chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jakie powinny być tynki

16.04.2013
Wykończenie ścian – tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych – ma ogromne znaczenie ostatecznego efektu robót budowlanych. Trwała, estetyczna elewacja i idealnie gładkie przegrody wewnętrzne to jedne z podstawowych oczekiwań klientów. Należy jednak pamiętać, że warunkiem ich uzyskania jest właściwe przygotowanie podłoża, poprawny dobór produktów oraz ich zgodna z zaleceniami producenta aplikacja.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

System to całość


Rynek oferuje szeroką gamę zaawansowanych, opartych o różne spoiwa, rozwiązań. Są to kompletne, pomyślane jako całość systemy dedykowane określonym zastosowaniom. Producenci udzielają na nie gwarancji pod warunkiem, że ich aplikacja będzie zgodna z wymaganiami. Tymczasem nadal częstym grzechem zarówno firm wykonawczych, jak i inwestorów jest mieszanie produktów pochodzących z różnych systemów, podyktowane dążeniem do oszczędności. Oszczędności pozornych, gdyż takie działania obniżają trwałość systemu, zaniżają jego jakość oraz pozbawiają inwestora gwarancji.

Poprawne wykonanie tynku ma wpływ na trwałość wykończenia. Znaczenie mają wszystkie elementy – nie można liczyć na to, że pokrywając elewację wykonaną ze słabych materiałów drogim tynkiem zyskamy trwałą, estetyczną i odporną na czas i warunki powłokę. Wręcz przeciwnie, bo trwałość ostatecznych warstw zależy zawsze od trwałości i przyczepności podłoża. Zasada ta odnosi się też do systemów ociepleń, mocowanych zarówno na nowych, jak i remontowanych budynkach. Gros błędów, z odpadnięciem systemu izolacji termicznej włącznie, zdarza się jednak na starych elewacjach. Często stare tynki nie trzymają się murów, stosowanie kołków i gruntów w tym przypadku niewiele pomaga. To właśnie źle przygotowane, nienośne podłoże jest główną przyczyną większości awarii.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Gotowy czy własny?


Wśród tynków wyróżnić możemy wyprawy, które są przygotowywane bezpośrednio na budowie, bazujące na takich surowcach, jak m.in. piasek, cement, wapno i woda. Proporcje, w jakich użyte zostaną te składniki, mają zasadnicze znaczenie dla skuteczności, trwałości i efektu wizualnego wyprawy. To tańsza, aczkolwiek pracochłonna metoda. Niestety, jej mankamentem jest fakt, że przygotowane za jej pośrednictwem tynki nie nadają się do obróbki maszynowej – wymagają nakładania ręcznego; ponadto trudno jest przewidzieć, jakimi parametrami będą się one charakteryzowały, ponieważ jest to uzależnione od wielu zmiennych. W tym wypadku jakość wyprawy musi zagwarantować wykonawca.

Mieszanki gotowe, przygotowane w fabryce, o ściśle określonych parametrach, wymagają od wykonawcy jedynie dodania odpowiedniej ilości wody. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących niezbędnej ilości wody, sposobu zarabiania masy, czasu i miejsca jej nakładania, gdyż ma to bezpośredni wpływ na trwałość i poprawną eksploatację tynku. Możliwa jest ich aplikacja ręczna lub maszynowa. Sucha mieszanka ma domieszki poprawiające właściwości hydrofobowe tynku. Wykonana zgodnie z instrukcją jest trwała, na co gwarancji udziela wytwórca.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Grubość ma znaczenie


Choć pozornie proste i łatwe w aplikacji, tynki cementowo-wapienne, które należą do najpowszechniej stosowanych na budowach, często stwarzają problemy na budowach. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza w przypadku zastosowania ich do ścian z materiałów o niskiej przyczepności – zbyt gruba warstwa, pod którą ukryte zostały przewody czy inne elementy, podnosi ryzyko odpadnięcia fragmentu tynku. Należy pamiętać, że wraz z ilością zaprawy, zwiększa się jej ciężar. Kiedyś tynki były grubsze ze względu m.in. na większe uziarnienie piasku oraz konieczność zniwelowania dużych nierówności murów. Automatycznie, właśnie owa grubość stanowiła naturalne zabezpieczenie wyprawy przed nasiąkaniem. Nakładane obecnie tynki miewają grubość kilku czy kilkunastu milimetrów. To efekt nowoczesnego budowania, do którego stosowane są materiały o gładkich powierzchniach, ale też oszczędności. Tymczasem, aby uniknąć zgubnego wpływu różnic temperatur oraz deszczu i śniegu, które powodują cykliczne zawilgocenie, ściany wymagają tynku o wyższych parametrach wytrzymałościowych. Grubości dla tynku zewnętrznego powinny zaczynać się od 15 mm – w przypadku cieńszych warstw zdecydowanie wzrasta ryzyko odpadnięcia wskutek naprężeń temperaturowych.

Wytrzymałość


Parametr ten, podobnie jak wiele innych właściwości, w przypadku tynków cementowo-wapiennych determinowany jest proporcjami wapna i cementu. Ważne jest też, by moc tynku dostosować do podłoża, na jakie będzie on nakładany. Częstym błędem jest aplikowanie mocnych tynków na przegrody wzniesione z materiałów o dużej porowatości, „ciepłych” czy też na mury zniszczone ze względu na ich wiek. Przyczyną takich decyzji bywa przekonanie, że silny, o dużej zawartości cementu tynk wzmocni słaby, zmurszały mur. Skutek jest łatwy do przewidzenia – odspajanie i pękanie wyprawy.

Zadania tynków


Nie pełnią one funkcji konstrukcyjnych, lecz wyrównują powierzchnię i stanowią ochronę przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych. I, oczywiście, zdobią – przynajmniej niektóre z nich. Obok tynków dekoracyjnych, których zastosowanie nadaje elewacji czy ścianie ostateczny efekt, dostępne są też tynki podkładowe, wyrównujące powierzchnie i stanowiące bazę do położenia warstwy wykańczającej. Dobre przygotowanie podłoża tynkiem podkładowym jest podstawą dla uzyskania efektownej i trwałej warstwy dekoracyjnej.
Przeczytaj również: Tynki cementowo-wapienne
Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Najnowsze na forum
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 703
Re: Nowa łazienka
data » 16.04.2024, 18:40
Dla tych, którzy poszukują odpowiednich uszczelek do swojej kabiny prysznicowej, polecam zerknąć na stronę
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 467
Re: Urzadzanie sypialni
data » 16.04.2024, 17:41
Szukając wysokiej jakości i elegancji w zakresie łóżek warto zapoznać się z ofertą przygotowaną przez
gregg
Awatar użytkownika
Postów: 206
Re: szkolenie dla pracowników
data » 16.04.2024, 14:54
Zamiast marnować środki na standardowe i – nie oszukujmy się – przestarzałe metody szkolenia, znacznie lepszym wyjściem jest wykorzystanie
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 1066
Re: Auto po wypadku
data » 16.04.2024, 14:18
Interesuje mnie zakup chemii wulkanizacyjnej. Czy ktoś używał produktów oferowanych przez hurtownię narzędzi warsztatowych Świstowski ?
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1244
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby
data » 16.04.2024, 14:03
No ja to wam powiem że moje hobby to są grzyby, ich zbieranie i też hodowla. Jak chcecie się tym też zainteresować to na stronie macie zestawy
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt