chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak dbać o drewniane elementy

Jak dbać o drewniane elementy

06.05.2013
Drewniane elementy – zarówno architektury zewnętrznej, jak i wyposażenia itp. - zachwycają urodą. Jednak ich trwałość, estetyczny wygląd i odporność na niszczący wpływ czasu oraz warunków atmosferycznych zależą w dużej mierze od właściwego zabezpieczenia i regularnej konserwacji.

Chemia budowlana - Fot. Sadolin
Fot. Sadolin

Jeśli drewno poszarzało


Szara barwa drewna to skutek braku odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. Drewno pozbawione ligniny zaczyna kruszeć, traci zwartą strukturę, a rosnąca porów podnosi jego podatność na destrukcyjny wpływ wilgoci i mikroorganizmów. Jeśli chcemy przywrócić mu pierwotne piękno, musimy usunąć zniszczoną warstwę i nanieść odpowiednie środki. Jak to zrobić?
1. Szlifujemy warstwę zewnętrzną, usuwając zszarzenie. Czynność tę wykonujemy za pomocą szlifierki, gdyż pozwoli to uzyskać większą dokładność i efektywność prac.
2. Następnie wygładzamy powierzchnię drobnym papierem ściernym, aby ułatwić odprowadzanie wody z powierzchni oraz utrzymanie jej w czystości, a także zminimalizować ryzyko osadzania grzybni.
3. Kolejny etap to konserwacja powierzchni. Najpierw aplikujemy jedną lub dwie warstwy bezbarwnego impregnatu zabezpieczającego przed korozją biologiczną i insektami. Następnie nakładamy impregnaty, których zadaniem będzie ochrona surowca przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych oraz uodpornienie go na promieniowanie UV.
4. Na koniec malujemy drewno za pomocą lakierobejcy o dowolnym stopniu połysku, emalii lub innego produktu. Kolor i stopień krycia można – dzięki szerokiej ofercie rynku – dopasować do indywidualnych preferencji. Ważne, by powłoka była trwała, efektywna, odporna na wahania temperatur.

Jeśli wdała się biokorozja


Korozja biologiczna to skutek braku ochrony drewna przed niszczącym działaniem wilgoci i mikroorganizmów. Może prowadzić do całkowitego zniszczenia drewna. Zbutwiałe elementy nie tylko szpecą, ale stanowią zagrożenie i muszą być natychmiast wymienione.
REKLAMA:


Jeśli na drewnianym elemencie, który planujemy poddać renowacji, oprócz zmienionej barwy są też wykwity, trzeba sprawdzić, jak głęboka jest infekcja. Proca można prowadzić tylko na drewnie zaatakowanym powierzchniowo – w przypadku, gdy penetracja przez grzybnię jest głęboka, a ono jest miękkie i kruszy się, drewno jest nie do uratowania.
1. Najpierw oczyszczamy powierzchnię z wykwitów i narośli. Można to zrobić na sucho, zeskrobując je wygodnym narzędziem, albo na mokro: maszynowo, korzystając z wody pod ciśnieniem, lub ręcznie szorując je twardą szczotką i zmywając wodą z detergentem.
2. W pierwszym przypadku jeszcze tego samego dnia, w drugim – następnego przechodzimy do szlifowania. Usuwamy wszystkie warstwy aż do pojawienia się zdrowego drewna. Prace te należy wykonywać w masce, gdyż wydzielane przez grzybnie toksyny są niebezpieczne. Następnie drewno zabezpieczamy środkami grzybobójczymi o głębokiej penetracji.
3. Na koniec nanosimy warstwy środków zabezpieczających i powłokę dekoracyjno-ochronną.

Usuwamy siniznę


Sinizna to również skutek działania grzybów, jednak nie osłabia ona parametrów technicznych i wytrzymałościowych drewna, lecz trwale obniża zdecydowanie jego estetykę. Na powierzchni pojawiają się niebiesko-szare plamy, a powierzchniowe wykwity niszczą ochronne powłoki. Problemem jest to, że sinica z reguły jest bardzo głęboka. Renowacja powierzchni zainfekowanych nią jest w związku z tym trudna. Jeśli – mimo szlifowania – plamy nie ustępują, jedynym sposobem ukrycia nieestetycznych zmian jest pokrycie ich impregnatem grzybobójczym i pomalowanie drewna kryjącym środkiem.

Eliminujemy insekty


Maleńkie otwory w drewnianej powierzchni to ślady obecności insektów. Niestety, są one w stanie zniszczyć element do tego stopnia, że nadawać się będzie wyłącznie do wymiany. Jeśli jednak otworów jest stosunkowo niewiele i drewno pozostaje mocne, oczyszczamy je, a następnie aplikujemy środek zwalczający owady i zabezpieczający przed ich powrotem. Wstrzykujemy go bezpośrednio w otwory, a następnie nanosimy pędzlem na powierzchnię drewna. Następnie wykańczamy drewno np. lakierobejcą w dowolnym kolorze. WAŻNE!
Prace należy bezwzględnie wykonywać używając odpowiednich środków ostrożności: okularów i masek ochronnych oraz odzieży zabezpieczającej.


Film instruktażowy na www.youtube.com/Sadolinpolska

Autor: Sadolin - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt