chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Malowanie czas zacząć

25.03.2013
Wraz z nadejściem wiosny budzi się w nas potrzeba zmian i generalnych porządków. To czas, gdy wielu z nas dochodzi do wniosku, że również wnętrzom domu czy mieszkania przydałaby się choćby niewielka odmiana. Najprostszym sposobem jest zmiana koloru ścian.

Chemia budowlana - Fot. PARA Paints
Fot. PARA Paints
Decyzję o poważnym remoncie podejmujemy zazwyczaj, gdy chcemy zmienić charakter wnętrza, unowocześnić je lub przebudować. Na tego typu inwestycję większość Polaków decyduje się średnio co 4-5 lat. A jak często odświeżać mieszkanie? Nie ma na to reguły – tak naprawdę wszystko zależy od naszej potrzeby zmian oraz możliwości finansowych. Jednak samodzielnie malując ściany, nie wydamy majątku na farby, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by każdej wiosny nasze wnętrza zyskiwały nowy look.

O tym musisz wiedzieć


Przed malowaniem należy pozbyć się ze ścian zabrudzeń, jako że osłabiają one przyczepność farby, a zdarza się, że przebijają przez świeżą powłokę. Skuteczna do usunięcia kurzu jest woda z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Poza tym należy usunąć pęknięcia i łuszczącą się farbę. Do pozbycia się starych powłok przyda się druciana szczotka, z kolei większe nierówności usuniemy za pomocą szpachelki. Ubytki wypełniamy szpachlą i czekamy na jej wyschnięcie, a następnie ewentualnie ponownie nanosimy szpachlę. Gdy całkowicie wyschnie, szlifujemy ścianę papierem ściernym i odkurzamy. Tak przygotowaną powierzchnię warto zagruntować, aby zmniejszyć chłonnoś podłoża i uczynić je bardziej zwięzłym.
Czas na malowanie. W danym pomieszczeniu stosować się powinno jedną technikę malarską (wałek lub pędzel), gdyż zmiana narzędzia malarskiego powoduje zmianę struktury. Duże powierzchnie – jak ściany czy sufity – najłatwiej i najszybciej pomalujemy wałkiem.
REKLAMA:


Zaczynamy od sufitu


Malowanie powinniśmy zaczynać od góry, czyli od sufitu. Aby tę nielubianą przez wielu czynność uczynić łatwiejszą, warto skorzystać ze specjalnych farb do sufitów. Niektóre z nich w trakcie malowania są różowe, a po wyschnięciu stają się śnieżnobiałe, co pozwala skutecznie eliminować smugi i niedomalowania. Malując, wałek przesuwajmy od strony ściany z oknem do wnętrza pokoju, równoległymi, zachodzącymi na siebie pasami. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, możemy malować po raz drugi tym razem w kierunku przeciwnym - dzięki temu dokładnie pokryjemy wszelkie smugi.

Kolej na ściany


Jeśli ściana ma mieć inny kolor niż sufit, trzeba go zabezpieczyć taśmą malarską, a narożniki malować pędzelkiem lub specjalnym, przeznaczonym do tego wałkiem. Powierzchnie ścian malujemy przy użyciu szerokiego wałka. Nakładamy pionowe, zachodzące na siebie pasy. W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się natomiast pędzelek lub mały wałek. Niewykorzystaną farbę warto zachować, ponieważ nie wiemy, kiedy będziemy musieli coś poprawić lub przemalować. Przechowujemy ją w szczelnie zamkniętej puszce przez sugerowany przez producenta okres (niektóre nawet 7 lat).

Usuwanie defektów


Zdarza się, że dziecko pobrudzi ściany, ktoś obleje je kolorowym płynem, że wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności powierzchnia pilnie wymaga renowacji. Ale takiej, by nikt się nie domyślił, że dany fragment był właśnie odnawiany. Czy jest określony czas, w którym można nanosić poprawki mając pewność, że będą niewidoczne? Nie. Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, ilości światła dziennego, które wpada przez okno i wybiela kolor, a przede wszystkim od gwarancji trwałości koloru, którą daje producent farb. Wszelkie poprawki warto nanosić od razu, jak tylko wyschnie farba i niedociągnięcia zaczynają być widoczne. Im później je zauważymy, tym większe ryzyko, że poprawki mogą być bardziej widoczne, gdyż farba utlenia się, na ścianie zaczyna osadzać się kurz.
Przeczytaj również: Namiastka spa w domowym zaciszu

Stop plamom


Plamy, które powstają na ścianach, warto usuwać natychmiast. Najłatwiej jest czyścić powierzchnie pomalowane farbami o podwyższonym stopniu połysku. Tworzą one na ścianie gładką powierzchnię i są odporne na zabrudzenia. Zazwyczaj plamy można usunąć za pomocą cieplej wody i płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Jednak do „trudnych” zabrudzeń warto użyć środka rekomendowanego przez producenta farb.
Oprac. Redakcja

Autor: PARA - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Najnowsze na forum
gregg
Awatar użytkownika
Postów: 206
Re: szkolenie dla pracowników
data » 16.04.2024, 14:54
Zamiast marnować środki na standardowe i – nie oszukujmy się – przestarzałe metody szkolenia, znacznie lepszym wyjściem jest wykorzystanie
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 1066
Re: Auto po wypadku
data » 16.04.2024, 14:18
Interesuje mnie zakup chemii wulkanizacyjnej. Czy ktoś używał produktów oferowanych przez hurtownię narzędzi warsztatowych Świstowski ?
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1244
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby
data » 16.04.2024, 14:03
No ja to wam powiem że moje hobby to są grzyby, ich zbieranie i też hodowla. Jak chcecie się tym też zainteresować to na stronie macie zestawy
George
Awatar użytkownika
Postów: 445
Montaż klimatyzacji
data » 16.04.2024, 13:27
Instalacja klimatyzacji w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych zapewnia komfort termiczny, co przekłada się na lepszą efektywność pracy i
George
Awatar użytkownika
Postów: 445
Re: Jaka wypożyczalnia?
data » 16.04.2024, 13:15
W Warszawie Fleet Corp https://fleetcorp.pl/ prowadzi działalność jako lider wypożyczalni aut, zapewniając obszerną gamę pojazdów od
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt