chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Układamy płytki krok po kroku

Układamy płytki krok po kroku

28.03.2018
Prawidłowo położona glazura będzie służyć przez lata. Trwałość i estetyka jej wykonania zależą od odpowiedniego przygotowania podłoża, wysokiej jakości materiałów i precyzji wykonawcy. Warto zadbać o każdy szczegół, aby inwestycja w remont dała pożądany efekt.

Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Przygotowanie do remontu


Planując zakup materiału, należy obliczyć powierzchnię podłóg w pomieszczeniach, które będą wykańczane oraz zdecydować, jaką metodą płytki mają zostać ułożone. Pomocne mogą okazać się poglądowe szkice z efektem finalnym. Dzięki temu będzie nam łatwiej zaplanować, ile materiałów trzeba kupić. Warto zaopatrzyć się w około 10-15% więcej materiałów w razie, gdyby część uległa uszkodzeniu. Wybór rodzaju i pojemności zaprawy fugującej, kleju lub zaprawy klejowej, a także kupno elementów dodatkowych tj. szpachelka, pojemniki czy mieszadła to koszty, o których często zapominamy. Decyzję o tym, jakie materiały kupić najlepiej podjąć wspólnie z ekipą budowlaną.

Przygotowanie podłoża


Prace remontowe należy rozpocząć od sprawdzenia, czy materiały nie zostały uszkodzone w transporcie i, czy są odpowiedniej jakości. Numery identyfikacyjne na każdym z kartonów muszą być jednakowe - świadczy to o pochodzeniu materiału z tej samej partii. Barwa, tonacja i faktura po rozłożeniu powinny być do siebie zbliżone lub takie same. Materiały nie mogą być uszczerbione, porysowane ani potłuczone. Jeśli sprawdzimy paczki przed rozpoczęciem remontu, nie będziemy musieli na szybko dokupować materiałów w przypadku, gdy okażą się uszkodzone lub nieodpowiednie.

Surowe podłoże przed wykończeniem powinno być czyste, wyrównane i odtłuszczone za pomocą specjalistycznych preparatów. Wszystkie odpadki można usunąć za pomocą miotły lub wody pod ciśnieniem. Odpowiednie przygotowanie ma wpływ na późniejszą jakość podłogi i szybkość jej eksploatacji. Wyczuwalne nierówności można wypoziomować za pomocą kleju lub folii w płynie, które dodatkowo wzmocnią powierzchnię i ochronią ją przed niepożądanymi działaniami. W przypadku układania nowej posadzki na starą - całość możemy oczyścić ostrym narzędziem, np. szlifierką z gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wyrównać masą samopoziomującą. Po zakończonym oczyszczaniu i osuszaniu powierzchni można przejść do sprawdzenia poziomów i zagruntowania podłoża.

Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Układanie płytek


Na przygotowanym podłożu najlepiej jest wcześniej ułożyć płytki „na sucho”, bez nakładania kleju. Wówczas ustalimy, jak szeroka powinna być linia spoinowa i czy całość dobrze wygląda. Pracę najlepiej rozpocząć w narożniku przeciwległym do drzwi - wyrównać cały pierwszy rząd płytek i zakończyć przy wyjściu. Innym rozwiązaniem jest podzielenie pomieszczenia na pół i układanie płytek po jednej stronie tak, aby podczas schnięcia nie chodzić po nowo położonej podłodze - następnie wykończyć całe pomieszczenie. Do klejenia glazury lub terakoty warto wybrać produkt charakteryzujący się zwiększoną przyczepnością, dedykowany konkretnym typom posadzki. Klej powinien być aplikowany za pomocą specjalistycznej zębatej szpachelki, która ułatwia rozprowadzanie produktu. Grubość warstwy kleju powinna mieć ok. 5 mm, w zależności od rodzaju kładzionych kafelek. Aby zachować równomierne odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami, pomocne będą także plastikowe krzyżyki dystansowe. Miejsca z cienką spoiną po wyschnięciu kleju zostaną wypełnione fugą.

REKLAMA:

Fugowanie


Łączenia pomiędzy kafelkami wypełnia się fugą. Pracę można rozpocząć ok. 12 godzin po skończonym układaniu podłoża. Rogi i kąty należy zabezpieczyć silikonem sanitarnym w kolorze spoin. Wraz z usunięciem krzyżyków, za pomocą kauczukowej szpachli powinno się uszczelnić wszystkie luki w podłodze. Dobrym rozwiązaniem może się okazać użycie fugi z dodatkową ochroną przed powstawaniem grzybów i pleśni, przeznaczoną do miejsc takich jak kuchnia czy łazienka.

Źródło: Radosław Marciniec, Technolog firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Autor: Arsanit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt