chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ochrona zewnętrznych powierzchni drewnianych

10.04.2013
Drewniane elementy konstrukcyjne i budowlane są dzisiaj bardzo popularne. Oprócz zalet użytkowych i estetycznych, cechuje je również łatwość obróbki, dobre parametry wytrzymałościowe, dostępność i przede wszystkim naturalność. Jednak wymagają one właściwego zabezpieczenia na etapie obróbki i wbudowywania w konstrukcję, a także dbania o nie podczas okresu eksploatacji.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Zastosowane metody i preparaty zabezpieczające muszą dawać powierzchniom i elementom drewnianym trwałą i wieloletnią skuteczną ochronę. Nawet pozornie błahy błąd może bowiem skutkować przykrymi konsekwencjami – przede wszystkim tym, że materiał będzie wymagał ponownych zabiegów impregnacyjnych, co – niestety, wiąże się z dużym wydatkiem.

Drewno w większym stopniu niż inne materiały budowlane jest narażone na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych. Pod ich wpływem może dojść do zawilgocenia surowca, a w konsekwencji pojawienia się w nim grzybów i pleśni, oraz do nadmiernego wysuszenia pod wpływem promieniowania. Niebezpieczne są też szkodniki, które drążą kanały w drewnie osłabiając jego właściwości konstrukcyjne.
Przeczytaj również: Skuteczna impregnacja drewna
REKLAMA:


Jak optymalnie zabezpieczyć drewno
Po pierwsze – dobry surowiec


Drewno stosowane w pracach konstrukcyjnych i budowlanych musi być odpowiednio przygotowane, oszlifowane i przede wszystkim suche. Wilgotność winna wahać się w przedziale 15 do 18%. Tylko wówczas preparaty ochronne są w stanie właściwie je zabezpieczyć. Jeśli aplikujemy środek na surowiec pozyskany ze świeżego wyrębu albo zbyt wilgotny, mija się to z celem, ponieważ takie drewno nie przyjmie żadnego preparatu ochronnego. Ponadto, jeśli drewno jest zawilgocone drewno, istnieje duże ryzyko rozwoju grzybów. Z kolei brak kontroli nad jego schnięciem grozi wypaczaniem się materiału i jego odkształcaniem się.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Po drugie – grunt


Najlepiej, jeśli drewno już na etapie produkcji zostanie zabezpieczone środkiem technicznym lub gruntującym. Gdy kupimy drewno surowe, aplikacji preparatów ochronnych należy dokonać przed wbudowaniem go. Dzięki głębokiej penetracji środka w strukturę drewna, stanowi on doskonałą ochronę przed wilgocią. Możemy wybierać spośród produktów wytwarzanych na bazie wody lub benzyny, które skutecznie chronią drewniane powierzchnie.

Po trzecie – wykończenie


Zagruntowaną odpowiednimi środkami deskę możemy poddać dalszym zabiegom pielęgnacyjnym i dekoracyjnym. W ich efekcie otrzymamy produkt spełniający nasze oczekiwania estetyczne oraz trwały i odporny na wpływ otoczenia. Szczególnie ważne jest, by zastosowane na tym etapie środki zapewniały właściwą ochronę przed promieniami UV, które powoduje rozpad celulozy i szarzenie drewna. W przypadku preparatów kolorowych warstwą osłaniającą przed wnikaniem promieni UV są pigmenty; jeżeli wybrany został środek bezbarwny, należy sprawdzić, czy producent deklaruje ochronę.
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Do powszechnie stosowanych preparatów, których zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni drewnianych, należą woski, lakiery i lakierobejce.

Woski wyróżniają się znakomitą wydajnością oraz elastycznością. Ponadto, nie ulegają złuszczaniu ani pęknięciom. Zapewniają elegancką i estetyczną powierzchnię, dlatego świetnie sprawdzają się na pionowych powierzchniach, np. na elewacjach. Te, które wytworzone są na bazie naturalnego wosku pszczelego, cechują się podwyższonymi właściwościami grzybo- i bakteriobójczymi, a tym samym jeszcze lepiej zabezpieczają drewno. Należy zwrócić uwagę na zgodną z sugestiami producenta aplikację wosku – nakładać należy możliwie cienkie jego warstwy, gdyż ułatwia to schnięcie. Skuteczne i zapewniające pożądany efekt ochronny i estetyczny, są także lakiery (powłoka może być półmatowa lub z połyskiem) i lakierobejce (nadają drewnu określony kolor, ale jego usłojenie pozostaje widoczne i podkreślone. Podobnie jak wosk, lakierobejca nie łuszczy się ani nie pęka, a jednocześnie świetnie chroni przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych i promieniami UV. Ważne też jest, że mimo jej zastosowania drewno może oddychać i oddawać wilgoć.

Opracowanie: Redakcja
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Najnowsze na forum
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
przestrzeganie diety
data » 19.04.2024, 11:22
Niesamowicie wartościowe informacje znajdziecie odwiedzając stronę https://pawelandrzejczak.pl/zdrowe-odzy ...
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
catering dietetyczny wskazówki
data » 19.04.2024, 11:05
Bardzo wartościowe informacje znajdziecie odwiedzając stronę https://grupagaleris.pl/kto-powinien-ko ...
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
odpowiedni catering
data » 19.04.2024, 10:43
Niesamowicie wartościowe informacje znajdziecie odwiedzając stronę https://hoteltour.com.pl/jak-wybrac-odp ...
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
zdrowe przepisy
data » 19.04.2024, 10:30
Wiele interesujących treści znajdziecie zaglądając na stronę https://g-tec.pl/10-przepisow-na-zdrowe ...
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1538
Re: catering oferta
data » 19.04.2024, 10:13
Z jakiego cateringu dietetycznego korzystacie?
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt