chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Sylwester w ogrodzie zimowym

05.01.2009
W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców. Właściciele zielonych balkonów i tarasów w pośpiechu chowali do domu swoje juki i draceny. Posiadacze ogrodów zimowych mogli spać spokojnie – ich rośliny nie były zagrożone.

Chemia budowlana - Sylwester w ogrodzie zimowym
Zabawa sylwestrowa pośród egzotycznej roślinności nie musi oznaczać wyjazdu na Karaiby, a prezenty znalezione pod drzewkiem pomarańczowym niekoniecznie mówią o świętach spędzonych w Brazylii – wystarczy pasja uprawy roślin oraz dobrze ogrzany ogród zimowy. Nowoczesne technologie w mniejszym bądź większym stopniu chronią nasze domy przed nadmiernymi stratami energii, dlatego ważne jest wybranie sposobu ogrzewania, który będzie odpowiadał danemu rodzajowi konstrukcji i jego zapotrzebowaniu na ciepło. Ogród zimowy jest obiektem szczególnym – większą część jego konstrukcji stanowi szkło zespolone. Dlatego też w porównaniu z domem z dobrze ocieplonymi ścianami, ogród będzie się wychładzał znacznie szybciej.
W jaki zatem sposób zapewnić optymalne ogrzewanie w ogrodzie zimowym? Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska, proponuje rozważyć kilka możliwości: ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe, naścienne grzejniki elektryczne oraz klimatyzację.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Sylwester w ogrodzie zimowym

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne


Jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Pomimo tego, że na dworze mróz i śnieg, podłoga jest ciepła i można chodzić po niej boso. Na posadzkach z wodnym lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdza się terakota lub płyty kamienne. Z uwagi na małą przenikalność cieplną drewna nie poleca się stosowania parkietu lub desek.
Atutem ogrzewania podłogowego jest jego niewidoczność oraz fakt, że ogród zimowy może być ogrzewany przez całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie i nie powstają strefy przegrzania lub niedogrzania. Wadę ogrzewania podłogowego stanowi natomiast jego bezwładność. Ponieważ „grzejnikiem” jest duża powierzchnia trudno szybko zmienić jej temperaturę. System ogrzewania podłogowego może nie „nadążyć” za zmianami temperatury wywołanymi np. przez wyjątkowo duże nasłoneczne − do zmiany temperatury o 1-20C w dół lub w górę potrzeba około 2-3 godzin.
Warto także pamiętać, że posadzka z ogrzewaniem podłogowym podczas zmian temperatury kurczy się i rozszerza – aby uniknąć pękania zewnętrznego fundamentu i płyty podłogowej należy instalację grzewczą oddzielić od nich specjalną elastyczną warstwą.

Chemia budowlana - Sylwester w ogrodzie zimowym

Grzejniki kanałowe


Cieszą się popularności m.in. ze względu na stosunkowo niski koszt wykonania. Grzejniki kanałowe (in. konwekcyjne) zasilane są poprzez istniejącą instalację grzewczą. Montuje się je w specjalnie przygotowanym kanale, poprowadzonym tuż przy wewnętrznej krawędzi szklanych ścian ogrodu. Kanał przykryty jest kratką wentylacyjną, która jest na tyle mocna, że można po niej chodzić. Takie ogrzewanie ma tę zaletę, że powietrze unoszące się z grzejników omywa i osusza taflę szkła ściany, przez co nawet przy dużej różnicy temperatur między wnętrzem ogrodu a zewnętrzem, na wewnętrznej powierzchni szyby nie osadza się para wodna. Ponadto, grzejniki skonfigurowane z termostatem, szybko reagują na zmianę temperatury i skutecznie utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniu ogrodu zimowego. Niedogodnością ogrzewania poprzez grzejniki konwekcyjne jest trudność oczyszczania kanałów grzewczych.

Grzejniki ścienne


Ze względu na niską cenę zakupu i montażu, jest to rozwiązanie często stosowane, choć nie zawsze udaje się uniknąć problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla umieszczenia grzejników. Można je powiesić na murowanej ścianie domu, do której dostawiono ogród – istnieje jednak zagrożenie, że będzie tam znacznie cieplej niż przy ścianach przeszklonych. Lepszym sposobem jest zatem zamontowanie grzejników tuż przy oknach. Wtedy jednak należy pomyśleć o tym, aby szyby nie sięgały do samej podłogi. Możemy wykonać mały murek klinkierowy lub ściankę z profili. Dzięki temu grzejniki nie przysłonią okna i nie będą widoczne od zewnątrz.
Przeczytaj również: Jaki klej do płytek na podłogę
Chemia budowlana - Sylwester w ogrodzie zimowym

Klimatyzatory


Stosowane są najczęściej w celu szybkiego kontrolowania warunków termicznych we wnętrzu. Na rynku dostępne są bardzo wydajne i nowoczesne klimatyzatory, w których precyzyjnie programuje się temperaturę. Ważne jest, żeby były to jednostki dwufunkcyjne (z możliwością chłodzenia i grzania powietrza), a także z rekuperacją, czyli możliwością wymiany powietrza we wnętrzu ogrodu zimowego. Dzięki temu klimatyzatory można stosować zarówno zimą jak i latem. Wadą takich systemów jest ich wysoka cena i kosztowna eksploatacja.

Ogród zimowy spełni swoją rolę, jeśli będziemy pamiętać, że nawet najlepsze ogrzewanie nie wystarczy do zapewnienia w nim optymalnej temperatury. Bez odpowiedniego, termoizolowanego systemu konstrukcyjnego (np. System Reynaers CR120) a także odpowiedniego oszklenia nie zapobiegniemy przedostawaniu się chłodu do wewnątrz a także utracie ciepła na zewnątrz ogrodu zimowego.

Fot. Reynaers
Przeczytaj również: Ogrody zimowe - wszystko na temat

(Oceń ten artykuł):
(0)

Przeczytaj także:
Najnowsze na forum
WysokiBill76
Awatar użytkownika
Postów: 141
Re: Prezent na chrzciny
data » 18.06.2019, 9:51
Jeśli chodzi o prezent na chrzciny, czy nawet komunię, to myślę, że z powodzeniem można odwiedzić tę podstronę:
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 125
Re: strona internetowa
data » 18.06.2019, 9:48
Na pewno zleć to profesjonalnej firmie która zajmie się tematem od A do Z. Najpierw stworzą stronę którą odpowiednio wypozycjonują w sieci.
miki789
Awatar użytkownika
Postów: 21
Re: Tapeta 3D
data » 18.06.2019, 8:36
Ja sobie sklep na fototap.pl chwalę. Kupiłem tutaj fototapetę 3d do kuchni i bardzo fajnie wygląda na ścianie. Niby mała rzecz, wcale nie
miki789
Awatar użytkownika
Postów: 21
Re: Jaka fototapeta do sypialni
data » 18.06.2019, 8:34
Hejo! Kupowaliśmy fototapetę do sypialni ze sklepu fototap.pl i nie mam się do czego przyczepić powiem szczerze. Szybka odpowiedź na moje
Hamster
Awatar użytkownika
Postów: 143
Re: Drzwi szklane?
data » 18.06.2019, 7:49
W drzwiach sprawdzają się też dobrze tego typu płyty akrylowe - https://robelit.pl/blog/plyty-akrylowe- ... stosowanie. Są bardzo solidne i
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt