chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Czym zabezpieczać drewniane powierzchnie

25.03.2013
Środkiem stosowanym do impregnacji drewna jest najczęściej lakier. To efekt silnie zakorzenionego w świadomości konsumentów przekonania, że jest on świetnym sposobem zabezpieczania drewnianych powierzchni i nadawania im pożądanej barwy oraz odporności. I jest to bez wątpienia prawda, choć nie tylko lakier fantastycznie chroni drewno. Preparatem równie efektownym i skutecznym, a w niektórych zastosowaniach przewyższającym walorami lakier, jest olej do drewna.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Ta znana od setek lat metoda ochrony drewna wraca w Polsce powoli do łask. Bez wątpienia zaletą jego jest fakt, że nie tworzy żadnej powłoki, deska nim potraktowana wygląda więc naturalnie, bo doskonale podkreślony jest rysunek słojów. Z czego więc wynika duży jeszcze dystans, z jakim inwestorzy podchodzą do tej technologii? Przede wszystkim z przyzwyczajenia i braku wiedzy. Co zatem warto wiedzieć o olejowaniu drewna?

Co lepiej zabezpiecza drewnianą podłogę przed ścieraniem i zarysowaniami itp. uszkodzeniami mechanicznymi?


Lakier tworzy na malowanej powierzchni twardą ochronną powłokę. Dlatego świetnie sprawdza się nawet w przypadku miękkiego drewna. Warto jednak pamiętać, że intensywnie eksploatowana podłoga po kilku latach wymaga odnowienia, czyli cyklinowania i ponownego lakierowania. Z tego względu, jeśli posadzka ma być wykonana z drewna twardego, np. egzotycznego, bardzo odpornego na zniszczenie i uszkodzenia mechaniczne, warto rozważyć zastosowanie oleju, który jest łatwiejszy w odnawianiu.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Czym chronić drewniane elementy w domu i w ogrodzie, żeby służyły przez lata, a przy tym nie wydać na to fortuny? Co będzie tańsze: olej czy lakier?


Tańsze będzie to, co trwalej zabezpieczy powierzchnie drewniane. Do pielęgnacji drewna na zewnątrz, a więc do tarasów, altan lub mebli ogrodowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się olej. Wnika on głęboko w deskę, chroniąc ją przed wchłanianiem wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Zastosowany z impregnatem gruntującym sprawi, że drewno będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata. Stosowanie lakieru na zewnątrz jest ryzykowne i po latach może nas narazić na niepotrzebne koszty: lakier wystawiony na działanie czynników atmosferycznych może pękać. W szczeliny dostaje się woda, a stąd już tylko krok do rozwoju niszczycielskich grzybów.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Do drewna wewnątrz domu możemy rozważyć zastosowanie lakieru, który jest bardzo trwały, szczególnie przy powierzchniach silnie eksploatowanych.

Przy doborze odpowiedniego środka zawsze kierujmy się jego przeznaczeniem, nie tylko ceną. To, co wydaje się na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem, nie zawsze jest najlepszym dla danej powierzchni.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Chcę samodzielnie wykonać remont, nie mam w tym jednak wielkiego doświadczenia. Zależy mi więc na metodzie, która nie będzie zbyt skomplikowana. Co jest prostsze w użyciu: lakier czy olej?


Jeśli planujemy odnawianie elementów drewnianych wewnątrz, warto wypróbować szybkoschnące lakiery na bazie wody. Mają one tę zaletę, że po ich zastosowaniu powierzchnia jest sucha w dotyku mniej więcej po godzinie. Nośnikiem jest woda a nie rozpuszczalnik, więc mieszkanie nie wymaga po ich użyciu gruntownego wietrzenia.

Trudniejsze wydaje się lakierowanie podłogi. Aby uzyskać najlepszy efekt, wystarczą 2-3 warstwy położone za pomocą wałka lub pędzla. Można też użyć specjalnego aplikatora do lakieru, dzięki któremu całą pracę wykonamy samodzielnie.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Aplikacja oleju jest nieco łatwiejsza. Na każdą drewnianą powierzchnię należy go nakładać przy użyciu szmatki, bawełnianego mopa, tamponu lub pędzla, wcierając preparat wzdłuż słojów. Olej nakładamy, dopóki drewno wchłania środek. Nadmiar oleju ścieramy i zostawiamy do wyschnięcia. Na rynku są również dostępne oleje z dedykowanymi aplikatorami, które ułatwiają nanoszenie produktu szczególnie na meble ogrodowe i powierzchnie tarasów.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Warto pamiętać, że w przypadku kolorowych lakierów lepiej zrezygnować z użycia wałka, który nie rozprowadzi równo pigmentów.

Oprac.: Redakcja na podstawie materiałów firmy Altax

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Najnowsze na forum
tomekrad
Awatar użytkownika
Postów: 81
laserowe cięcie rur
data » 21.08.2018, 10:55
Nie przejmuj się transportem, jesteśmy naprawdę blisko! Znajdujemy się w północno-zachodnim rogu Polski w porcie Świnoujście. Dostęp do
MacieX822
Awatar użytkownika
Postów: 37
Re: Jak zwiększyć własne kwalifikacje zawodowe?
data » 21.08.2018, 10:36
Na pewno przez szlifowanie swoich zdolności językowych będzieice poszerzać swoje kwalifikacje, zdolności zawodowe. Możecie także uczyć się
roberciki
Awatar użytkownika
Postów: 8
Re: własna restauracja
data » 21.08.2018, 9:03
Wydaje mi się, że jeżeli decydujesz się na własną restaurację to powinieneś rozważyć odpowiedni system wentylacji. Tutaj wklejam tekst na
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 51
Re: Co to jest powłoka DP active
data » 20.08.2018, 22:04
Ostatnio znajomy namówił mnie na wycieraczki samochodowe z https://dipp.com.pl/ i powiem Ci, że nie miałam lepszych - super przylegają,
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 51
Re: Jakie krzesła do jadalni
data » 20.08.2018, 22:01
Raczej nowoczesne krzesła jeśli bym miała wybierać. Podobają mi się materiały i ich łączenia, kolorystyka, wzory. Mozna fajnie ożywić
STREFA PARTNERA
Copyright 2018 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt