chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Połysk farb - co nam on daje?

Połysk farb - co nam on daje?

17.12.2015
Podejmując się remontu często przeglądamy próbniki, szukamy inspiracji w katalogach, korzystamy z internetowych symulatorów wystroju wnętrz...lecz wizualizacja nie jest w stanie oddać efektu uzyskanego po nałożeniu farby na prawdziwe ściany. Warto wziążć pod uwagę informacje o takich właściwościach, jak połysk. Na rynku znajdziemy takie farby jak połysk, półpołysk, półmat, połysk satynowy, mat lub głęboki mat - a co to oznacza?

Połysk, czyli co?


Połysk farb opisać można jako współczynnik odbicia światła pod zdefiniowanym kątem. Oczywiście, sposób pomiaru (realizowanego przy użyciu specjalnego narzędzia - połyskomierza) oraz klasyfikacje preparatów, określone są tu odpowiednimi normami. Dla użytkowników ważne jest jednak przede wszystkim, jaki produkt finalnie otrzymują. I tak, może on charakteryzować się np. połyskiem, półpołyskiem, półmatem, połyskiem satynowym, matem lub głębokim matem. A skąd biorą się różnice między tymi odmianami? Rzeczywista wartość połysku jest większa w farbach o dużej zawartości dyspersji wiążącej (spoiwa). Istotny jest także rodzaj wypełniaczy: im grubsze i bardziej porowate, tym wspomniana wartość jest mniejsza. I wreszcie, szczególnie w rozwiązaniach typu emalia czy lakiery wodne, pojawiają się inne środki modyfikujące efekt - woski, dodatki silikonowe. To wszystko sprawia, że możemy dość precyzyjnie dopasować powłokę kryjącą do specyfiki malowanego miejsca.
Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Mat czy połysk


Głęboko matowe, białe farby są szczególnie zalecane do malowania sufitów. Przy optymalnej wartości połysku (współczynnik odbicia na poziomie 1,5-2,5), dobrze maskują one niedoskonałości podłoża (tzw. antyrefleksyjne). Z drugiej jednak strony, opcja głęboko matowa wiąże się z ryzykiem wybłyszczania powierzchni przy pocieraniu lub myciu. Do tego, rozwinięta struktura takich powłok sprawia, że łatwo przyczepiają się do nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli więc decydujemy się na użyć je w miejscach, które "lubią się brudzić", wybierzmy preparaty ceramiczne, charakteryzujące się dużą odpornością na tarcie szmatką czy gąbką.

Dzięki swojej gładkiej powierzchni, znacznie mniej podatne na brud są farby satynowe o połysku 10-60. A ewentualne, niepożądane naleciałości stosunkowo prosto zmywa się wodą z dodatkiem popularnego detergentu, bez obawy o wybłyszczenia czy uszkodzenia powierzchniowe. – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Walory takie znakomicie sprawdzają się w kuchni, której codzienne użytkowanie wiąże się z tworzeniem rozmaitych plam i osadów. Zwiększony połysk nie będzie natomiast najlepszym wyjściem w pomieszczeniach z nierównymi ścianami. Do podstawowych wad tych rozwiązań należą bowiem niepożądane efekty wizualne, jak refleksy świetlne i uwydatnione błędy wykonawcze.
Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Specyfika i przeznaczenie pomieszczenia, oświetlenie, niedoskonałości malowanych powierzchni – nawet drobne, okresowe odświeżanie ścian wymaga uwzględnienia rozmaitych czynników, które mogą wpłynąć na finalny wygląd nowej aranżacji. Producenci materiałów wykończeniowych ułatwiają nam często zadanie, wskazując już na opakowaniach, gdzie najlepiej pasuje dany wyrób. Niektórzy z nas wolą sami przetestować powłokę na niewielkim fragmencie podłoża. W każdym przypadku ważne jest, by ostateczny wybór nie był dziełem przypadku, a opierał się na świadomej ocenie możliwości i potrzeb malowanego pomieszczenia.
Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt