chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Wybieramy system ociepleń

Wybieramy system ociepleń

07.05.2010
Wśród najbardziej popularnych na rynku systemów ociepleń znajdują się rozwiązania oparte o warstwę izolacyjną ze styropianu (białego i grafitowego) oraz wełnę mineralną (w płytach i tzw. lamelową). Dodatkowo, liderzy w branży oferują rozwiązania typu „premium” wykorzystujące polistyren ekstrudowany lub płyty z piany fenolowej.

Jak nie pogubić się przy wyborze systemu? Na co należy zwracać uwagę? Jakimi kryteriami należy się kierować? Jaki materiał wybrać, by termoizolacja naszego domu była trwała i skuteczna?
REKLAMA:


Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń


Aby ułatwić wybór rozwiązania, w tym optymalnego materiału izolacyjnego, Weber stworzył systemy weber.therm uwzględniające nawet najbardziej wyrafinowane oczekiwania klientów. „Wszystko mówiące” nazwy poszczególnych rozwiązań odpowiadają głównym obszarom ich zastosowań.

Systemy ociepleń z warstwą izolacyjną …


…ze styropianu (EPS)


Systemy z warstwą izolacyjną ze styropianu (EPS) są bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę montażu oraz atrakcyjną cenę. Styropian nie starzeje się, nie butwieje, nie gnije, i wbrew obiegowym opiniom, nie zanika w wyniku procesu naturalnego starzenia. Bardzo ważnym parametrem charakteryzującym styropian jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który dla EPS 70 wynosi co najmniej 0,040 W/mK. W związku z tym, skuteczna izolacja wykonana z płyt styropianowych powinna mieć grubość od 12 cm do około 16 cm.
Przeczytaj również: System ociepleń TYTAN EOS STROP
Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm BASIC
weber.therm BASIC


W ofercie Weber znajdziemy kilka bardzo ciekawych rozwiązań wykorzystujących styropian. Optymalnym, przeznaczonym do ocieplania domów jednorodzinnych, jest atrakcyjny cenowo i prosty w montażu system weber.therm BASIC. Wymagający Klient wybierze z pewnością rozwiązanie weber.therm CLASSIC utworzone na bazie najbardziej cenionych na rynku zapraw klejowych oraz tynków silikatowych, w produkcji których Weber jest niekwestionowanym liderem.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm CLASSIC
weber.therm CLASSIC
Intensywne, żywe kolory na elewacji, to „główne zadanie” rozwiązania o nazwie weber.therm COLOR. Wszystkie produkty wchodzące w skład tego systemu zostały dobrane pod kątem zdolności przenoszenia znacznych obciążeń termicznych, które mogą pojawić się na elewacji o bogatej i nasyconej kolorystyce. Na szczególną uwagę zasługuje zbrojona mikrowłóknami zaprawa klejowo-szpachlowa maxit Serpo 410 (weber KS126) tworząca wraz z siatką weber PH912 (o gramaturze 160 g/m2) warstwę zbrojącą, a także zabezpieczona przeciwko korozji biologicznej, akrylowo-silikonowa masa tynkarska weber TD325.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm COLOR
weber.therm COLOR


Ostatnim systemem wykorzystującym styropian jest weber.therm WINTER. Rozwiązanie to dedykowane jest elewacjom realizowanym w zakresie temperatur od 0ºC do 15ºC.

…ze styropianu grafitowego


Oprócz zwykłych, białych płyt EPS, na rynku obecny jest również styropian z dodatkiem grafitu. Grafit zawarty w płytach styropianowych podnosi ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego. Dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest niższy i wynosi około 0,035 W/mK. Taki styropian rekomendowany jest do ocieplania ścian zewnętrznych, zwłaszcza w sytuacjach, gdy konieczna jest redukcja grubości termoizolacji. Należy przy tym pamiętać o obniżonej przyczepności tradycyjnych zapraw klejowych do styropianu grafitowego.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm PROFI
weber.therm PROFI


O jakości zapraw klejących zastosowanych w innowacyjnym rozwiązaniu weber.therm PROFI świadczy fakt, że mogą stanowić jedyne mocowanie - nie są wymagane dodatkowe łączniki mechaniczne. System weber.therm PROFI powstał we współpracy z marką Isover (w ramach Saint-Gobain Construction Products Polska). Trzon systemu stanowi styropian grafitowy EUROSTYR 15 THERMO o współczynniku przewodzenia ciepła λD=0,035 W/mK. Uzupełniają go najwyższej jakości systemowe produkty Weber. Warstwę wykończeniową może tworzyć tynk silikatowo-silikonowy weber TD336 bądź silikonowy weber TD341 (produkty o najwyższej pozycji w ofercie Weber). Rozwiązanie to dedykowane jest nawet najbardziej wymagającym klientom.

…z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)


Płyty XPS mają bardzo małą nasiąkliwość i dużą wytrzymałość na ściskanie, dlatego głównym obszarem zastosowania rozwiązań wykorzystujących taką warstwę izolacyjną są ściany fundamentowe (piwnic) oraz strefy cokołowe stykające się bezpośrednio z gruntem, z konstrukcją balkonu lub tarasu. Współczynnik lambda dla polistyrenu ekstrudowanego XPS wynosi około 0,035 W/mK.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm MOSAIC
weber.therm MOSAIC


Fasadowy polistyren ekstrudowany wchodzący w skład rozwiązań weber.therm MOSAIC oraz weber.therm CERAMIC produkowany jest przez firmę DOW Chemicals – lidera w branży.
Wysoką trwałość płyt dodatkowo zwiększają materiały tworzące wykończenie powyższych rozwiązań. Elewacja wykonana w systemie weber.therm MOSAIC wykończona jest jednym z tynków mozaikowych Weber, natomiast w weber.therm CERAMIC ceramicznymi płytkami przyklejanymi na wysokoplastyczną zaprawę klejową Optiroc Fix Renowacyjny (weber ZK418).

…z wełny mineralnej


Fasadowa wełna mineralna jest produkowana głównie z bazaltu i w przeciwieństwie do płyt z EPS oraz XPS jest produktem całkowicie niepalnym. Wyroby z wełny mineralnej bez problemu uzyskują najwyższą, najbezpieczniejszą klasę ogniową A1. Wełna jest materiałem elastycznym o właściwościach akustycznych znacznie lepszych, niż w przypadku płyt z EPS i XPS. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla wełny mineralnej oraz płyt z EPS jest porównywalny, i wynosi 0,042 W/mK.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm NATURE
weber.therm NATURE


Spośród systemów opartych o wełnę mineralną, Weber szczególnie poleca weber.therm NATURE oraz weber.therm INTERNUS. Rozwiązanie weber.therm NATURE jest połączeniem produktów o wysokiej odporności na ogień i bardzo dobrej paroprzepuszczalności. Głównym obszarem jego zastosowań są elewacyjne systemy niepalne, a także miejsca, gdzie z uwagi na liczne krzywizny ścian inne materiały izolacyjne nie zdałyby egzaminu.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm INTERNUS
weber.therm INTERNUS


System weber.therm INTERNUS służy do ocieplania sufitów oddzielających nieogrzewane pomieszczenia garaży od leżących powyżej pomieszczeń biurowych lub mieszkalnych.

…z płyt fenolowych


Płyty fenolowe, to materiał o zamkniętej budowie komórkowej. Dzięki temu osiąga najlepsze właściwości termoizolacyjne wśród produktów oferowanych na rynku (λ=0,021 W/mK). Wymagana wartość U dla przegrody jest uzyskiwana przez niemal dwukrotnie cieńszą od tradycyjnych warstwę izolacyjną. Płyta zbudowana jest ze sztywnego fenolowego rdzenia, z obustronną okładziną z welonu szklanego. Izolacje fenolowe przez lata utrzymują stabilne właściwości termoizolacyjne.

Chemia budowlana - Wybieramy system ociepleń
Chemia budowlana - weber.therm LAMBDA
weber.therm LAMBDA


Rozwiązanie weber.therm LAMBDA z płytą z piany fenolowej weber PH930 dedykowane jest budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Pozwala uzyskać nawet do 8% dodatkowej powierzchni użytkowej na balkonach i tarasach. System umożliwia także docieplanie budynków z małym okapem.

Na zakończenie warto dodać, że prawidłowo dobrany system elewacyjny oraz dobry projekt*, to zaledwie połowa drogi do sukcesu. Ostatecznym gwarantem powodzenia naszej inwestycji będzie profesjonalny, doświadczony wykonawca prac, który prawidłowo wbuduje zaprojektowane rozwiązanie izolacji cieplnej. Warto zatem upewnić się, czy wybrany przez nas wykonawca posiada aktualną autoryzację wystawioną przez producenta systemu (aktualizowaną co roku), oraz poprosić go o pokazanie obiektów wykonanych co najmniej kilka lat temu.

*Uwaga: rodzaj materiału izolacyjnego, jego grubość, sposób zamocowania, powinny zostać określone w projekcie technicznym.

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt