chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Nowe fugi. Jak je wykonać

Nowe fugi. Jak je wykonać

01.04.2009
Naturalnym wrogiem zapraw do spoinowania płytek ceramicznych jest czas. Po latach fugi bledną, pękają, często pojawia się na nich pleśń. I wtedy już nie zdobią, a szpecą. Skoro jednak płytki nadal wyglądają dobrze, może warto zmienić tylko spoiny?

Starą fugę możemy zastąpić nową, ale wymaga to sporo pracy i zachodu. Wysiłek będzie jednak opłacalny, ponieważ koszt nowej fugi jest niewielki w porównaniu z wydatkiem, związanym z położeniem nowej okładziny ceramicznej.

REKLAMA:


Początek zawsze taki sam
Najpierw należy dokładnie usunąć stare spoiny, uważając, by nie uszkodzić płytek. Na rynku są dostępne specjalne rylce, ułatwiające tę dość niewdzięczną pracę. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi – w tym celu można posłużyć się odkurzaczem. Gdy wadliwa fuga zostanie już – w całości lub wadliwej części – usunięta, miejsce po niej należy zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt. Impregnat ten zredukuje chłonność podłoża pod nową fugę, a tym samym zagwarantuje prawidłowy przebieg procesu wiązania fugi.

Chemia budowlana - Po zastosowaniu renowatora Atlas Fugero, fugi wygladają, jak nowe. Fot. ATLAS
Po zastosowaniu renowatora Atlas Fugero, fugi wygladają, jak nowe. Fot. ATLAS
Nowa fuga
Skoro podłoże jest już należycie zagruntowane, można przystąpić do wykonania nowej fugi. W tym celu do odmierzonej ilości wody należy dodać zawartość opakowania zaprawy do fugowania, przestrzegając proporcji określonych przez producenta. Po dokładnym wymieszaniu, ręcznym lub mechanicznym, zaprawa nadaje się do pracy. Wypełniamy nią szczelnie wolne przestrzenie pomiędzy płytkami. W zależności od szerokości tych spoin, można użyć zaprawy do fugowania Atlas wąskiej (od 2 do 6 mm) dostępnej w 40 kolorach, bądź szerokiej (do spoin od 4 do 16 mm) w 7 kolorach. Na koniec należy koniecznie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji fug. Przez kilka pierwszych dni trzeba utrzymywać świeże fugi lekko wilgotne, np. poprzez zraszanie lub przemywanie ich powierzchni czystą wodą. Zapewnienie fudze odpowiedniej wilgotności ustrzeże ją przed miejscowymi spękaniami.

Zaprawa samorozlewna
Gdy zachodzi konieczność renowacji fugi pomiędzy płytkami podłogowymi, a zwłaszcza, gdy są to płytki o nieregularnych kształtach (na przykład kamienne) i o dużej powierzchni, do wypełnienia szczelin pomiędzy nimi doskonale nadaje się szara samorozlewna zaprawa do fugowania Atlas. Pracować z nią można na dwa sposoby: wlewając masę za pomocą naczynia z „dzióbkiem” bezpośrednio do spoin albo rozprowadzając ją po powierzchni okładziny za pomocą pacy gumowej, osadzonej na kiju – ten sposób skraca czas pracy zwłaszcza przy fugowaniu dużych powierzchni. Zaprawa ta zalecana jest także w przypadkach, gdy konieczne jest bardzo dokładne wypełnienie spoin pomiędzy płytkami – zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, np. na tarasach. Zaprawą samorozlewną można wypełniać szczeliny o szerokości od 2 aż do 50 mm.

Przywrócić kolor
Jeśli fuga trzyma się dobrze podłoża i płytek, a jedynie jej kolor stracił na atrakcyjności, wystarczy wówczas odnowienie samej barwy. Odpowiedniego rozwiązania dostarcza preparat do renowacji spoin Atlas Fugero. Preparat ten doskonale odświeża przebarwione, zabrudzone oraz wyblakłe spoiny, zarówno w ściennych, jak i podłogowych wykładzinach ceramicznych. Umożliwia też zmianę kolorystyki istniejących fug. Atlas Fugero dostępny jest w trzech kolorach: białym, jasnoszarym oraz jasno beżowym. Oferowany jest jako gotowy materiał do malowania fug za pomocą pędzelka. Produkt jest bardzo wydajny. Opakowanie 250 ml wystarcza na 15 metrów kwadratowych okładziny z płytek o wymiarach 30x30 cm przy 3 mm szerokości fugi. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszych potrzeb znaczna część renowatora się zmarnuje. Do zalet Fugero należy możliwość stopniowego wykorzystywania go przez 24 miesiące od daty produkcji. Renowator ten można wykorzystywać tak wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jest wysoce wodoodporny.


Chemia budowlana - Nowe fugi. Jak je wykonać
Jarosław Radecki
GRUPA ATLAS


Silikon zamiast sztywnej fugi
Przy wymianie starych fug na nowe należy pamiętać, że okładziny ceramiczne spoinuje się na dwa sposoby: używając zaprawy do fugowania lub stosując silikon, przeznaczony do tego celu. O wyborze materiału decyduje rola, jaką spełniać ma spoina. Jeśli ma ona być elastyczna – czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest możliwość kompensacji naprężeń (dylatacje: np. naroża ścian, styk ścian z podłogą) oraz dokładne wypełnienie szczelin wokół wanien, brodzików, umywalek itp. – zastosować należy silikon. I wówczas dobrze jest, jeśli silikon jest w tym samym kolorze, co fuga. Taki zestaw obu produktów w tych samych kolorach oferuje Atlas. Każdemu z czterdziestu kolorów wąskiej fugi (spoiny o szer. 2-6 mm) odpowiada silikon Atlas Silton S o identycznej barwie.
Zarówno fugowanie, jak i spoinowanie silikonem nie jest rzeczą trudną, pod warunkiem, że zrobi się to dokładnie, zgodnie ze wskazówkami fachowca, bądź zaleceniami instrukcji.


www.chemiabudowlana.info



Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt