chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Wskazówki pomocne podczas malowania od Tesa

Wskazówki pomocne podczas malowania od Tesa

26.10.2009
Nowy kolor ścian w mgnieniu oka zmienia atmosferę w mieszkaniu. Patrząc na czyste, ładnie pomalowane ściany masz wrażenie, jakbyś przed chwilą się wprowadził. Dzięki świeżym kolorom mieszkanie zyskuje swój indywidualny charakter. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na harmonijnie i odprężające kombinacje kolorów, czy też na pełne emocji kontrasty. Stosując się do kilku prostych wskazówek, uzyskasz profesjonalny efekt.

Chemia budowlana - Wskazówki pomocne podczas malowania od Tesa

Mini ABC narzędzi malarskich


Zanim zaczniesz, przygotuj wszystkie narzędzia. Nie będziesz ich musiał szukać potem w trakcie pracy. Potrzebne narzędzia:
- Pędzel kaloryferowy do malowania narożników i krawędzi tzw. pędzel krzywik;
- Wałek malarski do malowania sufitów i ścian;
- Taśmy malarskie tesa® do maskowania krawędzi prostych i łuków, ościeżnic drzwiowych, kontaktów, włączników oświetleniowych itp.;
- tesa® EasyCover - folia ochronna do zabezpieczania dużych powierzchni i mebli.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Doskonały wynik z taśmami maskującymi tesa®.
Doskonały wynik z taśmami maskującymi tesa®.

Przygotowanie podłoża


Dobre przygotowanie to podstawa. Prawidłowo wykonane prace wstępne to praktycznie połowa sukcesu. Na początku proponujemy wykonać test przy pomocy taśmy klejącej. W tym celu na ścianę należy nakleić pasek wybranej taśmy malarskiej tesa® a następnie go oderwać.

Jeżeli po jej oderwaniu na taśmie pozostaną fragmenty farby lub piaszczysty, drobny pył, należy ścianę umyć wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń oraz na nowo zagruntować. Przed myciem ściany i sufity należy dokładnie obmieść, w przeciwnym razie pył i drobiny tynku przykleją się do wałka, uniemożliwiając równomierne rozprowadzenie farby. Warstwy starej farby o niedostatecznej przyczepności należy usunąć (najlepiej dużą ilością wody i szczotką).

Przy pomocy szpachelki należy także usunąć pozostałości starych tapet; nierówności, pęknięcia i otwory po kołkach należy wyrównać masą szpachlową. Przed przystąpieniem do nakładania farby wszystkie podłoża muszą być suche, czyste i wolne od pyłu.

Zabezpieczenie powierzchni folią ochronną i taśmą malarską


Wszystkie powierzchnie, które nie powinny mieć kontaktu z farbą, należy wcześniej dokładnie zakryć - np. przy pomocy wybranej taśmy malarskiej tesa®. Lampy, gniazdka i włączniki najlepiej zdemontować - wówczas krawędzie będą czyste, ewentualnie można je zamaskować taśmą maskującą. Jeżeli jest to możliwe, z pomieszczenia należy usunąć wykładziny dywanowe i meble.

Podłogi, meble i inne większe powierzchnie można szybko i łatwo zabezpieczyć przy pomocy tesa® Easy Cover - sprawdzonego połączenia folii i taśmy malarskiej. Folię ochronną położoną na podłodze należy dobrze przykleić na brzegach, aby nie przesuwała się podczas malowania.

Powierzchnie stykające się z oknami, drzwiami i płytkami ceramicznymi należy także zabezpieczyć taśmą malarską tesa®. Do zabezpieczania chropowatych powierzchni lub krzywizn i zaokrąglonych krawędzi malarskich zalecamy stosowanie taśmy malarskiej tesa® Creative do łuków i krzywizn. Taśma ta doskonale przylega i gwarantuje uzyskanie precyzyjnych, ostrych krawędzi malarskich. Jest pomocna również, gdy na ścianie zamierzamy wykonać wzór z zaokrąglonymi krawędziami.

Gruntowanie i malowanie


Ściany z płyt kartonowo gipsowych lub porowatych płyt pilśniowych, a także te pokryte tynkiem gipsowym należy zagruntować przed przystąpieniem do malowania. Powierzchnie tego typu wchłaniają za dużo farby. Jeżeli na ścianie występują plamy rdzy lub zacieki po wodzie, należy je pokryć gruntem izolującym lub środkiem do maskowania plam. Po wykonaniu ww. czynności przystępujemy do malowania.

Aby uzyskać równomierne rozprowadzenie farby, należy jej nadmiar odcisnąć z wałka, przeciągając go przez kratkę w korytku malarskim. Do malowania wysokich ścian i sufitów zalecamy użycie wałka z uchwytem teleskopowym.

Najlepszą temperaturą do malowania jest normalna temperatura pokojowa. Przeciągi oraz zbyt zimne lub zbyt ciepłe powietrze mogą spowodować niejednolity wygląd pomalowanej powierzchni.
Wyjątkowo elastyczna taśma maskująca tesa® Creative to perfekcyjne maskowane krzywizn i zaokrąglonych krawędzi.
Chemia budowlana - Wyjątkowo elastyczna taśma maskująca tesa<sup>®</sup> Creative to perfekcyjne maskowane krzywizn i zaokrąglonych krawędzi.
Wyjątkowo elastyczna taśma maskująca tesa® Creative to perfekcyjne maskowane krzywizn i zaokrąglonych krawędzi.

Zaczynamy od narożników


Pracę rozpoczynamy zawsze od narożników, aby później nałożone warstwy farby nie różniły się od siebie. Przy czym malowanie zaczynamy od miejsc położonych przy oknie, co dodatkowo zredukuje efekt odznaczania się nałożonych warstw farby. Do malowania niewielkich powierzchni narożnikowych, przy listwach przypodłogowych i grzejnikach zalecamy użycie pędzla. Sprawdzonym rozwiązaniem są pędzle kaloryferowe z zakrzywionym uchwytem.

Sufit przed ścianami


W pierwszej kolejności malujemy zawsze sufity, dopiero potem ściany. W ten sposób farba pryskająca na ściany podczas malowania sufitu zostanie później zamalowana i stanie się niewidoczna. Do malowania sufitu i ścian używamy wałka malarskiego. Poszczególne pasy farby należy nanosić "na zakładkę".

Ściany


Farbę nanosimy na ścianę pasami, prowadząc wałek zawsze od góry do dołu. Aby wyeliminować widoczne przejścia pomiędzy poszczególnymi pasami farby, pracę należy wykonywać bez przerw, wyrównując na końcu łączenia pomiędzy pasami farby wałkiem prowadzonym w kierunku poziomym.

Tylko wówczas wyschnięta powierzchnia będzie miała jednolity wygląd. Jeżeli zależy nam na bardzo dokładnym wykończeniu, to ścianę można jeszcze raz pomalować przy pomocy wałka prowadzonego pionowo.

Usuwanie taśmy


Po zakończeniu malowania nadchodzi ważny moment: usuwamy wszystkie taśmy malarskie i folie ochronne. Taśmę malarską należy usunąć bezpośrednio po przeschnięciu farby, odrywając ją równomiernie od strony krawędzi malarskiej. Taśmę należy odrywać najlepiej pod kątem 30°- 45°. Taśmy malarskie tesa® usuwane bez pozostawiania śladów, są ponadto odporne na zerwanie i gwarantują uzyskanie czystych krawędzi malowanej powierzchni. Farba nie podcieka pod taśmę, dzięki jej doskonałemu przyleganiu, specjalnym nośnikom i wysokiej sile klejenia.

www.tesa.pl

Autor: tesa - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt