chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Czym aplikować impregnat

23.05.2013
Nałożenie preparatów zabezpieczających to podstawowa metoda ochrony drewnianych powierzchni przed szkodnikami, grzybami, wpływem warunków atmosferycznych. Impregnaty pozwalają też podkreślić rysunek drewna, dodać głębi i wyrazistości jego barwie lub całkowicie zmienić kolor surowca. W wielu przypadkach prace te można wykonać we własnym zakresie. Jakich użyć narzędzi, by efekt naszych działań był satysfakcjonujący? Odpowiedź jest prosta – najwygodniejszych dla siebie, takich, z których korzystanie będzie dla nas przyjemnością. I pamiętajmy o jednym – po zakończeniu prac narzędzie należy dokładnie oczyścić, by można było je ponownie wykorzystać.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Do wyboru mamy:

… pędzel …


To tradycyjna metoda nakładania preparatów ochronnych - impregnatów ochronno-dekoracyjnych, impregnatów technicznych, lakierów, emalii. Przy pomocy pędzla można łatwo i bez kłopotu zabezpieczyć powierzchnię; nie ma też problemu z dotarciem w najmniejsze szczeliny. Idealnie sprawdza się przy malowaniu chropowatych powierzchni, gdyż włosie dociera do wszelkich załamań i mikrootworów. Zaletą pędzla jest ponadto zdolność do niwelowania wilgoci osadzającej się na poddawanej impregnacji powierzchni. Dzięki powtarzającym się wielokrotnie pociągnięciom pędzlem po powierzchni dochodzi do połączenia dwóch niemieszalnych substancji i wytwarza się trwała emulsja.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Aby prace wykonane pędzlem były efektywne, należy:
- moczyć pędzel do 1/3 długości włosia
- nakładać preparat długimi, płynnymi ruchami
- po pracy odkładać narzędzie w pozycji pionowej, oparte na rączce.

… wałek…


Najwygodniejszy chyba sposób aplikacji preparatów. Świetnie sprawdza się w przypadku dużych płaszczyzn, zwłaszcza przy pokrywaniu ich lakierami i emaliami. Idealny dla środków o długim czasie wysychania. Jego zaletą jest dokładne i równomierne nałożenie impregnatu. Dzięki specjalnemu uchwytowi możliwe jest też pokrycie nawet trudno dostępnych zakamarków.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Aby prace wykonane wałkiem były efektywne, należy:
- korzystać z wałków bezszwowych
- nabierać środek wyłącznie na spód wałka
- dobrać wałek odpowiedni dla malowanej powierzchni: o długim włosiu do drewna nieoszlifowanego, o krótkim - do parkietów i gładkich desek zastosujmy wałek o krótkim włosiu.

… tampon, gąbka, szmatka, mop…


To metoda pozwalająca zaoszczędzić pieniądze, gdyż do nakładania impregnatów używa się materiałów, które są w domu czy warsztacie. Wcieramy nimi preparat – np. lakierobejcę czy oleje - w powierzchnię drewna. Należy to robić w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna. Jeśli impregnujemy drewno olejem, musimy preparat aplikować tak długo, jak drewno pije. Nadmiar trzeba bezwzględnie usunąć.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

… natrysk …


Metoda ciśnieniowa pozwala bardzo szybko i dokładnie zabezpieczyć powierzchnie, jednak jest ona polecana raczej dla osób z doświadczeniem, fachowców. Pistolet lub agregat, rozpylające lakier czy emalię pod wpływem ciśnienia, nakładają jego cienką warstwę. Aby jednak ją uzyskać, środek musi mieć odpowiednią konsystencję. Niezbędna jest też wprawa w korzystaniu z maszyny.

Decydując się na tę metodę należy wziąć pod uwagę, że:
- zabezpieczana powierzchnia powinna być gładka, z możliwie niewielką ilością nierówności, wcięć czy spawów
- ponieważ ta metoda nie powoduje zjawiska emulgacji, istnieje ryzyko, że cząsteczki wody mogą zostać uwięzione pod powłoką, co grozi pękaniem powłoki.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

…aplikator…


To specjale narzędzie dołączane do preparatów, mające pomóc użytkownikowi nałożyć preparat bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup innych narzędzi. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku amatorów – osób, które po raz pierwszy impregnują drewno. Są to np. płaskie albo karbowane gąbki, na uchwycie lub bez.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.8)

Najnowsze na forum
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 146
Re: kredyt gotówkowy
data » 25.04.2019, 20:50
A jaki samochód planujesz kupić? My nie dawno w salonie mazdy byliśmy - https://www.mazda-czestochowa-klimczak.pl/ i naprawdę sporo świetnych
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 69
Re: Podręczniki szkolne
data » 25.04.2019, 20:00
Moja znajoma kupowała podręczniki tutaj https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podre ... a-562.html mają tam bardzo fajne ceny,a co ważne dostawa jest
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 69
Re: Inwestycja w magazyn
data » 25.04.2019, 17:30
Dużo osób stawia sobie magazyny. Jak już będziesz mieć albo budować to sobie zamów kontener na odpady. Możesz w tej firmie
marek367
Awatar użytkownika
Postów: 57
Re: Podłogi winylowe LVT
data » 25.04.2019, 17:18
Też uważam, że LTV to bardzo dobre rozwiązanie. Są bardzo trwałe, odporne na różnego typu zabrudzenia, uszkodzi je też jest naprawde
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 226
Re: Podłogi winylowe LVT
data » 25.04.2019, 16:26
panele winylowe to super
STREFA PARTNERA
kuma.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt