chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

BOTAMENT M 21

Biała elastyczna zaprawa klejowa

  właściwości  

- spełnia wymogi normy PN-EN 12004 (C2 TE)
- do wewnątrz i na zewnątrz
- do prawie wszystkich okładzin ceramicznych
- do systemu „płytka na płytkę"
- na ogrzewane powierzchnie podłogowe
- bardzo elastyczna
- duża siła klejenia
- długi czas otwarty oraz czas przeznaczony na korektę

Źródło: Botament

  zastosowanie  

BOTAMENT M 21 posiada bardzo dobrą przyczepność do płytki i dzięki temu zapewnia dobrą przyczepność między podłożem, a materiałem ceramicznym. BOTAMENT M 21 można kleić okładziny podłogowe i ścienne z gresu, ceramiki szkliwionej, kamionki, podłogowych płytek klinkierowych, płytek klinkierowych, ręcznie formowanych płytek, małej i średniej mozaiki.

Ze względu na swoje właściwości klej BOTAMENT M 21 P doskonale nadaje się do klejenia okładziny ceramicznej na wymagających podłożach takich jak fasady, tarasy, balkony, pływalnie, gotowe elementy budowlane oraz na ogrzewanych powierzchniach podłogowych. BOTAMENT M 21 P należy używać także do klejenia BOTAMENT® płyta tłumiąco - kompensująca.

Jako podłoża nadają się beton, lekki beton, gazobeton, tynki (z grupy CS II, CS III lub CS IV wg normy PN-EN 9981:2004; wytrzymałość na ściskanie > 2,5 N/mm2), tynk gipsowy (wg normy PN-EN 13279-1:2007; wytrzymałość na ściskanie > 2,5 N/mm2), pełnospo-inowy mur (nie może to być mur mieszany), płyty gipsowe, gipsowo-kartonowe, płyty gipsowo- włókninowe, BOTAMENT® płyty budowlane, jastrychy cementowe i anhydrytowe oraz ogrzewane powierzchnie podłogowe.

Użycie BOTAMENT® M 21 P na gazobetonie, starej okładzinie ceramicznej, gipsowych materiałach budowlanych, jastrychu anhydrytowym i z asfaltu lanego możliwe jest tylko wewnątrz budowli.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
25 kg - worki papierowe.
Podłoże musi być suche, czyste, nie-przemarznięte i nośne. Należy usunąć z niego tłuszcze, stare powłoki malarskie, nacieki cementowe, środki anty-adhezyjne i inne luźne części znajdujące się na nim. Podłoże, które jest obrabiane musi być do lica i pionowe.

Nierówności na ścianach i podłogach możemy wyrównać za pomocą zaprawy BOTAMENT M 100. Przy większych powierzchniach podłogowych stosujemy masy samopoziomujące do podłóg BOTAMENT M 50 lub 51.
Beton oraz części betonowe powinny mieć przynajmniej 6 miesięcy. Czas ten można skrócić do 3 miesięcy, gdy 1/3 wody zarobowej BOTAMENT M 21 P zostanie zastąpiona BOTAMENT D 10. Dotyczy to także podłoży krytycznych np. posypanego piaskiem asfaltu lanego.

Przed układaniem płytek na podłożach cementowych, tynkach gipsowych i ja-strychach anhydrytowych należy sprawdzić wilgotność zawartą w podłożu. W jastrychach cementowych powinna wynosić maksymalnie 2% a na powierzchniach ogrzewanych 1,8%. Jastrychy anhydrytowe powinny zawierać max. 0,5% wilgoci, a na powierzchniach ogrzewanych 0,3%.
Tynki CS II i CS III powinny mieć grubość przynajmniej 10 mm, powinny być suche oraz mieć chropowatą powierzchnię.

Tynki gipsowe powinny być nakładane jednowarstwowo, o minimalnej grubości 10 mm, nie mogą być wygładzone ani filcowane. Wilgotność w podłożach gipsowych może wynosić maksymalnie 1%. Podłoża chłonne, a szczególnie tynki gipsowe, płyty kartonowo-gipsowe oraz jastrychy anhydrytowe należy przed klejeniem płytek zagruntować BOTAMENT D 11.

W przypadku klejenia płytek na starych okładzinach ceramicznych należy zwrócić uwagę aby ok. 24 godz. przed klejeniem wykonać szpachlowanie drapane z BOTAMENT M 21 P. W przypadku klejenia płytek w wewnątrz alternatywne gruntowanie można wykonać z BOTAMENT D 15.

Przy układaniu okładziny ceramicznej na jastrychu cementowym lub anhydrytowym z wodnym ogrzewaniem podłogowym należy przestrzegać określonych norm i wytycznych.
BOTAMENT M 21 P rozprowadza się ciągle mieszając z zimną, czystą wodą przy użyciu wiertarki z mieszadłem. Miesza się tak długo, aż powstanie masa o jednorodnej konsystencji. 25 kg proszku miesza się z około 7,25 l wody. Po czasie dojrzewania wynoszącym 5 minut należy materiał jeszcze raz krótko zamieszać. BOTAMENT M 21 P wolno obrabiać w ciągu 3 godz. Stężony materiał nie może być ponownie zamieszany i obrabiany, gdyż w przeciwnym razie nie osiągnie się końcowej trwałości.

Najpierw nanosi się na podłoże cienką warstwę kontaktową przy użyciu gładkiej części pacy. Następnie pacą zębatą równomiernie rozprowadza się zaprawę na powierzchni. Okładzinę należy lekko docisnąć, przesunąć i ustawić.

W przypadku klejenia płyt izolacyjnych należy przestrzegać określonych norm i wytycznych. Przy klejeniu okładziny na podłożach gipsowych i anhydrytowych należy przestrzegać wytycznych i zaleceń producenta gipsu.
Wszystkie wymienione czasy odnoszą się do temperatury +23°C i 50 % względnej wilgotności powietrza.

Wyższe temperatury i niższa wilgotność powietrza przyspieszają, a niższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza opóźniają czas obróbki i przebieg wiązania.

Należy przestrzegać wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów, które stosowane są w połączeniu z BOTAMENT M 21 P.

Produkt ten należy stosować wyłącznie z dodatkami zawartymi w karcie technicznej.

W celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych przed zastosowaniem należy wykonać próbę w specyficznych warunkach budowy.
Baza materiałowa: Kombinacja cementu z mineralnymi materiałami wypełniającymi i dodatkami z tworzyw sztucznych
Gęstość objętościowa: ok. 1,4 kg/dm3
Odporność na temperaturę: od -20o C do +80o C
Optymalna ilość wody: ok. 29%
Proporcja mieszaniny: 25 kg BOTAMENT M 21 P: ok. 7,25 l wody
Czas dojrzewania: 5 min.
Czas nakładania: ok. 20 min.
Czas obróbki: ok. 3 godz.
Maksymalna grubość nałożenia: 5 mm
Chodzenie i spoinowanie: po 24 godz.
Pełne obciążenie: po 7 dniach
Temperatura obróbki: +5oC do +30oC
Środki do czyszczenia: w świeżym stanie materiału - woda,

  artykuły powiązane z produktem  

Najnowsze na forum
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 137
Re: Budowa domu
data » 20.06.2019, 11:52
Jaki projekt domu wybraliście i ile zajęła budowa? Ja właśnie szukam projektu domu na https://www.mgprojekt.com.pl/ Zastanawiam się nad
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 137
Re: A jaki projekt?
data » 20.06.2019, 11:51
Hmmm... bardzo duży wybór projektów domów znajdziesz na https://www.mgprojekt.com.pl/ Ja właśnie szukam domu dla siebie. Chciałabym jeszcze w
Mermagda0
Awatar użytkownika
Postów: 48
Re: Donice ogrodowe
data » 20.06.2019, 11:50
Warto po takie zajrzeć sobie na stronkę https://sklepogrodniczyolza.pl/pl/141-d ... -balkonowe W tym miejscu znajdziecie przeróżne skrzynki i
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 137
Re: Drewno i szkoło w domu
data » 20.06.2019, 11:50
Mi marzy się budowa domu z bali z ogrodem zimowym. Zaczęłam szukać projektu na https://www.mgprojekt.com.pl/ Chcę zeby było dużo drewna i
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 72
Re: Sprzęt budowlany - kupować czy wypożyczać?
data » 20.06.2019, 11:40
Nie lepiej wybrać się tutaj i kupić pożądany sprzęt za dobre pieniądze. Na terenie 6 hal mają wszystko co potrzeba od ubrań po narzędzia i
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt