chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona metalu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ochrona metalu » Ciemne kolory i problem nagrzewania się elewacji

Ciemne kolory i problem nagrzewania się elewacji

24.11.2014
Nagrzewanie się elewacji budynków, szczególnie ciemnych kolorów powoduje nie tylko nagrzewanie się konstrukcji budynku, ale również radykalnie przyspiesza proces starzenia wyprawy tynkarskiej. Przedstawiono sposoby, surowce i technologie pozwalające zminimalizować problem nagrzewania się ciemnych elewacji. Omówiono wyniki badań zastosowanych przez Spektrochem rozwiązań umożliwiających stosowanie ciemnych kolorów na elewacjach.

ABSTRAKT. Nagrzewanie się elewacji budynków, szczególnie ciemnych kolorów powoduje nie tylko nagrzewanie się konstrukcji budynku, ale również radykalnie przyspiesza proces starzenia wyprawy tynkarskiej. Przedstawiono sposoby, surowce i technologie pozwalające zminimalizować problem nagrzewania się ciemnych elewacji. Omówiono wyniki badań zastosowanych przez Spektrochem rozwiązań umożliwiających stosowanie ciemnych kolorów na elewacjach.

ABSTRACT. Dark colors and the problem of heating of the facade. Heating of the facades of buildings, especially dark colors will not only heat up the building structure, but also dramatically speeds up the aging process. The paper presents methods, materials and technologies to minimize the problem of heating of the dark facade. The results of examinations taken by Spektrochem solutions enabling the use of dark colors on the walls.
REKLAMA:


Czytając referat oglądaj prezentację z pdf-u zamieszczonego na końcu artykułu.

Przeprowadzono badania z użyciem mikrosfer szklanych w wyprawach tynkarskich elewacyjnych pod kątem stwierdzenia ich podatności na nagrzewanie się. W badaniach wykorzystano mikrosfery szklane firmy 3M o symbolu K15 (uziarnienie górne 115’m). Badania prowadzono na masach tynkarskich opartych o spoiwo polimerowe Axilat 6402 (Momentive) z tak dobranym uziarnieniem, aby uzyskać wyprawę „baranka” o uziarnieniu 1,5 mm. Tynki pigmentowano białą pastą pigmentową oraz czarną uzyskując wyprawy o zróżnicowanej tendencji do nagrzewania się.

Chemia budowlana - Rys. 1 Przyrząd do badania tendencji wypraw do nagrzewania się
Rys. 1 Przyrząd do badania tendencji wypraw do nagrzewania się
Udział mikrosfer szklanych był zróżnicowany i wynosił od 1 do 2% wagowo. W tynkach porównawczych, gdzie nie stosowano mikrosfer szkla- nych w ich miejsce podmieniano piasek kwarcowy.

Na rys. 1 przedstawiono poglądowo schemat apara- tury zbudowanej w Spektro- chemie do prowadzenia badań. Jest on złożony z lampy typu Helios o mocy 250 W zawieszonej nad badaną wyprawa tynkarską w odległości 30 cm. Wyprawa tynkarska jest nałożona na kartę testową do krycia, co było zabiegiem celowym, aby wyeliminować błędy pomiaru temperatury wynikające z przewodności cieplnej podłoża. Do karty od spodniej strony przymocowany jest czujnik termometru elektronicznego oraz rtęciowego (jako porównawczy). Promienie podczerwone padają wyłącznie na wyprawę tynkarską dzięki ochronnemu płaszczowi z folii aluminiowej. Uniemożliwia on nagrzewanie się przestrzeni pod wyprawą i fałszowanie odczytu temperatury.

W Tabeli 1 przedstawiono wyniki pomiarów temperatury wypraw tynkarskich po 10 minutach nagrzewania w powyższym układzie badawczym.
Chemia budowlana - Tabela 1. Nagrzewanie się wypraw tynkarskich
Tabela 1. Nagrzewanie się wypraw tynkarskich


Z wyników pomiarów temperatury wypraw tynkarskich wynika, że obecność mikrosfer szklanych K15 firmy 3M znacząco wpływa na obniżanie temperatury wypraw tynkarskich, szczególnie czarnej.

Przedstawione badania stanowią wstępny zarys pracy badawczej, która zostanie prowadzona w Spektrochemie w szerszym zakresie od początku 2015 roku. Przygotowane wyprawy tynkarskie zostaną dokładnie przebadane, również na terenowej stacji badawczej w pustynnym klimacie Arizony. Wnioski z badań będą publikowane w prasie branżowej oraz na Seminariach Spektrochemu.
Chemia budowlana - Fot. 3M
Fot. 3M


Pobierz pdf prezentacji:
Ciemne kolory i problem nagrzewania się elewacji

Artur PAŁASZ, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Farb, Klejów i Polimerów „SPEKTROCHEM”, Tarnobrzeg
__________
Materiał z seminarium: OPTYMALIZACJA JAKOŚCIOWA I CENOWA TECHNOLOGII WYTWARZANIA WODOROZCIEŃCZALNYCH FARB I TYNKÓW DYSPERSYJNYCH • CZELADŹ 20 XI 2014

Autor: Spektrochem Paint R&D and Testing Laboratory - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona metalu

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt