chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ogrody zimowe - wszystko na temat

02.11.2009
W ogrodzie zimowym – wbrew nazwie – lato trwa cały rok. Dzięki przeszklonej konstrukcji, za dnia można cieszyć się naturalnym światłem, nocą podziwiać gwiazdy. Może być on oazą spokoju, idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Ogród na tarasie


Jako podstawę dla konstrukcji ogrodu zimowego można wykorzystać istniejący taras, pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie technicznym. W razie braku tarasu, należy go zbudować od podstaw. Budowę zaczynamy od wytyczenia zarysu tarasu, a następnie wykonujemy fundament. Powinien on sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli – w zależności od regionu – na głębokość od 80 do 120 cm.
Przeczytaj również: Remont w piwnicy
REKLAMA:


Ławy fundamentowe najlepiej wylać z betonu klasy B15. Następnie, wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Gotowy fundament należy zaizolować zaprawą Atlas Woder S. Trzeba zwrócić uwagę na to, by powierzchnie kątów wewnętrznych i zewnętrznych były dokładnie pokryte zaprawą.
Wytyczony fundamentem obrys tarasu obsypujemy piaskiem, na który z kolei wysypujemy warstwę żwiru o grubości przynajmniej 5 cm. Kolejno, wylewamy 10 cm warstwę chudego betonu klasy B10, a po jego związaniu, na powstałej betonowej płycie układamy izolację z papy bitumicznej. Teraz przyszedł czas na kolejną warstwę izolacyjną z twardego styropianu o grubości 10 cm. Na niej rozkładamy szczelnie folię budowlaną o grubości 0,1 mm, wywiniętą od strony domu na ścianę. Przy ścianie należy wcześniej zastosować dylatacje przyścienne w postaci taśmy dylatacyjnej lub przyklejonych cienkich pasków styropianu.
Na rozłożoną folię wylewamy Posadzkę Cementową Atlas – minimalna grubość warstwy to 40 mm. Użytkowanie posadzki można rozpocząć po około 24 godzinach, natomiast okładzinowanie po 3-4 tygodniach.

Chemia budowlana - Fot. ATLAS
Fot. ATLAS

Ciepło od podłoża


Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie zainstalować ogrzewanie podłogowe, możemy zamontować jedynie ogrzewanie elektryczne. Do zatopienia maty grzejnej świetnie nadaje się zaprawa klejąca do płytek podłogowych Progres Mega. Posłuży ona jednocześnie do przyklejania płytek. Na tarasie najlepiej sprawdza się gres. Właściwości zaprawy Progres Mega sprawiają, że ułatwia ona poziomowanie wykładziny. Można ją stosować od 4 do 20 mm i to w jednej warstwie.
Stosując Progres Mega, nie pozostawimy też pustych przestrzeni pod płytką. Zjawisko nazwane tiksotropowością powoduje, że po dociśnięciu płytki do kleju nałożonego na podłoże, rozpływa się on pod nią dokładnie, wypełniając całą przestrzeń. Ta zaleta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku klejenia płytek o dużej powierzchni lub płytek o silnie profilowanym spodzie, a także, gdy przyklejamy płytki na tarasach i balkonach. Dokładne wypełnienie przestrzeni pod dużą płytką nie narazi jej na pęknięcie, spowodowane np. naciskiem na „pusty” narożnik. Brak pustej przestrzeni pod płytkami uniemożliwia także wpłynięcie tam wody. Do spoinowania okładziny podłogowej można stosować fugę Atlas Artis, dostępną w 30 kolorach.

Pod szkłem


Szyby w ogrodzie zimowym muszą zapewniać odpowiednią termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na obciążenia. Najczęściej stosowane są podwójne lub potrójne termoizolacyjne szyby zespolone, wypełnione gazem szlachetnym. Z szyb zespolonych powinno być również wykonane zadaszenie oranżerii: górna ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia, np. spadających gałęzi, dolna zaś, z powlekanego szkła bezpiecznego, które po stłuczeniu nie rozsypuje się w drobne kawałeczki.
Odpowiednie szyby zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Niestety, takie szyby znacząco podniosą ciężar całej konstrukcji. Całoroczne ogrody nie mogą być zatem montowane na balkonach, czy dostawiane do wystających części budynku. Potrzebują mocnych fundamentów i trwałego połączenia ze ścianą.

Chemia budowlana - Dariusz Stobierski, GRUPA ATLAS
Dariusz Stobierski, GRUPA ATLAS

Jakie profile?


Przeszkloną budowlę musi cechować duża wytrzymałość i całkowita odporność na odkształcenia. Producenci ogrodów zimowych oferują bogaty wybór profili konstrukcyjnych z drewna, PVC, aluminium oraz stali. Konstrukcje drewniane są ładne, przyjazne w dotyku i mają doskonałe właściwości izolacyjne. Wykonuje się je z drewna impregnowanego ciśnieniowo oraz klejonego warstwowo, dlatego są wytrzymałe i odporne na odkształcenia.
Z nieocieplanych wielokomorowych profili z PVC, wzmocnionych kształtownikami stalowymi, buduje się ogrody nieogrzewane. Ogród całoroczny wymaga zastosowania profili ocieplanych wkładką termoizolacyjną. Konstrukcje z nieocieplanego aluminium i stali wykazują najniższą izolacyjność cieplną. Profile stalowe są najcięższe i dlatego wznoszone z nich ogrody zimowe wymagają wyjątkowo solidnych fundamentów. Konstrukcje aluminiowe pozwalają uzyskać efekt lekkości.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Najnowsze na forum
kk001
Awatar użytkownika
Postów: 20
Re: Jaki tynk wybrać na elewację?
data » 22.01.2019, 23:00
Myśle, że w tym momencie fajnym rozwiązaniem jest tynk silikonowy. Jak robiłam to zajrzałam na post o tynkach i właśnie te na bazie silikonu
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 275
Wyposażenie domu
data » 22.01.2019, 18:37
Witam, w jakich sklepach kupujecie rzeczy takie jak patelnie, garnki i ogolne wyposażenie domu ? Ja jestem ostatnio za . Przekonuje mnie duży
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 94
Re: Sypialnie
data » 22.01.2019, 16:33
U siebie sypialnię umeblowałam sama, nie potrzebowałam pomocy projektanta wnętrz. Szafę mam taką jak tutaj
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 162
Re: smog - jak się uchronić
data » 22.01.2019, 14:47
Warto kupić sobie do domu oczyszczacz powietrza. Dobry jest Air Purifier 2 marki . To nie jest nie wiadomo jak drogi sprzęt a naprawdę warto go
Ailis
Awatar użytkownika
Postów: 106
Re: Ściany z ceramiki
data » 22.01.2019, 14:30
Przyznam się że czytałam sporo informacji na temat płytek, paneli czy też ceramiki na ścianach i zdecydowałam się na To co zrobili Panowie
STREFA PARTNERA
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt