chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak uniknąć wpadek podczas pracy z klinkierem

Jak uniknąć wpadek podczas pracy z klinkierem

25.06.2014
Elewacja z cegły klinkierowej, jak żadna inna, dodaje budynkowi elegancji i oryginalności, jednak narażona na nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, z czasem może stracić na wyglądzie i szczelności. Jak uchronić mur przed nieestetycznymi zaciekami i pęknięciami oraz zapewnić im atrakcyjny wygląd na długie lata, podpowiada Tomasz Witczak, ekspert firmy Sopro.

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
Murowanie z cegły klinkierowej wymaga szczególnej staranności, a od jakości przeprowadzonych prac zależy estetyka całego budynku. Na negatywne skutki zaniedbań nie trzeba będzie długo czekać.Ulewne deszcze ściekające strugami po murze czy topniejący śnieg oraz duża ekspozycja na słońce, gwałtowne zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne szybko zweryfikują zapobiegliwość i rzetelność wykonawców.

Największym problemem pojawiającym się w kontekście elewacji z cegieł klinkierowych są wykwity. Brudne zacieki, biało-szare plamy o różnej intensywności, a nawet pęknięcia, które powiększają się z każdym dniem, mogą pojawić się krótko po zakończeniu murowania lub jeszcze w trakcie prac. Należy pamiętać, że obniżają one nie tylko estetykę domu, ale też właściwości termoizolacyjne elewacji i stabilność całego budynku. Często są przyczyną odpadania tynków czy zawilgocenia, które sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów – przestrzega Tomasz Witczak, doradca techniczny firmy Sopro.

REKLAMA:


Żeby móc skutecznie zapobiegać wykwitom, należy poznać przyczynę i mechanizm ich powstawania. Cegły klinkierowe, do wytworzenia których zostały użyte surowce dobrej jakości, same w sobie nie będą źródłem nieestetycznych nalotów. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wykwitami wapiennymi czy solnymi, zawsze bezpośrednią przyczyną problemów jest woda i temperatura. Cegły opuszczają fabrykę szczelnie opakowane i w tak nienaruszonym stanie powinny dotrwać do chwili zakończenia murowania. Należy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu na budowie, tj. składowaniu w suchych i zadaszonych miejscach lub na paletach, pod przykryciem z folii.Zabrudzenia i zbyt duża wilgotność cegieł utrudniająwznoszenie muru, obniżają siłę wiązania zaprawy i zwiększająryzyko powstania wykwitów i przebarwień – wyjaśnia Tomasz Witczak.

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
Podczas murowania bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju zaprawy i techniki murowania do określonego typu cegieł. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych zapraw o czystym kruszywie z dodatkami uszczelniającymi i wiążącymi wapno wewnątrz zaprawy. Wybór odpowiedniej techniki murowania klinkieru zapewnia ponadto swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu oraz mniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity – rekomenduje ekspert Sopro.

Ostateczny wygląd i wytrzymałość elewacji zależy również od warunków, w jakich prowadzone są prace murarskie oraz w jakich wysycha mur. Optymalny zakres temperatur mieści się w przedziale od +5˚C do +25˚C. Zarówno cegły, jak i świeżo wybudowany mur powinny zawsze być zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Należy unikać intensywnego nasłonecznienia i silnego wiatru, które przyspieszają proces wiązania zaprawy, co z kolei może prowadzić do spękań i tym samym obniżyć siłę wiązania. Wystąpienie opadów deszczu to sygnał do natychmiastowego przerwania prac i osłonięcia muru folią lub plandeką, ale w sposób umożliwiający jego przewietrzanie.Zabezpieczenie usuwa się dopiero po stwardnieniu zaprawy, czyli około po ok. 3-4 dniach od zakończenia murowania. Warto również wykonać odpowiednie zadaszenie, a mury ogrodzeniowe zwieńczyć tzw. „czapą”– radzi ekspert Sopro.

Wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej na fundamentach tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę, zapobiegającą kapilarnemu podciąganiu wody z podłoża, chroniącą konstrukcję muru. Po zakończeniu prac, zaleca się również wykonanie powierzchniowej impregnacji muru, zapobiegającej wnikaniu wody w jego powierzchnię. Jest to szczególnie wskazane w strefie cokołowej budynów, dla murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego wyglądu.

Jak widać, zapobieganie nieestetycznym nalotom i pęknięciom elewacji klinkierowej wcale nie jest trudne. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad już na etapie budowy domu. Pozwoli to uniknąć problemów i cieszyć się piękną i trwałą elewacją – podsumowuje Tomasz Witczak.

Źródło: Sopro

(MZ)

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt