chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Impregnowanie drewna egzotycznego

12.12.2012
Modne, estetyczne, ale niekoniecznie najtańsze. Drewno egzotyczne cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach i ogrodach. Teak, marbau, iroko i ipe – te niecodzienne nazwy kryją za sobą surowiec, który wyróżnia się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi i użytkowymi, wymaga jednak szczególnej ochrony. Doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik, podpowiada, jak dbać o drewno egzotyczne, żeby cieszyło oczy długie lata.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Z badania społecznego*, przeprowadzonego na zlecenie Altax wynika, że 85% Polek i Polaków uważa drewno za materiał o wiele droższy niż np. tworzywa sztuczne lub metal. W rzeczywistości cena drewna może być bardzo zróżnicowana – składa się na nią kilka czynników, między innymi grubość i szerokość desek. Istotne jest też to, czy mamy do czynienia z surowcem krajowym czy egzotycznym. Cena tego drugiego jest zazwyczaj wyższa, mimo to popularność gatunków egzotycznych wciąż rośnie. Należy jednak pamiętać, że mają one zupełnie inne właściwości niż te rodzime, a tym samym – wymagają innej ochrony.
REKLAMA:


Naturalnie odporne


Pierwszą właściwością, która czyni drewno egzotyczne wyjątkowo wdzięcznym surowcem, jest różnorodność kolorów i odcieni oraz oryginalne ułożenie słojów. W palecie kolorystycznej znajdziemy barwy od bieli i ciepłych, słonecznych żółci, przez czerwienie i najróżniejsze odcienie zieleni, aż po głęboką czerń. Estetyka nie jest jego jedyną zaletą – gatunki te są bardzo wytrzymałe i twarde, a przez to odporne na uszkodzenia mechaniczne: przetarcia czy zarysowania. Większość z nich (choć nie wszystkie) jest twardsza nawet od najtwardszego krajowego gatunku – dębu.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Prócz walorów estetycznych, przy doborze drewna należy pamiętać również o walorach użytkowych. Gatunki egzotyczne spełniają tu najwyższe wymogi. Charakteryzują się naturalną odpornością na działanie grzybów, które niszczą deskę. Mają bardzo niski współczynnik pęcznienia i skurczu, są zatem w o wiele mniejszym stopniu narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie, niż ma to miejsce w przypadku gatunków krajowych. Egzotyczne drewno jest również bardzo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: wody i promieni UV. Dzięki wspomnianym właściwościom idealnie sprawdzi się wszędzie, gdzie warunki nie rozpieszczają: w łazienkach, na tarasie, na schodach, jako budulec mebli ogrodowych czy małej architektury ogrodowej.

CIEKAWOSTKA


Niektóre gatunki egzotyczne są bardzo dobrym izolatorem akustycznym, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu drewna egzotycznego do budowy parkietu.
Przeczytaj również: Piękno drewna na długie lata
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Jak chronić?


Rodzaj preparatu, jaki zastosujemy, powinien zależeć od przeznaczenia powierzchni i od tego, czy dany element drewniany będzie narażony na działanie wilgoci. Jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie drewna egzotycznego w łazience lub na tarasie, do zabezpieczenia najlepiej będzie użyć oleju do drewna. Preparat wniknie w drewno, podkreślając rysunek słojów i zabezpieczając je przed wilgocią. Nie tworzy powłoki, nie będzie zatem łuszczyć się i pękać. Łatwo za jego pomocą odnowić miejscowo zużytą powierzchnię. Naruszone miejsce wystarczy przetrzeć ściereczką, tamponem lub aplikatorem nasączonym preparatem i wcierać dopóty, dopóki drewno „pije”, po czym wytrzeć jego nadmiar.

Jeśli będziemy chcieli zastosować lakier, może to wymagać większych, niż w przypadku oleju, nakładów czasu i pieniędzy. Lakier to produkt, który tworzy twardą warstwę ochronną, odporną na ścieranie i zarysowania. Niektóre gatunki egzotyczne mają jednak tak dużą ilość substancji oleistych, że wskazane będzie użycie pod lakier gruntu odcinającego, bez którego powłoka mógłby się nie utrzymać. Pamiętajmy też, że jeśli powierzchnia z biegiem lat przetrze się i zużyje, miejscowa renowacja nie będzie możliwa – konieczne będzie cyklinowanie.

* Wyniki badania „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r.
Przeczytaj również: Jak impregnować drewno

CIEKAWOSTKA


Do drewna egzotycznego stosujmy elementy mosiężne lub wykonane ze stali nierdzewnej, a nie żelazne. Obecność olejków sprawia, że żelazo reaguje z drewnem, co może przyczynić się do powstawania ciemnych plam na powierzchni deski.

Opracowanie: Altax

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.5)

Najnowsze na forum
Pompon9
Awatar użytkownika
Postów: 233
Re: Fizjoterapia
data » 20.02.2020, 23:31
Jeśli kogoś z Was interesowałaby może skuteczna i profesjonalna fizjoterapia Kraków, to polecam zajrzeć na stronę . Myślę, że oferta ta
pajok
Awatar użytkownika
Postów: 29
Re: Jaki okap w kuchni
data » 20.02.2020, 22:54
Ja mam electrolux hob2hood, fajnie działa bo się sam włącza, to jest duży atut bo wiecznie o tym zapominam, a tak okap myśli za mnie i zapachy
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 134
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby
data » 20.02.2020, 22:08
Jeśli szukasz hobby to polecam zapoznać się z ofertą Idealne miejsce żeby się zrelaksować i nabrać sił. Masaż tajski to połączenie
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 134
Re: rodo
data » 20.02.2020, 19:15
Ochrona danych to obecnie temat numer jeden priorytetów w firmie ze względu na implementację RODO w niemal każdej dziedzinie życia. Aby
Agusiek55
Awatar użytkownika
Postów: 91
Re: Sprawdzony producent mebli
data » 20.02.2020, 19:08
Jeżeli zabieracie się za urządzenie swojego wnętrza to spokojnie możecie postawić na pomoc sklepów internetowych. Myślę, że tu propozycje
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt