chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona metalu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ochrona metalu » Jak wykonać mocną betonową posadzkę

Jak wykonać mocną betonową posadzkę

10.09.2013
Beton to materiał powszechnie stosowany do wykonywania różnego rodzaju płaszczyzn, także posadzek. Aby jednak zrealizowane przy użyciu go podłoże było efektywne, trwałe i odporne, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W przeciwnym razie ulegnie szybkiej degradacji pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, chemicznych oraz ruchu pieszego bądź kołowego. Ponadto niezabezpieczony beton trudniej jest utrzymać w czystości, powierzchnia pyli, obniżając komfort i bezpieczeństwo pracy.

Aby więc nasza posadzka betonowa była wygodna w użyciu, trwała i odporna, powinniśmy właściwie ją zaimpregnować.

Chemia budowlana - Fot. HARDFLOOR
Fot. HARDFLOOR

Podłoże


Nową posadzkę można malować dopiero po zakończeniu okresu dojrzewania betonu (ok. 3÷4 tygodnie w temperaturze bliskiej +20°C); naprawianą – po związaniu materiałów naprawczych. Jeśli na powierzchni pojawiły się zarysowania, pęknięcia i tzw. mleczko cementowe, posadzkę należy przetrzeć szczotką drucianą i odkurzyć. Wszystkie nierówności podłoża należy skuć lub zeszlifować, a ubytki uzupełnić np. mineralnymi zaprawami naprawczymi. Należy też usunąć zabrudzenia przy pomocy rozpuszczalnika lub w wody z detergentem. Do kolejnego etapu prac można przystąpić po całkowitym wyschnięciu podłoża.

REKLAMA:


Warunki aplikacji


Dokładne ich przestrzeganie to warunek odpowiedniej przyczepności aplikowanego materiału do podłoża. Po pierwsze – temperatura zarówno podłoża, jak i otoczenia. Podczas prac nie może być niższa niż +10°C ani wyższa niż +30°C. Po drugie – wilgotność powietrza. Zbyt wysoka utrudnia utwardzanie materiału, zbyt niska sprawia, że beton za szybko schnie, co również jest niekorzystne. Dlatego wilgotność musi mieścić się w granicach określonych przez producenta. W pomieszczeniu trzeba także zapewnić poprawną wentylację.

Dobór farby


Przede wszystkim musi być dostosowana do planowanych warunków aplikacji. Powinna się charakteryzować wysoką wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych – ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, uderzenia - ponieważ tylko taki produkt jest w stanie zagwarantować trwałe zabezpieczenie posadzki. Naniesiony produkt powinien być jednolitą, pozbawioną fug, szczelną powłoką nieprzepuszczalną dla wody i innych cieczy, a także łatwą w czyszczeniu. Farbę należy przygotować dokładnie tak, jak sugeruje to producent.

Malowanie


Farbę aplikujemy za pomocą wałka lub pędzla, równomiernie, aż do uzyskania jednolitej, ciągłej powłoki o żądanej grubości. Jednorazowo należy nakładać jej cienką warstwę i unikać powstawania zastoisk materiału, ponieważ może to skutkować zablokowaniem rozpuszczalnika i uniemożliwić właściwe utwardzenie materiału. Po związaniu pierwszej warstwy posadzkę malujemy powtórnie. Można to zrobić po upływie około 24 godzin przy temperaturze powietrza wynoszącej około +20°C. Tak wykonaną powłokę należy zostawić do pełnego utwardzenia, co następuje po przynajmniej 4 dniach . Czas ten uzależniony jest także pozostałych wcześniej wspomnianych warunków aplikacji.


Autor: portal: obud.pl - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona metalu

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt