chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Mostki cieplne i parowe cz. 1.

Mostki cieplne i parowe cz. 1.

14.01.2010
W okresie intensywnego rozwoju budownictwa z wielkopłytowych elementów prefabrykowanych, szczególnie w latach siedemdziesiątych, pojawił się poważny problem związany ze znacznymi, lokalnymi stratami ciepła w określonych, charakterystycznych miejscach ścian. W starym, tradycyjnym budownictwie mostki cieplne występowały rzadko i na ogół nie pociągały za sobą poważniejszych konsekwencji w zakresie użytkowania pomieszczeń – mieliśmy raczej do czynienia ze zwiększonymi ogólnie stratami ciepła.

Zasadniczą przyczyną tego zjawiska były trudne technologicznie do wykonania niektóre fragmenty budynku, jak np. węzły poziome i pionowe połączeń elementów wielkopłytowych, jak również zwykłe niedbalstwo i pośpiech zwłaszcza w produkcji prefabrykatów. Trzeba również zauważyć, że już w fazie projektowej zakładano zwiększone straty ciepła w strefie węzłów poziomych i pionowych (zmniejszona grubość izolacji cieplnej w porównaniu do ścian). Nakładanie się wyżej opisanych i wielu innych błędów, spowodował poważny wpływ mostków cieplnych na ogólne straty ciepła, który doprowadzał do zwiększenia całkowitego przenikania ciepła w ścianach nierzadko dwukrotnie w porównaniu do wielkości określonej w projekcie. Bardzo niebezpieczną konsekwencją dla użytkownika było pojawienie się w związku z tym licznych pleśni na ścianach po stronie wewnętrznej. Zjawiska te zostały już opisane w obszernej literaturze, więc pozostawiam ten problem bez dalszego rozwinięcia.
REKLAMA:


Intensywny rozwój dociepleń, szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, dawał nadzieję na wyeliminowanie wad związanych z nadmiernymi miejscowo stratami ciepła w wykonanych wcześniej budynkach. Równomierna warstwa izolacji cieplnej po zewnętrznej stronie przegrody zakrywała dotychczasowe mostki cieplne, eliminując podstawową niedogodność systemu wielkopłytowego w formie nieciągłości warstwy izolacji cieplnej. Ponieważ po dociepleniu ustępowały z reguły dokuczliwe skutki w postaci pleśni na ścianach po stronie wewnętrznej, uznano że problem mostków cieplnych został całkowicie opanowany i zaniechano dalszych badań kontrolnych.

ATLAS wprowadził cykl badań sprawdzających skuteczność dociepleń przy wykorzystaniu m in. technik podczerwieni. Od 1995 roku wykonano wiele badań termowizyjnych docieplonych budynków, najczęściej w spółdzielniach mieszkaniowych. Na podstawie obserwacji całych budynków stwierdzono, że są nadal takie miejsca, w których występują zwiększone straty ciepła. Dla przykładu omówimy kilka takich przypadków.

Chemia budowlana - Fot. 1
Fot. 1
1. Na ścianach zewnętrznych loggi rzadko bardzo rzadko pojawiały się pleśnie, stąd też inwestorzy najczęściej uznawali ze względów oszczędnościowych, że docieplenie w tym miejscu jest zbędne. Wykonane zdjęcie termowizyjne nie docieplonej loggi (fot. 1) wskazuje wyraźnie na znaczne straty ciepła przez ściany zewnętrzne – o wielkości strat świadczą temperatury na powierzchni części docieplonej (- 1° C) i nie docieplonej (ok. + 4° C).
Chemia budowlana - Fot. 2
Fot. 2
2. Ściana dzieląca loggie jest ścianą zewnętrzną i dlatego zaniechano jej docieplenia; z powodu jednak błędów w mocowaniu tej ściany (mostek cieplny), odprowadza ona bardzo dużo ciepła przez węzeł mocujący (fot. 2).

Chemia budowlana - fot. 3
fot. 3
3. Docieplenie ościeży okiennych jest zwykle mocno utrudnione z powodu wąskiego pasa ramy okiennej wzdłuż ościeża, stąd też rzadko ten element jest docieplany. Zdjęcie termowizyjne (fot. 3) wskazuje, iż temperatura w ościeżu (+ 6° C) jest zdecydowanie wyższa od temperatury powierzchni docieplonej ściany (- 4° C) i jest zbliżona do temperatury na powierzchni szyby.

Jak widać z powyższych przykładów, po dociepleniu nadal występują zwiększone straty ciepła w określonych częściach ścian zewnętrznych. Dochodzi nawet do tak paradoksalnej sytuacji, że straty ciepła np. w ościeżach okiennych są po dociepleniu większe niż przed dociepleniem. Badania termowizyjne innych elementów budynków jak ściany piwnic, wiatrołapy, przypory elewacyjne, okna, stropodachy itp., wykazują nadal znaczne, lokalne straty ciepła. W ogólnym bilansie strat ciepła, te drobne na pozór mostki cieplne, mogą przy częstym ich występowaniu doprowadzić do znaczącego pogorszenia bilansu cieplnego oraz w drastycznych przypadkach do wystąpienia pleśni w pomieszczeniach. Na bazie zebranych doświadczeń z tych badań, firma ATLAS wprowadziła dodatkowe wymagania technologiczne dot. dociepleń w newralgicznych punktach.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
mgr inż. Krystian Dusza
Grupa ATLAS

Fot. Atlas

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt