chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona metalu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ochrona metalu » Z zimą za pan brat

Z zimą za pan brat

03.11.2010
Rozmowa z Sebastianem Czernikiem, doradcą technicznym GRUPY ATLAS

Chemia budowlana - Z zimą za pan brat

- Jak co roku o tej porze, trwa wyścig ekip budowlanych z czasem. Czy tym razem zima zaskoczy fachowców?


- Branża budowlana, w odróżnieniu od drogowców, jest na zimę coraz lepiej przygotowana. Rośnie świadomość, że prac budowlanych na zewnątrz budynku nie powinno się prowadzić przy temperaturach niższych niż +5 oC. Oczywiście, prace przy niższych temperaturach są możliwe, ale pod pewnymi, ściśle określonymi, warunkami. Generalnie chodzi o to, żeby materiał prawidłowo związał, a co za tym idzie, osiągnął właściwe parametry wytrzymałościowe i użytkowe. Przy niesprzyjającej aurze można stosować w tym celu specjalne domieszki, w postaci płynów lub proszków, modyfikując materiały budowlane na placu budowy, bezpośrednio przed ich użyciem.
REKLAMA:


- Na czym polega działanie tych dodatków?


- Domieszki, najczęściej mieszaniny kilku odpowiednio zestawionych składników chemicznych, przyspieszają proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody zarobowej, ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania, zwiększając wydzielanie ciepła powstającego podczas hydratyzacji. Preparatem, który przyspiesza wiązanie materiałów dyspersyjnych - tynków i farb elewacyjnych - jest Atlas Eskimo, bezbarwna ciecz o zapachu eteru, którą dodaje się do materiału bezpośrednio przed użyciem. Dzięki Eskimo, materiał uzyskuje odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze bliskiej 0oC. Są również domieszki, umożliwiające w podobnych warunkach murowanie i tynkowanie.

Chemia budowlana - Fot. ATLAS
Fot. ATLAS

- Na rynku dostępne są produkty, określane jako zimowe. Czy to celowy zabieg marketingowy producentów?


- Nie, to realny zamysł technologiczny, którego celem jest umożliwienie wykonywania prac budowlanych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to wielu produktów, takich jak gotowe zaprawy murarskie, kleje do systemów ociepleń czy montażowe pianki poliuretanowe. Przykładowym materiałem, przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20. Mocowanie przy jej pomocy płyt styropianowych i wykonywanie warstwy zbrojonej jest możliwe przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0 oC w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż –5 oC po 8 godzinach od ich zakończenia. Specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe znoszą temperatury nawet do –10 oC.

Chemia budowlana - Fot. ATLAS
Fot. ATLAS

- Z jakimi pracami budowlanymi radziłby Pan wstrzymać się do wiosny?


- Na pewno z pracami ziemnymi. Jeżeli ławy fundamentowe zostały już zabetonowane, trzeba przykryć je materiałem izolacyjnym, matami słomianymi lub arkuszami styropianu, które zabezpieczą grunt przed przemarzaniem. Niestety, w przypadku wystąpienia długotrwałych i silnych mrozów, takie zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające. Dobrym momentem do przerwania prac budowlanych jest stan surowy obiektu. Ściany zdążą wyschnąć i ustabilizować się, dzięki czemu uniknie się zagrożenia powszechnym na tym etapie budowy pękaniem tynków.

- A co z pracami ociepleniowymi?


Nie można zostawić ściany oklejonej „gołym” styropianem (po kilku miesiącach zżółknie i stanie się kruchy) lub wełną mineralną (nasiąknie i straci właściwości termoizolacyjne). W tej sytuacji prace można rozłożyć na raty, tzn. nałożyć na materiał izolacyjny warstwę zbrojoną z siatki, zatopionej w odpowiedniej zaprawie klejącej, np. Atlas Stopter K-20, albo zaprawie Atlas Roker W-20, a następnie pokryć ją podkładem tynkarskim, właściwym dla późniejszego tynku. Tak zabezpieczona elewacja może spokojnie poczekać na nałożenie tynku cienkowarstwowego do wiosny. Przed ostatecznym tynkowaniem, powierzchnię należy oczyścić z kurzu i brudu i ewentualnie jeszcze raz pokryć podkładem.

- Czy prowadzenie zimą prac wykończeniowych wewnątrz budynku jest bezpieczne?


- Jeżeli w budynku jest ogrzewanie, to praktycznie można w nim robić wszystko – murować, kłaść tynki, gładzie, okładziny ceramiczne. Przy tynkowaniu ważne jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniu co najmniej +15 ºC i zapewnienie prawidłowej wentylacji, aby odprowadzić nadmiar wilgoci. Tynkowana ściana nie może być przemrożona.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

- Jak należy prawidłowo przechowywać zimą materiały budowlane?


- Każdy produkt chemii budowlanej ma określone warunki transportu i przechowywania, podane na opakowaniu. Generalnie, materiały budowlane powinny być zabezpieczone przed działaniem mrozu, opadów atmosferycznych, powinno się im zapewnić stałą dodatnią temperaturę +5 °C. Trzeba je składować w pomieszczeniach suchych, na paletach, bądź regałach – nie bezpośrednio na posadzce. Kupując materiały na zapas, trzeba także pamiętać, że mają one określone terminy przydatności do użycia. Jeżeli po zimie w materiałach płynnych pojawią się grudki i kłaczki, a zaprawy suche, po otwarciu worka, będą zbrylone, oznacza to, że warunki przechowywania były nieodpowiednie, a materiały utraciły swoje właściwości użytkowe.

- Dziękuję za rozmowę.
Przeczytaj również: Wykonanie posadzki w ogrodzie
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.3)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona metalu

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt