chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Izolex - System fundament

Izolex - System fundament

24.02.2010
Technologia wykonania robót hydroizolacyjnych fundamentów obiektów budowlanych.

Wprowadzenie:


Każdy obiekt budowlany posadowiony jest w gruncie. Warunki panujące w gruncie są bardzo zróżnicowane w zależności od podłoża i warunków hydrologicznych. Dlatego dużą uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie elementów budowli posadowionych w ziemi. Ławy fundamentowe jako główny nośny element obiektu budowlanego oraz fundamenty przenoszą ogromne obciążenie zależne od wysokości obiektu i użytej technologii wykonywania poszczególnych kondygnacji.
Ze względu na niszczące oddziaływanie wody (wilgoci) na ławy i fundamenty należy chronić je przed jej działaniem. W zależności od wysokości wód gruntowych, przepuszczalności gruntu wyróżniamy trzy typy zabezpieczeń: hydroizolację lekką, średnią i ciężką.

2. Ławy fundamentowe i fundamenty:


Ławy fundamentowe wykonane są zazwyczaj bezpośrednio na gruncie z betonu zbrojonego, odpowiedniej jakości. Fundamenty wykonane są w różnych technologiach: jako lane, z płyt betonowych, bloczków betonowych lub innych materiałów.

2.1. Przygotowanie podłoża pod wykonanie hydroizolacji:
Podłoże musi być mocne, związane, wysezonowane. Pozbawione wszelkich luźnych cząstek, zanieczyszczeń, warstw antyadhezyjnych.
Ubytki w ławach fundamentowych i fundamentach uzupełnić specjalną zaprawą mineralną. W przypadku występowania nierówności po szalunkach ostre krawędzie należy obić (wyrównać). Jeżeli do szalunków były używane płyty szalunki zabezpieczone specjalnymi środkami w celu ułatwienia odwarstwienia powierzchnie należy oczyścić przez frezowanie lub gradowanie. W przypadku hydroizolacji średnich i ciężkich fundamenty wykonane z bloczków wystarczy dokładnie wyspoinować.

3. Wykonywanie właściwej warstwy hydroizolacji fundamentu:


3.1. Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu lekkiego (rysunek 1):
Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach gdzie występują naroża wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę – otynkowane) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1 : 10 z wodą). Roztwór gruntujący przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Dysperbit. Dysperbit przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Izolacje powłokową nanosić w dwóch warstwach za pomocą szczotki dekarskiej lub pędzla. Grubość jednej warstwy około 1 mm mokrej masy. Drugą warstwę nanosić po wyschnięciu poprzedniej (około 6 godzin) w kierunku do niej prostopadłym. Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni.
Grubość nakładanej warstwy należy kontrolować na podstawie zużycia materiału. Zużycie izolacji powłokowej Dysperbit na jedną warstwę wynosi 0,8 – 1,2 kg / m2.Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji lekkiej wynosi 1,6 – 2,4 kg / m2.

Chemia budowlana - Izolex - System fundament

3.2. Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu średniego (rysunek 2).
Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach gdzie występują naroża wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę – fugi zatrzeć na „gładko”) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1:10 z wodą). Roztwór gruntujący przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Styrbit 2000.
Styrbit 2000 przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Izolacje powłokową nanosić w dwóch lub trzech warstwach w zależności od obciążenia wilgocią, za pomocą pacy lub kielni. Grubość jednej warstwy około 1 mm mokrej masy. Drugą i kolejne warstwy nanosić po wyschnięciu poprzedniej (około 24 godziny w temperaturze 23 st. C) w kierunku do niej prostopadłym.
Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni.
Grubość nakładanej warstwy należy kontrolować na podstawie zużycia materiału. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 na jedną warstwę wynosi 1,17 kg / m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji średniej wynosi 2,34 kg / m2 dla dwóch warstw i 3,51 kg / m2 dla trzech warstw.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Izolex - System fundament

3.3. Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu ciężkiego (rysunek 3).
Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach gdzie występują naroża wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę – fugi zatrzeć na „gładko”) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1: 10 z wodą) lub Akryfol w przypadku zastosowania do hydroizolacji powłokowej Cemizolu 2EN. Roztwór gruntujący przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Styrbit 2000 w czterech warstwach, Styrbit 2000 Expres w trzech warstwach lub Cemizol 2EN trzech warstwach.
Styrbit 2000 Styrbit 2000 Expres lub Cemizol 2EN przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Izolacje powłokową nanosić w odpowiedniej ilości warstw w zależności od obciążenia wilgocią (wodą), za pomocą pacy lub kielni. Grubość jednej warstwy około 1 mm mokrej masy.
Drugą i kolejne warstwy nanosić po wyschnięciu poprzedniej (około 24 godziny w temperaturze 23 st. C) w kierunku do niej prostopadłym. Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni. W każdym przypadku w drugą warstwę Styrbitu 2000 i Styrbitu 2000 Expres należy wtopić tkaninę techniczną.

Grubość nakładanej warstwy kontrolować na podstawie zużycia materiału. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 na jedną warstwę wynosi 1,17 kg / m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 4,68 kg / m2. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 Expres na jedną warstwę wynosi 1,15 kg / m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 3,45 kg / m2. Zużycie izolacji powłokowej Cemizol 2EN na jedną warstwę wynosi 1,5 kg / m2.
Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 4,5 kg / m2.

Chemia budowlana - Izolex - System fundament

4. Zabezpieczenie warstwy hydroizolacyjnej przed uszkodzeniem:


Po całkowitym wyschnięciu warstwy hydroizolacyjnej wykonanej za pomocą Dysperbitu, Styrbitu 2000 lub Styrbitu 2000 Expres należy wykonać warstwę osłonową ze styropianu lub płyt ekstrudowanych o grubości minimum 2 cm. Zadaniem warstwy osłonowej jest zabezpieczenie hydroizolacji przed uszkodzeniem mechanicznym przez ziemię osypową, a jednocześnie ocieplenie fundamentu, a tym samym pomieszczeń sąsiadujących. Płyty osłonowe w każdym przypadku należy kleić na placki za pomocą Styrbitu 2000 lub Styrbitu 2000 Expres. Zużycie materiału do klejenia wynosi około 1 kg / m2.

Na zakończenie pragniemy zwrócić Państwu uwagę, że każde zadanie związane z wykonaniem hydroizolacji pionowej fundamentów budynku może odbiegać od naszych założeń. Dlatego w naszej firmie funkcjonuje dział doradztwa technicznego i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt osobisty lub przez firmę w której planujecie Państwo lub już dokonaliście zakupu naszych wyrobów. W przypadkach szczególnych nasz przedstawiciel dojedzie do Państwa i na miejscu rozpozna określony przypadek. Pragniemy zwrócić też Państwa uwagę na dobór sprawdzonego wykonawcy w dziedzinie wykonawstwa hydroizolacji pionowych fundamentów.

Życzymy Państwu satysfakcji z długotrwałej eksploatacji budynków, w których zastosowaliście
Państwo nasz system.

Opracował: A.W.
Konsultacje: J.B.
Autor: Izolex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt