chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak wykonać lustro łazienkowe podgrzewane matami grzejnymi

Jak wykonać lustro łazienkowe podgrzewane matami grzejnymi

29.06.2009
Rano każda minuta jest cenna, a tu zaparowane lustro w łazience! Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie pod lustrzaną taflą maty grzejnej.


Chemia budowlana - Jak wykonać lustro łazienkowe podgrzewane matami grzejnymi
Na zaparowanie lustra szczególnie narażone są małe łazienki. W takich pomieszczeniach – z cyklicznym, wysokim poziomem wilgotności i temperatury – nie jest w stanie poradzić sobie nawet dobrze działająca wentylacja. Oferowane przez producentów elektryczne maty grzejne zapobiegają skraplaniu się pary wodnej. Zazwyczaj podłączane są do głównego włącznika w łazience, więc działają tylko wtedy, gdy włączone jest w niej światło. Dzięki niewielkiej mocy, około 60 W, pobierają energii elektrycznej tyle, ile standardowa żarówka.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Kleje na ogrzewanie


Do lustra zawieszonego na ścianie można zastosować samoprzylepną folię grzejną, mocując ją do tylnej strony tafli. W przypadku lustra bezpośrednio przyklejanego do ściany, matę zatapia się w cienkiej warstwie kleju. Miejsce, w którym zostanie zamontowane lustro, należy oczyścić szczotką z pyłu i kurzu. Po zagruntowaniu emulsją Atlas Uni Grunt, trzeba pacą zębatą równomiernie rozprowadzić zaprawę Atlas Plus lub Atlas Progres Elastyk i zatopić w niej matę grzejną. Kleje te są elastyczne, mają zwiększoną przyczepność, więc doskonale sprawdzają się w systemach ogrzewania zarówno ściennego, jak i podłogowego. Po 24 godzinach od zatopienia maty można przykleić do ściany lustro. W tym celu dostępne są na rynku specjalistyczne szybkowiążące kleje. Pokrywa się nimi całą powierzchnię lustra i po przyłożeniu do ściany dociska przez kilka minut.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Brokat na deser


Z pracami wykończeniowymi wokół lustra należy poczekać około tygodnia, aby połączenie nabrało właściwej wytrzymałości. Kilkumilimetrową szczelinę dylatacyjną pomiędzy okładziną a taflą lustra wypełnia się materiałem elastycznym, który kompensuje ewentualne naprężenia i zapobiega uszkodzeniu krawędzi lustra. Do tego celu warto użyć silikonu sanitarnego Atlas Silton S. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy on trwałą i elastyczną warstwę uszczelniającą, odporną na wodę oraz na działanie grzybów i pleśni. Silikon Atlas Silton S dostępny jest w bogatej kolorystyce 30 kolorów, identycznych z barwami Fugi Atlas Artis, której można użyć do spoinowania płytek. Inwestorzy z fantazją mogą do spoinowania okładziny użyć Fugi Atlas Artis Style z Efektem Brokatowym. Dzięki zastosowaniu unikatowej formuły, nadaje ona spoinie niepowtarzalny dekoracyjny wygląd i podkreśla urodę okładziny. Fuga brokatowa, mieniąca się niczym szlachetne kamienie, dostępna jest w 10 barwnych kompozycjach, identycznych z kolorami fugi Atlas Artis. Pozwala to na równoczesne stosowanie jednego koloru fugi w dwóch wersjach: matowej i brokatowej.


Chemia budowlana - Jak wykonać lustro łazienkowe podgrzewane matami grzejnymi
Tomasz Wojtynek
Grupa Atlas

Jaka kolejność?


Problemem, przed którym może stanąć inwestor, jest kolejność wykonania prac, czyli co przykleić najpierw: glazurę, zostawiając miejsce na lustro czy też lustro, które „obłoży się” później płytkami. Wydaje się, że korzystniej jest przykleić płytki, a potem lustro. Takie rozwiązanie zapobiegnie kłopotliwemu docinaniu płytek i ryzyku zniszczenia lustra podczas prac glazurniczych.
Gdy dysponujemy już lustrem, zwłaszcza o nietypowym kształcie, wygodniej będzie najpierw je zamocować, a później okleić płytkami. Jednak i w tym przypadku bezpieczniej będzie odrysować kształt lustra na ścianie i obłożyć płytkami powierzchnię wokół niego. Podobnie jak poprzednio, także i tutaj może wystąpić konieczność docięcia płytek. Jeżeli chodzi o montaż maty grzejnej, jest on zdecydowanie łatwiejszy, gdy łazienka jest jeszcze w stanie surowym. Wówczas przewody instalacyjne można schować pod okładziną. Gdy łazienka jest gotowa, jest to możliwe, ale bardziej kłopotliwe.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt