chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ochrona zewnętrznych powierzchni drewnianych

10.04.2013
Drewniane elementy konstrukcyjne i budowlane są dzisiaj bardzo popularne. Oprócz zalet użytkowych i estetycznych, cechuje je również łatwość obróbki, dobre parametry wytrzymałościowe, dostępność i przede wszystkim naturalność. Jednak wymagają one właściwego zabezpieczenia na etapie obróbki i wbudowywania w konstrukcję, a także dbania o nie podczas okresu eksploatacji.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Zastosowane metody i preparaty zabezpieczające muszą dawać powierzchniom i elementom drewnianym trwałą i wieloletnią skuteczną ochronę. Nawet pozornie błahy błąd może bowiem skutkować przykrymi konsekwencjami – przede wszystkim tym, że materiał będzie wymagał ponownych zabiegów impregnacyjnych, co – niestety, wiąże się z dużym wydatkiem.

Drewno w większym stopniu niż inne materiały budowlane jest narażone na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych. Pod ich wpływem może dojść do zawilgocenia surowca, a w konsekwencji pojawienia się w nim grzybów i pleśni, oraz do nadmiernego wysuszenia pod wpływem promieniowania. Niebezpieczne są też szkodniki, które drążą kanały w drewnie osłabiając jego właściwości konstrukcyjne.
REKLAMA:


Jak optymalnie zabezpieczyć drewno
Po pierwsze – dobry surowiec


Drewno stosowane w pracach konstrukcyjnych i budowlanych musi być odpowiednio przygotowane, oszlifowane i przede wszystkim suche. Wilgotność winna wahać się w przedziale 15 do 18%. Tylko wówczas preparaty ochronne są w stanie właściwie je zabezpieczyć. Jeśli aplikujemy środek na surowiec pozyskany ze świeżego wyrębu albo zbyt wilgotny, mija się to z celem, ponieważ takie drewno nie przyjmie żadnego preparatu ochronnego. Ponadto, jeśli drewno jest zawilgocone drewno, istnieje duże ryzyko rozwoju grzybów. Z kolei brak kontroli nad jego schnięciem grozi wypaczaniem się materiału i jego odkształcaniem się.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Po drugie – grunt


Najlepiej, jeśli drewno już na etapie produkcji zostanie zabezpieczone środkiem technicznym lub gruntującym. Gdy kupimy drewno surowe, aplikacji preparatów ochronnych należy dokonać przed wbudowaniem go. Dzięki głębokiej penetracji środka w strukturę drewna, stanowi on doskonałą ochronę przed wilgocią. Możemy wybierać spośród produktów wytwarzanych na bazie wody lub benzyny, które skutecznie chronią drewniane powierzchnie.

Po trzecie – wykończenie


Zagruntowaną odpowiednimi środkami deskę możemy poddać dalszym zabiegom pielęgnacyjnym i dekoracyjnym. W ich efekcie otrzymamy produkt spełniający nasze oczekiwania estetyczne oraz trwały i odporny na wpływ otoczenia. Szczególnie ważne jest, by zastosowane na tym etapie środki zapewniały właściwą ochronę przed promieniami UV, które powoduje rozpad celulozy i szarzenie drewna. W przypadku preparatów kolorowych warstwą osłaniającą przed wnikaniem promieni UV są pigmenty; jeżeli wybrany został środek bezbarwny, należy sprawdzić, czy producent deklaruje ochronę.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Do powszechnie stosowanych preparatów, których zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni drewnianych, należą woski, lakiery i lakierobejce.

Woski wyróżniają się znakomitą wydajnością oraz elastycznością. Ponadto, nie ulegają złuszczaniu ani pęknięciom. Zapewniają elegancką i estetyczną powierzchnię, dlatego świetnie sprawdzają się na pionowych powierzchniach, np. na elewacjach. Te, które wytworzone są na bazie naturalnego wosku pszczelego, cechują się podwyższonymi właściwościami grzybo- i bakteriobójczymi, a tym samym jeszcze lepiej zabezpieczają drewno. Należy zwrócić uwagę na zgodną z sugestiami producenta aplikację wosku – nakładać należy możliwie cienkie jego warstwy, gdyż ułatwia to schnięcie. Skuteczne i zapewniające pożądany efekt ochronny i estetyczny, są także lakiery (powłoka może być półmatowa lub z połyskiem) i lakierobejce (nadają drewnu określony kolor, ale jego usłojenie pozostaje widoczne i podkreślone. Podobnie jak wosk, lakierobejca nie łuszczy się ani nie pęka, a jednocześnie świetnie chroni przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych i promieniami UV. Ważne też jest, że mimo jej zastosowania drewno może oddychać i oddawać wilgoć.

Opracowanie: Redakcja
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Najnowsze na forum
Magdula88
Awatar użytkownika
Postów: 38
Re: Aranżacja wnętrza
data » 23.08.2019, 15:47
Każde pomieszczenie musi pasować do ogólnego stylu w waszym domu, mieszkaniu. Pamiętajcie o tym jeżeli zabieracie się za aranżacje wnętrz.
marek81
Awatar użytkownika
Postów: 63
Re: Nauka pierwszego tańca
data » 23.08.2019, 15:40
Muszę Ci się przyznać, że chyba nie umiem tańczyć Albo po prostu trema mnie zżera. Na weselach jakoś tam dawałem radę...Jesli chcesz
marek81
Awatar użytkownika
Postów: 63
Re: Kapsuła na camper
data » 23.08.2019, 15:37
Fajna opcja, nie powiem:) Z tym, że na pewno z pickupa nie da rady zrobić takiego przestrzennego kampera z prawdziwego zdarzenia. Zawsze można
victoria
Awatar użytkownika
Postów: 55
roboty ziemne w Krakowie
data » 23.08.2019, 15:05
Ostatnio znajoma zleciła i była bardzo zadowolona. Sama szukam firmy zajmującej się tego typu usługami... Polecacie Stakopbud? Macie z nimi
Magdula88
Awatar użytkownika
Postów: 38
Re: Meble kuchenne - gotowe, czy na wymiar?
data » 23.08.2019, 14:52
Może uda się wam coś gotowego znaleźć. Jednak według mnie najlepszą opcja będą meble robione na wymiar. Jeżeli szukacie tego typu
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt