chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Drewno w kuchni

Drewno w kuchni

25.09.2013
W niejednym domu kuchnia stanowi centrum życia rodzinnego. Warto więc, by była wygodna i urządzona w taki sposób, by spędzanie w niej czasu było przyjemnością. Przy doborze mebli, podłogi czy elementów wykończenia warto rozważyć zastosowanie drewna. Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w kuchni sprawdzi się ono doskonale.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Spotykam się z opiniami, że drewno w kuchni to zły pomysł. Użytkownicy boją się, że nie wytrzyma intensywnej eksploatacji – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Zastanówmy się jednak – drewno jest wykorzystywane w budownictwie od wieków i często wystawiane jest na cięższe, niż kuchenne, próby. Z drewna budujemy tarasy, mosty, a nawet statki. Sekret tkwi więc w doborze gatunkui zabezpieczeniu deski.

Jakie drewno do kuchni?


Drewno w kuchni jest narażone, z jednej strony, na zmiany poziomu wilgotności powietrza, z drugiej – na uszkodzenia mechaniczne wynikające z intensywnego użytkowania. Dlatego kluczem w doborze gatunku drewna powinna być jego twardość i odporność na zniekształcenia. Przed zakupem powinniśmy więc zajrzeć do tabel poziomu kurczliwości (znajdziemy je w sklepie oraz w Internecie) i szukać gatunków o najniższym wskaźniku skurczu (najniższy procent).

REKLAMA:


Jak zabezpieczyć?


Drewno w kuchni powinno zostać zabezpieczone preparatem ochronno-dekoracyjnym. Przy doborze środka powinniśmy kierować się względami estetycznymi i zadać sobie pytanie, na jakim efekcie wizualnym nam zależy. W przypadku kuchni stoimy przed wyborem: olejowanie albo lakierowanie.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Olej

– powierzchnia olejowana wygląda bardzo naturalnie, ponieważ podkreśla on rysunek słojów. Wnikając głęboko w deskę, chroni ją przed wilgocią. Olejowanie trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku. Nie jest to jednak zabieg skomplikowany, nie wymaga też wiele wprawy. Produkt wcieramy w deskę za pomocą szmatki lub tamponu, dopóki drewno „pije”. Nadmiar produktu koniecznie ścieramy.

Lakier

– zazwyczaj dostępny w wersji połysk lub półmat, daje piękny efekt wizualny, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Doskonale wygląda na powierzchniach pionowych – drzwiach, szafkach, meblach.

Stosując lakier na podłodze pamiętajmy, że jego nałożenie wymaga precyzji – warstwy muszą być równomierne, odpowiedniej grubości i nie mogą na siebie nachodzić. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne lakierowanie, rozważmy zastosowanie aplikatora do lakieru.

UWAGA!

Lakier tworzy twardą powłokę ochronną, jednak z biegiem lat będzie się wycierał, dlatego wybierając to rozwiązanie powinniśmy liczyć się z koniecznością cyklinowania i odnawiania powłoki co kilka lat – w przeciwieństwie do powierzchni olejowanej, lakierowanej podłogi nie można bowiem odnawiać miejscowo.

Drewno to wspaniała alternatywa dla zimnych płytek czy kamienia, doskonały sposób na ocieplenie każdego, nawet minimalistycznego wnętrza. Jeśli będziemy regularnie dbać o drewniane powierzchnie w naszej kuchni, przez wiele lat będziemy się cieszyć przytulną atmosferą i jego przyjemną fakturą pod stopami – mówi Andrzej Wójcik.Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt