chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak zaaranżować designerską i komfortową strefę wypoczynku?

Jak zaaranżować designerską i komfortową strefę wypoczynku?

24.07.2023
Zwykle znajduje się na tarasie, ale nie zawsze, bo czasem można ją znaleźć w głębi ogrodu – inspiracji i pomysłów na stworzenie zewnętrznej strefy wypoczynku jest naprawdę sporo. Podpowiadamy, jak zaaranżować ją tak, aby była zarówno komfortowa jak i designerska.

Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Projekt wygodnej strefy relaksu zależy w dużej mierze od preferencji jej użytkowników, ale także od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji w otoczeniu domu. Duże znaczenie ma również styl, w jakim jest on zaaranżowany, ponieważ zawsze powinna być ona z nim spójna. Większość budowanych obecnie domów charakteryzuje styl nowoczesny. Takie budynki mają prosty, geometryczny kształt, duże przeszklenia w obrębie salonu oraz elewację w kolorach bieli i szarości. Niekiedy może być ona wykończona drewnem, betonem architektonicznym lub blachą. Do stworzenia projektu przestrzeni wokół domu o takim wyglądzie idealne będą elementy betonowe. Użyjemy ich do budowy nawierzchni, mebli, stopni na taras, a nawet zaprojektowania zieleni. Które z nich wybrać, aby przestrzeń prezentowała się modnie?

Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Nawierzchnia to baza


Podstawą każdej kompozycji jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Do budowy tarasu czy przestrzeni służącej wypoczynkowi, po których będą poruszać się wyłącznie piesi, wystarczą płyty o grubości 4,5 cm. Oczywiście można również użyć grubszych elementów. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasują płyty o geometrycznych kształtach, a także utrzymane w odcieniach szarości. W grę wchodzą zarówno kolory pełne, jak i melanże, które tworzą tak pożądany w nowoczesnej architekturze kontrast z zielenią. Niesłabnącą popularnością cieszą się duże formaty, a od jakiegoś czasu coraz bardziej modne stają się również płyty w formie trapezów (Bosso Trapez) lub asymetrycznych wielokątów (Exa). 
REKLAMA:

Jedną z największych płyt dostępnych na rynku jest Polbruk Magna. Posiada wymiary aż 75x100 cm oraz 50x75 cm, ale z dużych formatów warto również zwrócić uwagę na Polbruk Lamell. To minimalistyczna w designie, prostokątna płyta o rozmiarze 40x60 cm i grubości 4,5 cm, która nadaje się do budowy nawierzchni tarasów. Występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. W przypadku pierwszej z nich do nowoczesnych aranżacji najlepiej wybrać szarości – nerino, stalowy i bazaltowy. W drugiej zaś występuje tylko kolor ritmo, czyli odcień będącym mieszanką grafitu i jasnoszarego. Wersja płukana, ze względu na chropowatą strukturę powierzchni płyty, będzie szczególnie pożądana we wszystkich aranżacjach, do których chcemy wprowadzić naturalne akcenty, gdyż może nasuwać skojarzenia z kamieniem.

Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Gdy wybieramy elementy do budowy nawierzchni, warto również zwrócić uwagę na sposób ich układania. Do najczęściej stosowanych wzorów należą te „klasyczne”, czyli prosty, naprzemienny lub w tzw. cegiełkę, choć bardzo chętnie jest też obecnie stosowana tzw. „jodełka”.  Do jej wykonania są jednak niezbędne długie i wąskie elementy. Doskonale do tego nadaje się kostka Polbruk Metrik o wymiarze 28x7 cm. Jest ona równie ascetyczna pod względem designu, co płyta Lamell, z tym że występuje w czterech szarościach (biały, stalowy, bazaltowy i nerino) oraz w kolorze korten przypominającym rdzawą blachę. Odcień ten jest niesłychanie modny w aranżacjach o charakterze industrialnym.

Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Modne minikuchnie i meble z betonu


Nawierzchnia to podstawa aranżacji zewnętrznej strefy wypoczynku. Pozostałe jej elementy mogą, ale nie muszą być wykonane z betonu. Na jego korzyść przemawia trwałość betonowych elementów i minimalny czas, który trzeba poświęcić na ich konserwację. Od kilku sezonów bardzo modnym rozwiązaniem w strefach relaksu są minikuchnie. Skoro w letnie miesiące salon przenosi się do ogrodu, to czemu nie przenieść do niego także miejsca na przygotowanie posiłków? Zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą przestrzenią i strefa relaksu jest niezależnym miejscem od tarasu. Taką minikuchnię grillową możemy stworzyć na przykład z pustaków ogrodzeniowych Neo. To elementy o minimalistycznym designie, które są utrzymane w stylowych szarościach. Z ich pomocą w bardzo prosty sposób można zbudować otwarty lub zamknięty grill. Alternatywą jest palenisko, które umieszcza się zwykle w centrum strefy wypoczynku. Stanowi ono element dekoracyjny, ale może służyć także do przygotowania posiłków. Ścianki paleniska wykonuje się najczęściej z elementów betonowych połączonych żaroodporną zaprawą. Może to być wcześniej wspomniane nowoczesne Neo lub murek Albero przypominający murki z łupka w słonecznej Toskanii. Jeśli planujemy, aby palenisko służyło głównie celom dekoracyjnym, warto w jego górnej części zamontować specjalne hartowane szkło chroniące użytkowników przed przypadkowym kontaktem z ogniem. Oczywiście na tym nie kończą się możliwości wykorzystania elementów betonowych w strefie relaksu. Zbudujemy z nich również meble. Do tych najpopularniejszych i najprostszych należą stoły i ławki. Ich nogi wykonamy z elementów L-ka Tigela, czy murka Albero, natomiast blaty czy siedziska – z drewna. Nieco więcej pracy wymaga wykonanie betonowej sofy. Tu ponownie niezastąpiony jest pustak Neo. Najpierw murujemy z niego siedzisko, na jego krańcach podłokietniki, a pomiędzy nimi, na krawędzi siedziska, oparcie. Tak przygotowanej sofie należy jeszcze nadać przytulny charakter. Wygodę i komfort zapewniają miękkie poduszki ułożone na siedzisku i oparciu. Na sofę Neo pasują gotowe poduszki na meble z europalet.
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Zieleń i inne detale


Strefa wypoczynku w ogrodzie nie może się obejść bez zieleni. To ona pozwala wyciszyć się i odpocząć. Tu również z pomocą przychodzą betonowe elementy. Możemy z nich stworzyć rabaty, kwietniki, a czasem nawet „zielone” ściany. Jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań dostępnych na rynku są donice Tigela. Mają kształt zbliżony do sześcianów i nie mają dna, dzięki czemu można je układać jedna na drugiej. Pięknie prezentują się w nich pnącza, zioła, kwiaty lub ozdobne trawy. Możemy wykorzystać je jako elementy wolnostojące i punktowe w przestrzeni ogrodu lub zbudować z nich kaskady wzdłuż schodów prowadzących na taras czy do ogrodowej strefy wypoczynku. Donice można też wykonać z palisad czy murków. Dobrze w tej roli sprawdza się palisada Hestra. Występuje ona w fakturach gładkiej i drobnoutwardzanej, kilku kolorach do wyboru: nerino, stalowym, grafitowym i brązowym oraz w czterech wysokościach 40, 60, 80, 100 cm. Pozwala to na tworzenie konstrukcji o zróżnicowanych poziomach. Dzięki temu możemy mniej lub bardziej zaakcentować wagę wybranych roślin w strefie wypoczynku. Gdy wykorzystamy różną wysokość elementów, możemy stworzyć donice o nierównej, „ząbkowanej” krawędzi. Donice o inspirującym wyglądzie wykonamy również przy pomocy murka Albero. Nie tylko możemy swobodnie decydować o ich wysokości (choć nie powinny być one wyższe niż pół metra), lecz także wznosić konstrukcje z aż siedmiu betonowych modułów różniących się od siebie wyglądem. Dzięki temu każda donica będzie jedyna w swoim rodzaju! Funkcję donicy może pełnić także stopień/palisada Magna. Jest to dość uniwersalne rozwiązanie, ponieważ ma rozmiar 100x75 cm i grubość 8 cm i może pełnić dwie role – oprócz donicy możemy z niej zbudować również lekkie, lewitujące schody. Znajdują one zastosowanie wtedy, gdy przestrzeń do wypoczynku jest położona nieco wyżej lub niżej w stosunku do całości ogrodu i konieczne jest wyrównanie poziomów. Zbudowane ze elementów Magna schody stwarzają wrażenie, że stopnie delikatnie „spływają” w kierunku ogrodu. Tworzą one efektowną całość z płytami wielkoformatowymi Magna.

Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Chemia budowlana - Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Zaaranżowanie komfortowej i modnej strefy wypoczynku wymaga połączenia w całość wielu różnych elementów. Przy projektowaniu aranżacji warto rozważyć zastosowanie elementów betonowych, z których można wykonać nawierzchnię i w zależności od potrzeb strefę przygotowania posiłków, meble, donice lub schody. Aby osiągnąć pożądany efekt, konieczny jest oczywiście dobór odpowiednich roślin, a także innych detali. Jakich? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, gdyż każdy odpoczywa na swój własny sposób.

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_ogrody' doesn't exist