość. Do jastrychu weber.floor RMX FLOW dodaliśmy także makrowłókna konstrukcyjne, które ułatwiają prace wykonawcze, ponieważ wykonawcy nie muszą już wykorzystywać siatek stalowych do zbrojenia. Co więcej, wytrzymałość gotowej wylewki jest jeszcze wyższa, a w razie uszkodzenia mechanicznego spowodowanego zbyt dużym ciężarem, włókna umożliwiają w dalszym ciągu przenoszenie obciążeń”, tłumaczy Krzysztof Burza.

Płynne jastrychy cementowe Weber są dostępne w 25-kilogramowych opakowaniach w punktach dystrybucyjnych w całej Polsce.

Ciepła podłoga – ciepłe wnętrze


Podłoga z wbudowanym systemem ogrzewania to coraz częściej spotykane rozwiązanie w polskich domach i obiektach inwestycyjnych. Decydując się na to komfortowe rozwiązanie, trzeba przeanalizować każdy etap prac i materiały użyte w poszczególnych fazach. Amatorom zawsze ciepłej podłogi z systemem ogrzewania Weber poleca idealny podkład podłogowy w postaci płynnych jastrychów cementowych.

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt