chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Impregnaty wodne czy rozpuszczalnikowe

Impregnaty wodne czy rozpuszczalnikowe

19.06.2013
W podejściu do impregnatów wodnych, my, Polacy, jesteśmy trochę sceptyczni. Nauczyły nas tego lata PRL-u – wtedy ich jakość pozostawiała wiele do życzenia.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Wtedy chętniej sięgaliśmy po produkty rozpuszczalnikowe. Im intensywniej „pachniały”, tym większą skuteczność im przypisywaliśmy. Czasy się jednak zmieniły, a technologie poszły do przodu. Pora dać szansę wygodnym produktom wodnym.

Kiedy stosować produkty rozpuszczalnikowe?


Lakiery, lakierobejce emalie czy oleje na bazie rozpuszczalnika są bardzo skuteczne. Jednak ze względu na ostry zapach są zalecane raczej do stosowania na zewnątrz: na elewacje, tarasy, altanki, pomosty, a wewnątrz – do elementów konstrukcyjnych domu. Są jednak sytuacje, w których bezwzględnie lepiej sprawdzi się produkt na bazie rozpuszczalnika. Tak jest w przypadku środków owadobójczych, które muszą wniknąć głęboko w drewno, rozprowadzając biocydy, lub kiedy mamy do czynienia z drewnem starym i mocno wysuszonym, które mogłoby spuchnąć od produktu wodnego.
Przeczytaj również: Skuteczna impregnacja drewna
REKLAMA:


Kiedy stosować produkty wodne?


Produkty wodne z kolei nadają się idealnie do wnętrz. Sprawdzą się też na drewnie wilgotnym (inne preparaty nie wnikną w deskę) i wszędzie tam, gdzie chcemy pomalować powierzchnie szybko. Dlaczego? Niewątpliwie jedną z największych zalet produktów przygotowanych na bazie wody jest ich zapach, a właściwie jego brak – mówi doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik. Dzięki temu, po malowaniu np. mebli wewnątrz domu, nie trzeba wietrzyć pomieszczeń. Środki wodne są też bezpieczne – można zaimpregnować nimi drewniane zabawki, meble, a nawet łóżeczko dla dziecka, bez obaw o zdrowie domowników. Wystarczy szukać na półkach produktów z odpowiednimi atestami.

W porównaniu do impregnatów rozpuszczalnikowych, te na bazie wody schną o wiele szybciej. Nośnik, czyli woda, odparowuje w ciągu godziny. Oznacza to, że po takim czasie, pomalowana powierzchnia jest już sucha, a po dwóch godzinach można nałożyć kolejną warstwę preparatu.

Dzięki zastosowaniu nowych technologii w produkcji środków na bazie wody, nie ustępują one trwałością produktom rozpuszczalnikowym. Minęły już czasy, kiedy impregnat wodny spływał z płotu wraz z deszczem. Dzisiejsze preparaty gwarantują zabezpieczenie drewna na lata – podsumowuje Andrzej Wójcik.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Źródło: Altax

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt