chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak przygotować podbudowę pod kostkę brukową

Jak przygotować podbudowę pod kostkę brukową

17.06.2014
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana podbudowa pod okładzinę z kostki brukowej spełnia niezwykle ważną rolę: ma decydujący wpływ na trwałość i jakość nawierzchni brukowej. Podpowiadamy jak wykonać ją w prawidłowy sposób. Podbudowa musi przenosić obciążenia oraz zapewniać stabilne umocowanie kostki,zabezpiecza przed osiadaniem kostki, a w konsekwencji przed tworzeniem się zastoisk wody czy wykruszaniem spoin.

Chemia budowlana - Wyłożenie zaprawy drenażowej, Fot. Sopro
Wyłożenie zaprawy drenażowej, Fot. Sopro

Metody


Okładziny brukowe mogą być układane różnymi sposobami. Obecnie najczęściej stosowany sposób polega na układanie kostki na warstwie odpowiednio zagęszczonego grysu. W przypadku nawierzchni lekko obciążonych, gdzie najczęściej można spotkać się z kostkami i płytami betonowymi, płytami granitowymi, a także z kamieniem naturalnym o nieregularnych kształtach, ten sposób jest wystarczający. W przypadku nawierzchni bardziej obciążonych może jednak dochodzić do osiadania kostek. Właściwym wariantem będzie zatem układanie kostki brukowej w związanej podbudowie (np. warstwie drenażowej), której grubość dostosowuje się do przewidywanych obciążeń.

Chemia budowlana - Układanie kostki brukowej Fot. Sopro
Układanie kostki brukowej Fot. Sopro

Produkty


Do mocowania kostki brukowej i płyt kamiennych firma Sopro oferuje zaprawę drenażową Sopro DM 610 wraz ze szlamem sczepnym Sopro HSF 748, które są elementami systemu do kostki brukowej Sopro. Układ ten charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie i zginanie, dzięki czemu nadaje się do układania płytek, płyt i kostki brukowej z kamienia naturalnego, klinkierowego, betonu oraz ceramiki w różnych strefach obciążenia w obszarach zewnętrznych.

REKLAMA:


Zaprawa drenażowa Sopro DM 610,wytworzona na bazie cementu portlandzkiego tworzy trwałą, odporną na działanie temperatury, a przy tym bardzo dobrze przepuszczającą wodę warstwę nośną, która zapobiega osiadaniu okładziny. Wysoka wodoprzepuszczalność zaprawy, wynika z zastosowania kruszywa o zbliżonych frakcjach uziarnienia oraz specjalnej porowatej struktury, umożliwiającej szybkie przenikanie i odprowadzanie wody spod kostki do podłoża. Dodatkowo, dzięki zawartości trasu powstawanie wapiennych wykwitów i przebarwień okładziny. Uzyskana konstrukcja charakteryzuje się niemal zerowym podciąganiem kapilarnym, które ogranicza uszkodzenia wywołane przez zmienne cykle zamarzania i rozmarzania.

Wśród zalet jednofrakcyjnej zaprawy drenażowej Sopro DM 610 należy również wymienić jej znakomite właściwości robocze, łatwość urabiania i możliwość nanoszenia przy użyciu pompy.

Osadzanie kostki brukowej i innych materiałów okładzinowych wykonuje się przy użyciu szlamu sczepnego Sopro HSF 748 bezpośrednio na świeżej warstwie podbudowy, metodą „świeżo na świeżo”.

Chemia budowlana - Osadzanie kostki brukowej, Fot. Sopro
Osadzanie kostki brukowej, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Zaspoinowanie, Fot. Sopro
Zaspoinowanie, Fot. Sopro

Sopro HSF 748 to jednoskładnikowa, modyfikowana tworzywem sztucznym, zawierająca tras, elastyczna zaprawa zwiększająca przyczepność okładzin kamiennych i ceramicznych. Jest też dedykowaną warstwą kontaktową do zaprawy drenażowej Sopro DM 610.

Zastosowanie


Sopro DM 610 należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, w celu otrzymania zaprawy o konsystencji wilgotnej ziemi. Zaprawę należy układać na przygotowanym wcześniej, odpowiednio zagęszczonym podłożu w warstwie o wymaganej grubości. Układamy następnie kostkę brukową z użyciem zaprawy kontaktowej Sopro HSF 748. Kostki należy ułożyć tak, aby szerokość szczelin wynosiła minimum 3-5mm, w zależności od przewidywanej zaprawy fugowej.

Źródło: Sopro

(MZ)


Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt