chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Nowe przepisy dla planujących budowę domu

Nowe przepisy dla planujących budowę domu

16.07.2012
Od kwietnia tego roku obowiązkowym elementem projektu budowlanego, również domu jednorodzinnego, jest charakterystyka energetyczna. Co to oznacza dla przyszłych inwestorów budujących?

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool
– Projektowana charakterystyka budynku, sporządzana przez architektów, w trakcie przygotowywania projektu, pozwala jeszcze na tym etapie dokonać zmian i poprawić efektywność energetyczną obiektu. Jest kompletem informacji na temat właściwości energetycznych poszczególnych elementów budynku. Na jej podstawie możemy wnioskować o potencjalnych kosztach eksploatacji. Przy dzisiejszym wzroście cen energii staje się to coraz częściej argumentem decydującym o zakupie i realizacji danego projektu domu. – podkreśla arch. Anna Marcjasz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.
REKLAMA:


Projektowana charakterystyka energetyczna jest integralną częścią projektu budowlanego. Wymagana jest w momencie składania pozwolenia na budowę do odpowiedniego urzędu. Projektowana charakterystyka energetyczna zawiera dane techniczne dotyczące izolacyjności przegród, okien, sprawności i mocy systemu grzewczego, wentylacyjnego i instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zawarte w niej są również informacje dotyczące poszczególnych wartości parametrów energetycznych oraz spełnienia warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wykonuje się ją na podstawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków, która stanowi podstawę do wydania świadectwa energetycznego. Jeżeli podczas budowy nie nastąpią zmiany w projekcie dane z charakterystyki znajdą się w świadectwie energetycznym, wymaganym przed przystapieniem do użytkowania budynku.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool
- Do wprowadzenia zmiany rozporządzenia, przepis dotyczący projektowanej charakterystyki energetycznej nie dotyczył domów jednorodzinnych. Od kwietnia wymagane jest to również dla tego typu budynków. Jest to o tyle słuszne, że to właśnie domów jednorodzinnych buduje się najwięcej. Dla już budujących lub posiadających pozwolenia na budowę przepis ten nie zmienia nic. – komentuje Piotr Pawlak, Energy Design Center ROCKWOOL Polska.

- Wymóg projektowanej charakterystyki energetycznej to krok w stronę informacji na temat efektywności energetycznej budynku jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, a co za tym idzie, możliwości poprawy jego standardu energetycznego bezkosztowo jeszcze na etapie projektowania. Można wręcz powiedzieć, że znaczenie tego dokumentu jest większe niż świadectwa energetycznego, ponieważ daje inwestorowi szansę na reakcję i decyzję o zmianach zapewniających osiągnięcie lepszych parametrów energetycznych – a w efekcie niższych kosztów eksploatacji, w sposób najbardziej opłacalny. Świadectwo energetyczne, wystawiane po zakończeniu budowy, jedynie podsumowuje stan budynku, wtedy, gdy na wprowadzenie korzystnych, opłacalnych zmian jest już za późno, a kolejne dobre okazje pojawiają się dopiero za wiele lat, podczas wymiany instalacji i kapitalnych remontów – dodaje Pawlak.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool
Efektywność energetyczna, będąca priorytetem dla unijnych ekspertów, nie jest nim niestety dla Ministerstwa Finansów. Urząd zablokował wdrożenie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do prawa polskiego.

- Tymczasem odpowiednio przeprowadzona modernizacja lub budowa efektywnych energetycznie budynków jest ekonomicznie opłacalna, a poniesione koszty mogą się zwrócić nawet w krótkim, kilkuletnim czasie. – podsumowuje Pawlak.

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt