chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak urządzić kącik dla naszego pupila?

Jak urządzić kącik dla naszego pupila?

24.02.2016
Z badań TNS Polska (raport „Zwierzęta w polskich domach”) wynika, że blisko 48% Polaków ma w domu przynajmniej jedno zwierzę, z czego 83% to psy. Posiadanie czworonoga wiąże się bowiem z przyjemnością płynącą z kontaktu ze zwierzęciem.

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Nie należy jednak zapominać, że to również wielka odpowiedzialność, gdyż ta istota jest zależna wyłącznie od nas. Przygarniając zatem psa pod swój dach, warto zawczasu dostosować mieszkanie do jego potrzeb. Wybór odpowiednich rozwiązań ułatwi nam nie tylko opiekę nad pupilem, lecz także pielęgnację mieszkania. To również gwarancja bezpieczeństwa – źle zaprojektowana architektura może przecież stać się dla niego swoistym torem przeszkód. Reorganizacja przestrzeni jest konieczna dla wygody, zdrowia i świętego spokoju domowników.

Zanim zabierzemy się za dobieranie wytrzymałych mebli i typowo psich akcesoriów, zadbajmy o podstawowe wyposażenie domu – ściany i posadzki. Każdy zwierzak ma pazury i chociaż dbamy należycie o jego higienę, regularnie je podcinając, to i tak nie unikniemy zarysowań na delikatnych materiałach. Z tego powodu należy wybrać odporną na zadrapania podłogę – najlepiej z dębu bądź drewna egzotycznego. Sprawdzą się również kafelki, które zdecydowanie najłatwiej utrzymać w czystości. Nie wszystkim jednak taka stylistyka odpowiada – często kojarzone są one z wystrojem łazienki. Zrezygnujmy natomiast z puszystych dywanów, gdyż trudno będzie doczyścić je z sierści, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ras długowłosych. Czasem nasz pupil ze względu na pogodę czy warunki terenu brudzi sierść, a co za tym idzie wnosi, np. błoto do domu. Zdarza się, że otrzepuje się, gdy się zmoczył, w związku z tym może też z łatwością pobrudzić ściany. Aby temu zapobiec, warto pokryć je plamoodporną farbą. Wówczas przy użyciu mokrej ściereczki, jak za dotknięciem magicznej różdżki, szybko usuniemy wszelkie nieestetyczne plamy.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Każdy pies powinien obowiązkowo mieć wydzielony stały kącik do spania, który będzie stanowił centrum jego własnego, psiego terytorium. Nie projektujmy go jednak w bliskim towarzystwie grzejnika ani na przeciągu, gdyż mogłoby to odbić się niekorzystnie na zdrowiu zwierzaka. Ideałem jest miejsce zaciszne, ale z łatwym dostępem do domowników, aby pupil nie czuł się samotny. Duży nacisk należy położyć przede wszystkim na dobór odpowiedniego legowiska. Zwróćmy szczególnie uwagę, z jakiego materiału jest wykonane – odporność na uszkodzenia mechaniczne to podstawa. Dostosujmy też jego wielkość do gabarytów pupila. Niech będzie na tyle przestronne, aby mógł się swobodnie wyciągnąć i przewracać z boku na bok. Zimą warto włożyć do niego wygodny koc. Zwolennicy nietypowych, acz funkcjonalnych rozwiązań, mogą zaś wytężyć wyobraźnię i stworzyć osobną sypialnie dla psa w iście królewskim stylu, zagospodarować wnękę pod schodami czy zaprojektować szafkę nocną zintegrowaną z legowiskiem. Na rynku znajdziemy ponadto dużo wymyślnych, gustownych mebli dla zwierząt domowych, które będą harmonizować z wystrojem naszego M. Ciekawym pomysłem jest również wizyta na bazarku staroci i wyłowienie tam drewnianych perełek, chociażby w postaci mebli, które przy odrobinie sprytu i fantazji będziemy mogli przerobić na własne potrzeby i wykonać z nich legowisko, budę, jadalnię czy zabawkę dla psa. To nic trudnego. Na początku należy przygotować podłoże pod malowanie, szlifując wierzchnią warstwę papierem ściernym, aby była idealnie zmatowiona. Następnie polerujemy papierem o mniejszej ziarnistości i oczyszczamy z powstałego pyłu i kurzu. Do malowania wybierzmy natomiast produkt łagodny i bezpieczny dla zwierząt, sprawdzi się np. Emalia akrylową.

Gdy zakończymy prace dekoratorskie, kolejnym krokiem jest wydzielenie miejsca na psią jadalnię w miejscu, do którego pupil ma stały dostęp i umieszczenie tam co najmniej dwóch oddzielnych naczyń: na wodę oraz karmę. Świetną przestrzenią do tego będzie kuchnia – pojemniki możemy sprytnie wkomponować na przykład w otwartą wyspę kuchenną tak, aby bez problem w każdej chwili mógł sięgnąć po pożywienie i picie. Najtrwalsze, a przy tym zdecydowanie najłatwiejsze do utrzymania w czystości, są miski wykonane z ceramiki bądź metalu. Zatroszczmy się również o rozrywkę dla naszego zwierzaka – niezastąpione będą zabawki, dzięki którym spożytkuje on energię, a więc nie będzie niepotrzebnie psocił z braku zajęcia. Zwróćmy ponadto uwagę szczególnie na te, które rozwijają psią inteligencję. Dla jego bezpieczeństwa i zdrowia wybierajmy tylko te dedykowane zwierzętom domowym.

Pamiętajmy – pies to nie zabawka, którą można odstawić w kąt, gdy nam się znudzi. Z posiadaniem zwierzaka wiąże się nie tylko wielka odpowiedzialność, lecz także ogrom radości. Zadbajmy zatem, aby w naszym domu czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Autor: Śnieżka - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt