chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Boniowanie czyli ozdabianie

02.04.2009
Boniowanie to atrakcyjny sposób wykończenia elewacji. Polega na wykonaniu systemu ozdobnych rowków, dzielących powierzchnie ścian zewnętrznych budynku na mniejsze elementy. I choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne od zwykłego tynkowania, to jednak moda robi swoje.

Chemia budowlana - Pałac Diamentowy w Ferrarze (Włochy, XV w.) - elewacja składająca się z kilku tysięcy starannie obrobionych kamiennych boni.
Pałac Diamentowy w Ferrarze (Włochy, XV w.) - elewacja składająca się z kilku tysięcy starannie obrobionych kamiennych boni.
Elewacja budynku to duża powierzchnia, którą można ciekawie zagospodarować. Trwa wyścig projektantów, podsycany wizjami inwestorów. Nie wystarczają już szlachetne tynki cienkowarstwowe i farby elewacyjne w kilkuset kolorach. Zwykła elewacja, gładka czy fakturowana, to za mało. Podkreśla się zatem wybrane elementy fasady – na przykład otwory okienne i drzwiowe – wprowadza dodatkowe podziały architektoniczne czy też stosuje się detale dekoracyjne, do których należą właśnie bonie.
REKLAMA:Już starożytni Rzymianie…
Boniowanie, jako sposób dekoracji elewacji, znane było już w czasach starożytnych, chociaż w późniejszych latach stopniowo straciło na popularności. Powróciło do łask dopiero w dobie renesansu, zdobiąc przede wszystkim pałace możnowładców. W XIX wieku stało się pożądane przy wykańczaniu elewacji mieszczańskich kamienic.

Chemia budowlana - Pałac Biedermanna w Łodzi – ozdobne boniowanie, odtworzone za pomocą specjalnych blaszanych profili na zabytkowej fasadzie z XIX w.
Pałac Biedermanna w Łodzi – ozdobne boniowanie, odtworzone za pomocą specjalnych blaszanych profili na zabytkowej fasadzie z XIX w.
W zależności od inwencji twórczej, bonie mogą dzielić ścianę tylko na równoległe, poziome pasy, lub tworzyć układ wielu drobniejszych elementów, imitujących kamienne bloki czy płyciny. Bonie mogą być zlokalizowane zarówno na całej powierzchni budynku, jak i na niektórych jej fragmentach - zwłaszcza w strefie cokołowej lub całej pierwszej kondygnacji i na narożnikach. W zależności od szerokości i głębokości rowków, sposobu wyprofilowania ich krawędzi oraz wykończenia powierzchni (groszkowanie, polerowanie) można uzyskać ciekawe efekty, wykorzystujące zjawisko załamywania się światła i grę światłocieni. Tak czy inaczej, boniowanie dodaje budynkowi powagi i dostojeństwa, może więc być sposobem na uzyskanie ciekawej i niepowtarzalnej fasady.

Boniowanie na tynku tradycyjnym
Dawniej boniowanie wykonywano za pomocą specjalnych profili, którymi kształtowano świeży narzut bezpośrednio na elewacji. Aby zmniejszyć grubość warstwy tynku, w miejscach przebiegu rowków wykuwano specjalne bruzdy, ewentualnie – już na etapie wznoszenia ścian – w miejscu przewidzianych boni wysuwano cegły przed lico ściany.
Przeczytaj również: Grad nie zniszczy elewacji
Chemia budowlana - Bonie na elewacjach współczesnych budynków mieszkalnych.
Bonie na elewacjach współczesnych budynków mieszkalnych.
Obecnie boniowanie można wykonać z użyciem tradycyjnego tynku dwu- lub trójwarstwowego. Na świeżej obrzutce montuje się listwy drewniane lub PVC, a utworzone w ten sposób pola wypełnia zaprawą tynkarską. Po jej odpowiednim stwardnieniu listwy usuwa się, uzyskując wyżłobienia odwzorowujące układ boniowania, a całą powierzchnię scala się kolorystycznie. W świeżym tynku można również wyciąć bonie za pomocą metalowego rylca, którym usuwa się tynk, kształtując rowki. Rylec prowadzi się wówczas po wcześniej zamocowanych listwach prowadzących. Takie rozwiązanie nazywane jest czasami ubogim boniowaniem lub tynkiem żłobkowanym.

Boniowanie na ociepleniu
Boniowanie na warstwie ocieplenia – ze względu na niewielką grubość tynku cienkowarstwowego – wykonuje się w warstwie materiału termoizolacyjnego lub naklejając dodatkowe, cieńsze płyty tegoż materiału. W sprzedaży są gotowe płyty styropianowe z fabrycznie wyciętymi rowkami. Przykleja się je do ścian budynku, a następnie ich powierzchnię wykańcza za pomocą zaprawy klejącej, siatki zbrojącej, specjalnych profili oraz tynku cienkowarstwowego.
Zastosowanie specjalistycznych profili gwarantuje perfekcyjne, równe boniowanie. Profile, wykonane z odpornych na alkalia i czynniki atmosferyczne materiałów, pozwalają wyeliminować pracochłonne wywijanie siatki wewnątrz rowków, wzmacniają ich krawędzie oraz zabezpieczają przed penetracją wody. Na rynku dostępne są profile, umożliwiające wykonanie boni, o trzech najczęściej stosowanych wysokościach: 20, 30 i 50 mm. Można również kupić specjalnie wyprofilowane siatki do boni oraz kielnie, ułatwiające wykonanie boniowania.

Chemia budowlana - Bonie na elewacjach współczesnych budynków mieszkalnych.
Bonie na elewacjach współczesnych budynków mieszkalnych.
Bruzdy w materiale termoizolacyjnym można wykonać również na budowie. Płyty przykleja się wówczas do podłoża, a rowki wycina bezpośrednio na ścianie za pomocą prowadzonych po listwach bruzdownic, wycinarek termicznych lub oscylacyjnych. Jest to też jedyny sposób na wykonanie boniowania w układzie ociepleniowym, w którym jako termoizolacja przewidziana jest wełna mineralna. Wykończenie boniowania jest analogiczne, jak opisane wcześniej.
Trzecim, często obecnie stosowanym rozwiązaniem, jest przyklejenie do właściwej warstwy materiału termoizolacyjnego dodatkowych cieńszych płyt, a następnie obrobienie ich krawędzi za pomocą listew narożnikowych (kątowników aluminiowych lub z PVC) i zaprawy klejącej oraz wykonanie tynku cienkowarstwowego. Niektórzy producenci oferują również gotowe, zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi elementy boniowe lub dekoracyjne profile, niewymagające dodatkowego zbrojenia siatką. Nakleja się je na elewacji lub umieszcza w przestrzenie, pozostawione pomiędzy sąsiadującymi płytami zasadniczej warstwy termoizolacji. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze i tańsze wykonanie boniowania, nie wymaga również fachowego wykonawstwa.
Chemia budowlana - Boniowanie czyli ozdabianie
Sebastian Czernik
doradca techniczny
GRUPY ATLAS

Fot. Atlas

www.chemiabudowlana.info
Przeczytaj również: Docieplanie styropianem
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Najnowsze na forum
Kalina108
Awatar użytkownika
Postów: 18
Re: Częste bóle głowy
data » 31.03.2020, 18:47
Czasem bóle głowy mogą być wywołane dolegliwością spraw kobiecych, trzeba sie badać ,chodzić do ginekologa raz na pół roku, to bardzo
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 318
Re: Jaki biznes?
data » 31.03.2020, 18:44
Jak chcesz prowadzić biznes który będzie rentowny i nie będzie przynosił strat to warto zadbać o politykę RODO, jeżeli nie wiesz z czym sie
tikol
Awatar użytkownika
Postów: 164
Re: Dom inteligentny
data » 31.03.2020, 18:20
Coraz więcej moich znajomych wprowadza teraz rozwiązania smart house. I coraz więcej firm też taką instalacją się trudni,
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 259
Re: ogrodzenie wycinane laserowo
data » 31.03.2020, 16:49
Ja ostatnio trafiłam na firmy Krostal i zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty. Z tego co wiem firma Krostal zajmuje się wypalaniem CNC,
misse
Awatar użytkownika
Postów: 139
Re: Dom, w którym mieszka osoba z Alzheimerem
data » 31.03.2020, 15:01
Trzeba podjąć wszelkie dostępne środki ostrożności w przypadku osób z Alzheimerem , pierwsza rzecz która na pewno będzie potrzebna to z
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt