chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Dlaczego warto olejować drewno

Dlaczego warto olejować drewno

28.05.2012
Olejownie staje się coraz popularniejszą metodą konserwacji. Oleje do drewna to ekologiczna alternatywa dla lakierów. Doskonale nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, zaś w ofercie rynkowej coraz częściej pojawiają się produkty wysoce uniwersalne, przeznaczone do każdego rodzaju drewna (np. najnowszy Olej do drewna marki Drewnochron). Dzięki temu z łatwością zaolejujemy zarówno drewno z gatunków krajowych, jak i egzotycznych, takich jak tik czy cumaru.

Chemia budowlana - Deski tarasowe olejowane, Fot. Drewnochron
Deski tarasowe olejowane, Fot. Drewnochron
Stosowanie oleju pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, wzmacnia jego kolor, połysk i uwydatnia słoje. Zaolejowane drewno starzeje się w szlachetny, estetyczny sposób. Olej wnika w głąb drewna, nie zatykając porów, dzięki czemu drewno może oddychać. Sprawdza się to m.in. w warunkach o zmiennej wilgotności (zabezpiecza przed gromadzeniem pleśni i grzybów) oraz na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne – takich jak tarasy, czy meble ogrodowe. Oleje chronią również drewno przed działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami. Są ponadto niemal bezwonne i przyjazne dla środowiska.
REKLAMA:


Niewątpliwą zaletą olejów do drewna jest możliwość miejscowej renowacji uszkodzeń, bez konieczności szlifowania całej powierzchni. To bardzo praktyczne m.in. w przypadku drewnianych tarasów, chodników i kładek, czyli powierzchni drewnianych narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie wiąże się niestety również z koniecznością częstszej i - zwłaszcza w początkowym okresie, bardziej wymagającej pielęgnacji (służą do tego specjalne środki). Aby odnowić powierzchnię wystarczy jednak pomalowanie jej kolejną warstwą oleju, bez konieczności cyklinowania. Do zalet tego sposobu konserwacji drewna należy także mniejsza śliskość powłoki, związana z zachowaniem naturalnej faktury drewna. Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, posiada za to właściwości antystatyczne – przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się. Drewno olejowane jest bardzo przyjemne w dotyku.

Chemia budowlana - Deski tarasowe surowe, Fot. Drewnochron
Deski tarasowe surowe, Fot. Drewnochron
Czas schnięcia, zużycie oleju oraz liczba warstw zależą już od rodzaju oraz zastosowania olejowanego drewna. Oleju nie należy nakładać na powierzchnie lakierowane lub woskowane. Aby olejowanemu drewnu zapewnić jak najlepszą ochronę należy je najpierw zaimpregnować biobójczym, bezbarwnym Impregnatem Extra marki Drewnochron. Następnie po wyschnięciu impregnatu, można rozpocząć olejowanie. Ostateczny efekt i piękno pomalowanego drewna na pewno mile nas zaskoczą!

Autor: Drewnochron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt