chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona metalu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ochrona metalu » Impregnacja drewna w ogrodzie

Impregnacja drewna w ogrodzie

02.10.2015
Ostatnie ciepłe dni, to w zasadzie również ostatni moment na to, aby zadbać o drewniane elementy małej architektury.

Prace związane z impregnacją powierzchni drewnianych powinno się przeprowadzać w ciepłe dni, gdy temperatura oscyluje między 15 - 25°C i, gdy jest sucho. Duża wilgotność powietrza i niska temperatura wydłużają czas schnięcia preparatów.
Chemia budowlana - Flickr
Flickr

Powierzchnie przed malowaniem należy zeszlifować, a pęknięcia, ubytki i szpary wypełnić szpachlówką. Nie szlifuje się drewna po nałożeniu impregnatu, tak jak nie szlifuje się ścian po nałożeniu farby. Drewno, które chcemy impregnować, musi być suche i odpylone. Impregnując wilgotne powierzchnie zmniejszamy skuteczność działania impregnatu, który nie wnika zbyt głęboko w strukturę drewna. Kolejny zabieg, jaki musimy wykonać przed impregnacją, to odtłuszczenie drewna rozcieńczalnikiem. W przypadku impregnatu wodnego będzie to woda z dodatkiem detergentu, a w przypadku impregnatu rozpuszczalnikowego stosuje się rozcieńczalnik ftalowy. Impregnaty, zamiennie nazywane bazą gruntującą mają przede wszystkim właściwości biochronne i biobójcze. Impregnat wodny charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia, jednak do stosowania na zewnątrz skuteczniejsze mogą okazać się impregnaty rozpuszczalnikowe. Chronią przed wilgocią, grzybem i owadami.

W przypadku impregnatów polecamy stosowanie tamponu, gąbki czy szmatki. Chodzi o to, by produkt wcierać w drewno.
Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr

Impregnaty nie wpływają na estetykę drewna. Od tego są preparaty ochronno-dekoracyjne czyli lakier, lakierobejca, olej, emalia do drewna czy lazura. Nadają one elewacji drewnianej kolor, a pigmenty w nich zawarte chronią drewno przez promieniowaniem UV. Każdy z w/w preparatów charakteryzuje się innymi właściwościami. Lakier tworzy powłokę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, olej z kolei podkreśla fakturę drewna. Co wybierzemy, w dużej mierze zależy od rodzaju drewna, z jakiego zrobiony jest dany element. Jak nakładać? Polecamy stosowanie metody tradycyjnej, czyli nakładanie pędzlem. Dlaczego nie, tak modna metoda natryskowa? Z prostego powodu, podczas malowania pędzlem preparat dociera bezpośrednio do drewna, a nie jest rozpylany w powietrzu.

Przed zastosowaniem każdego produktu trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, co będzie gwarancją tego, że praca jaką wykonaliśmy nie poszła na marne.
REKLAMA:

MS


Autor: portal: obud.pl - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona metalu

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt