chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jaka jest przyczyna korozyjności zapraw gipsowych i jak jej zapobiegać?

Zaprawy gipsowe są świetnym materiałem wykończeniowym o wielu zaletach, przyjaznym wykonawcom i użytkownikom, faktem jest jednak, że pośród wielu zalet mają wspomnianą cechę ujemną, o której nie wolno zapominać. Pamiętając o niej bowiem, możemy w bardzo prosty sposób jej przeciwdziałać, odpowiednio zabezpieczając elementy stalowe narażone na korozję.

Skąd to się bierze, że zaprawy gipsowe zachowują się jak materiał przyspieszający korozję stali? Aktywność korozyjna gipsu związana jest zarówno z jego charakterem chemicznym (zawiera jony SO42-), jak również z dużą porowatością, ułatwiającą dostęp tlenu i cieczy do wnętrza tworzywa gipsowego, oraz niską wartością pH, wynoszącego około 7,0.

Proces korozji stali w gipsie postępuje jednak w sposób zauważalny jedynie w środowisku wilgotnym. Przebiega dość intensywnie w początkowym okresie, w świeżych i twardniejących zaprawach, a zanika w tworzywie wysuszonym. W warunkach powietrzno-suchych (ważna właściwa wentylacja i przewietrzanie pomieszczeń), w temperaturze ok. 20oC i przy wilgotności względnej powietrza ok. 65 %, proces korozji stali w gipsie ustaje praktycznie już po 4 - 6 dniach. Spoiwa gipsowe modyfikowane zawierają również wodorotlenek wapnia, który niezależnie od poprawy własności użytkowych podnosi znacznie pH zaprawy, do 10 - 12, co praktycznie zahamowuje proces korozji stali albo radykalnie go ogranicza.

Dla pełnej ochrony elementów stalowych, stykających się z gipsem, przed korozyjnym działaniem tworzywa gipsowego stosuje się powlekanie ich powierzchni farbami antykorozyjnymi lub powłokami metalicznymi odpornymi na korozję, a także owijanie folią i innymi materiałami ochronnymi. Popularnym zabezpieczeniem np. listew prowadzących, narożników siateczkowych jest wykonywanie ich z blachy ocynkowanej, a narzędzi - ze stali nierdzewnej.

Właściwie zabezpieczając wystające elementy stalowe przed wykonywaniem prac z udziałem zapraw gipsowych, nie narażamy się na ewentualne rdzawe wykwity na ścianach czy sufitach.

Źródło: Dolina Nidy
Najnowsze na forum
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3158
instalacje sanitarne
data » 24.04.2024, 10:01
Polecam Wam zajrzeć do świetnej hurtowni hydraulicznej w której znajdziecie wszystko co niezbędne. Wystarczy odwiedzić
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 717
Re: Wakacje w Polsce czy zagranicą?
data » 24.04.2024, 9:48
to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na Ziemi dla miłośników alpinizmu i przyrody. Jakie wyzwania i doświadczenia przyniosła Wam wyprawa
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 717
Re: Sposoby na odchudzanie
data » 24.04.2024, 9:40
w Borach Tucholskich to doskonała propozycja dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się pięknymi
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3158
Re: Nowa łazienka
data » 24.04.2024, 9:40
Polecam Wam zajrzeć do świetnej hurtowni hydraulicznej w której znajdziecie wszystko co niezbędne. Wystarczy odwiedzić
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3158
psychoterapia
data » 24.04.2024, 9:27
Godnych polecenia psychologów którzy mogą pochwalić się dużą skutecznością w pomocy wielu ludziom znajdziecie w
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist