chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak impregnować drewno?

Jak impregnować drewno?

06.10.2016
Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem organizmów osłabiających jego strukturę.

Chemia budowlana - Fot. Tytan
Fot. Tytan
Elementy drewnianej więźby dachowej zaatakowane przez szkodniki i grzyby stopniowo tracą twardość, właściwości techniczne i wytrzymałość mechaniczną. Do prawidłowego zabezpieczania więźby dachowej musisz używać więc środków głęboko wnikających w drewno oraz chroniących przed grzybami i owadami. Produkty TYTAN Professional – Impregnat do drewna NW oraz Impregnat do więźby dachowej i drewna konstrukcyjnego NW,zawierają środki biobójcze i trwale wiążą się z drewnem, zapewniając długoletnią ochronę.

Czym jest impregnacja?


To nasycanie drewna, papieru, wyrobów włókienniczych, skóry i innych materiałów środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem takich czynników jak grzyby czy owady techniczne od wody, ognia itp. W dachu impregnacji poddaje się drewno tworzące konstrukcję, ale też sporadycznie występujące, głównie regionalnie pokrycia z gontów drewnianych. Impregnacja drewna, której podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości, to najbardziej powszechna metoda zabezpieczania przed korozją biologiczną i ogniem. Jeżeli przystępujesz do budowy dachu musisz wiedzieć w kontekście ochrony dwie rzeczy: Jakim preparatem zaimpregnować więźbę oraz jaką zastosować metodę aby była skuteczna.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Tytan
Fot. Tytan

Profesjonalna impregnacja - Czym zaimpregnować więźbę i inne elementy drewna konstrukcyjnego?


Impregnaty do drewna z linii NW TYTAN Professional chronią drewno przed owadami i grzybami. Mogą być stosowany zarówno do drewna znajdującego się pod zadaszeniem, jak i na zewnątrz. Preparat szybko i głęboko wnika w strukturę drewna, gwarantując zabezpieczenie nawet na głębokości 5 mm (przy kąpieli w roztworze roboczym koncentratu). Impregnat nie zawiera agresywnych chlorków ani soli miedzi, dzięki czemu koncentrat, ani nasączone nim drewno nie powodują korozji stalowych łączników więźby.

Każdy z preparatów-koncentratów ma charakterystyczny indywidualny, zielony kolor, ale pamiętaj, że w tym przypadku barwnik wskazuje jedynie na zabezpieczenie drewna i pełni funkcję informacyjną i kontrolną. Impregnat w wersji bezbarwnej możesz stosować np. pod kolorowe farby dekoracyjne.

Chemia budowlana - Fot. Tytan
Fot. Tytan
Do zabezpieczania drewnianych komponentów budowlanych znajdujących się pod zadaszeniem polecamy Impregnat do Więźby Dachowej TYTAN Professional. Dostępny również w formie koncentratu, w kolorze ciemnozielonym, który barwi drewno konstrukcyjne na taki sam kolor.

Preparat jest bardzo wydajny, a zalecane rozcieńczenie z wodą wynosi 1:9.
Najwyższe parametry wydajności osiąga jednak Impregnat do drewna NW Tytan Professional. Niezależnie od rozcieńczenia, wymagana dawka to 20 g koncentratu na 1m2 drewna, co oznacza że z 5 litrów koncentratu możesz ochronić pod dachem nawet do 250 m2 drewna klasy I.

Sposób aplikacji - Jaką zastosować metodę aby była skuteczna?


Impregnat możesz aplikować przez natrysk, malowanie oraz kąpiel. Najlepszy efekt impregnacji drewna uzyskasz, stosując metodę namaczania kawałków elementów drewnianych. Długość kąpieli zależy od grubości elementów i stopnia ich wilgotności. Prawidłowo sezonowane, suche drewno nie wymaga długiego nasączania – zalecany czas kąpieli wynosi od 30 minut do 3 godzin.Wilgotność drewna zapewniająca optymalną penetrację impregnatu wynosi około 25-28%.

Chemia budowlana - Fot. Tytan
Fot. Tytan
Pamiętaj, że barwnik dodawany do impregnatu jest tylko wskaźnikiem malowania i nie posiada żadnych właściwości biobójczych i może ulec po dłuższym czasie użytkowania wypłukaniu.

Na przekroje powstałe przez cięcie elementów wcześniej zaimpregnowanych, preparat najlepiej nanoś przy pomocy pędzla. Stosuj się do zalecanych dawek: 20 g dla Impregnatu do drewna NW Tytan Professional oraz odpowiednio 40 / 43 g koncentratu dla Impregnatu do Drewna konstrukcyjnego i Więźby Dachowej NW Tytan Professional. Zaimpregnowane elementy musisz chronić przed opadami atmosferycznymi do momentu utrwalenia środka w drewnie, tj. minimum 48 godzin.

Pamiętaj, że po impregnacji drewna musisz je odpowiednio przesezonować, czyli pozwolić na wyparowanie całej wody, tak żeby składniki biobójcze mogły się uwolnić i odpowiednio spenetrować strukturę drewna. Dodatkowo przestrzegaj zaleceń producenta, czytaj karty techniczne.

Autor: Selena - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt