chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona metalu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ochrona metalu » Układanie materiałów specjalnych według Botament

Układanie materiałów specjalnych według Botament

29.09.2011

Płytki wielkoformatowe oraz płytki żywiczne


Płytki wielkoformatowe stały się modne i są coraz chętniej stosowane w mieszkaniach prywatnych jak również w obiektach użyteczności publicznej takich jak salony samochodowe, galerie handlowe oraz dworce. Taki trend stawia przed wykonawcami wysokie wymagania pod kątem technicznym oraz obróbki.

Chemia budowlana - Układanie materiałów specjalnych według Botament
Wykonywanie okładziny na zaprawie cienkowarstwowej bez wcześniejszej obróbki takiej jak szpachlowanie czy niwelacja, może być problematyczne. Nawet w przypadku, gdy zachowane są wszelkie wymagane tolerancje, nie jest to z reguły wystarczające aby wykonać równą okładzinę z płytek wielkoformatowych. Dlatego też należy uwzględnić związane z tym dodatkowe nakłady przy wykonywaniu kalkulacji.
Przeczytaj również: Jak usunąć zacieki po zimie
REKLAMA:


Do wyrównywania powierzchni podłogowych stosowane są masy samopoziomujące BOTACEM M 49, BOTACEM M 50 oraz M 51, charakteryzujące się optymalnymi właściwościami rozpływu. Na powierzchniach ściennych stosuje się masę szpachlową BOTACEM M 100, która pozwala po dwóch godzinach przystąpić do układania płytek. Do wykonywania okładziny podłogowej polecamy zaprawę klejową o szerokim zakresie zastosowania MULTILIHGT w konsystencji rozpływnej. W przypadku wyższych wymagań pod katem stabilności odsyłamy do zaprawy MULTILIHGT w stabilnej, cienkowarstwowej konsystencji.

Z reguły płytki wielkoformatowe powinny być układane w łożu klejowym z jednoczesnym przeszpachlowaniem zaprawą klejową ich spodniej strony.

Naprężenia w okładzinie ceramicznej


Naprężenia występujące w okładzinie ceramicznej są częstą przyczyną uszkodzeń szkód powstających przy układaniu płytek. Okładzina z wielkoformatowych płytek ceramicznych jest szczególnie podatna na powstawanie szkód, które są powodowane przez naprężenia. Aby zredukować problem powstawania naprężeń przy płytkach wielkoformatowych, należy:
- zastosować odpowiednio grube łoże klejowe zapewniające dobre zwilżenie spodniej części płytki (metoda kombinowana),
- szczególnie dokładnie przestrzegać wszelkich wymagań dotyczących momentu rozpoczęcia kolejnego etapu prac (dojrzewanie podłoża, wstępne ogrzewanie jastrychu, itp.),
- na zewnątrz budynków stosować jasne płytki,
- w przypadku występowania okien o dużych gabarytach stosować dodatkowo system kompensujący.

Płytki żywiczne


Płytki żywiczne również zyskują na popularności. Są one bardzo atrakcyjne optycznie, jednakże należy zwrócić uwagę na różnice występujące przy ich układaniu. Wiele płytek żywicznych posiada tendencje do odkształcania się podczas ich układania. Przy tak wymagających okładzin sprawdza się zaprawa do płytek i kamienia naturalnego MULTISTONE.

W przypadku szczególnie wymagających płytek zalecamy stosowanie zaprawy poliuretanowej BOTACT PU 550. W przypadku rozwiązań budzących wątpliwości zalecamy kontakt z technikami zastosowań BOTAMENT. Dzięki próbom laboratoryjnym oferujemy wskazówki dla rozwiązania konkretnego problemu.

Chemia budowlana - Układanie materiałów specjalnych według Botament

Chemia budowlana - Układanie materiałów specjalnych według Botament


Autor: Botament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona metalu

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt