chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę akumulatorową

25.04.2012
Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję wykonywać prace remontowo – budowlane i instalacyjne świetnie zdaje sobie sprawę, że we wszelkich tego typu zajęciach często przydaje się wiertarko–wkrętarka akumulatorowa. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele takich urządzeń różniących się między sobą przeznaczeniem, zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, jakością i ceną. Jak wybrać spośród nich model, który będzie najlepiej odpowiadał naszym indywidualnym oczekiwaniom? Oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą zdecydować o zakupie konkretnego urządzenia.

Chemia budowlana - Wkrętarka GSB 10,8-2 firmy Bosch. Fot: Bosch
Wkrętarka GSB 10,8-2 firmy Bosch. Fot: Bosch

Uświadom sobie, po co kupujesz


Zanim wybierzemy się na narzędziowe zakupy, powinniśmy zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać naszą wiertarko-wkrętarkę. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele modeli takich urządzeń różniących się między sobą Między innymi napięciem, mocą , momentem obrotowym, czy też maksymalną średnicą wkrętów i śrub, jakie można wkręcać z ich pomocą .Różnią się także wielkością, wagą, jakością wykonania, wyglądem i wreszcie wynikającą z tego wszystkiego ceną.. Najczęściej spotykane napięcie niezbędne do zasilania wkrętarko – wiertarek waha się od 6 do 38V, a ich moc sięga zazwyczaj 68 W. Jeśli chodzi o wagę, najpopularniejsze mogą ważyć od niespełna jednego do niemal 6 kg. Omawiane urządzenia pozwalają na wiercenie otworów w różnych materiałach w zależności od posiadanej mocy. Na przykład w drewnie można nimi wiercić otwory o średnicy do 60 mm, a w cegle - 16- 18 mm. Z ich pomocą możemy także wkręcać wkręty o max. średnicy 13 mm Inną kwestią, która różni poszczególne model;e wiertarko – wkrętarek jest czzs ładowania akumulatora. W zależności od jego rodzaju i pojemności, ładowanie zupełnie pustego akumulatora może potrwać od 30 minut do około półtorej godziny.

Jeżeli zamierzamy używać naszego elektronarzędzia jedynie okazjonalnie w ramach domowego majsterkowania i już na wstępie wiemy, że nie będziemy wykonywać nim ciężkich i długotrwałych prac, powinniśmy raczej zdecydować się na stosunkowo tanie narzędzie o napięciu od 6,5 do 10V. Takie urządzenia cechują się niewielką mocą i najlepiej sprawdzają się jako wkrętarki. Do wykonywania otworów powinno się ich używać jedynie okazjonalnie, pamiętając, by wiercić wyłącznie w materiałach miękkich (np. w drewnie) i używać wierteł o małych średnicach – tłumaczy Mateusz Kaczmarski, kierownik marketingu i produktu w firmie Hitachi Power Tools Polska Sp. z o.o.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Wiertarko-wkrętarka DS12DVF3. fot: Hitachi
Wiertarko-wkrętarka DS12DVF3. fot: Hitachi
Myśląc o nieco ,,mocniejszej” wiertarko – wkrętarce, której będziemy używać okresowo, ale dość intensywnie (np. do budowania mebli, ogrodzeń, wiercenia w twardych rodzajach drewna), powinniśmy zdecydować się na model o napięciu 9,6 -14V. Oprócz wkręcania będziemy wówczas mieli możliwość wiercenia w różnych materiałach bez specjalnej obawy o wytrzymałość napędu. Przy takim napięciu możliwe jest już stosowanie biegów (zazwyczaj 2, chociaż w modelach o większej mocy ich liczba dochodzi nawet do 4). Dzięki temu możemy dopasować obroty wiertła do średnicy wierconego otworu, co czyni pracę zdecydowanie bardziej wygodną. Przy otworze o małej średnicy używa się najwyższego biegu, a przy otworze o dużej średnicy biegu najniższego na którym uzyskujemy największą moc. Lada dzień na rynku pojawią się nowoczesne wkrętarki, w których mechaniczną przekładnię zastąpi system elektroniczny. Takie rozwiązanie pozwoli programować urządzenie na dany sposób i rodzaj pracy przy pomocy laptopa i kabla USB.

Dla „zawodowców”, którzy wiertarko-wkrętarki używają podczas codziennej pracy np. na budowie, najlepsze będą modele o napięciu 18V lub większej. Są one na tyle silne, że w większości wyposaża się je w mechanizm udarowy służący do wiercenia otworów w murze, czyli wszelkiego rodzaju materiałach ściennych takich jak: beton, cegły ceramiczne, bloczki gazobetonowe itd. Urządzenia te wykorzystywane są z reguły do wiercenia otworów, rzadziej zaś jako wkrętarki. Jeżeli nasze elektronarzędzie ma mieć charakter ,,zawodowy”, koniecznie musimy zwrócić uwagę na solidność jego wykonania. Taki sprzęt musi być bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy itp. W przeciwnym razie w warunkach placu budowy nie posłuży nam zbyt długo.

Chemia budowlana - Zestaw DS12DVF3. Fot: Hitachi
Zestaw DS12DVF3. Fot: Hitachi

Nie kieruj się wyłącznie wyglądem


Należy pamiętać, że elegancki, nowoczesny design nie zawsze musi świadczyć o wysokiej jakości urządzenia. Niektórzy producenci oferują bowiem wiertarko - wkrętarki, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt okazale. Ich trwałość i bezawaryjność sprawiają jednak, że profesjonalni wykonawcy używają i rekomendują właśnie takie mało okazałe, nie rzucające się w oczy urządzenia.

Zapewnij sobie komfort pracy


Niewątpliwą zaletą wiertarko – wkrętarek akumulatorowych jest fakt, że umożliwiają one pracę w pomieszczeniach, w których z jakichś względów brak instalacji elektrycznej, lub w miejscach trudno dostępnych. Brak ograniczeń związanych z zasilaniem sieciowym sprzyja także wykonywaniu prac w różnych pozycjach. Warto pamiętać by wybierać urządzenie możliwie najlżejsze. Im mniejsza jest całkowita masa urządzenia, tym wygodniej możemy nim operować.

Chemia budowlana - Wiertarko-wkrętarka DS14DSAL z bateria Li-ion. Fot: Hitachi
Wiertarko-wkrętarka DS14DSAL z bateria Li-ion. Fot: Hitachi
Aby zadania wykonywane przy pomocy naszego elektronarzędzia wymagały jak najmniejszego wysiłku, powinniśmy dopilnować, by kształt wiertarko – wkrętarki był odpowiednio dopasowany do rodzaju prac, które wykonujemy najczęściej. Najpopularniejsze kształty obudowy to: „T” i „P”. Kształt obudowy typu „T” jest dopasowany do wykonywania prac związanych z wkręcaniem wkrętów i śrub. Kształt obudowy typu „P” przypomina pistolet i pozwala lepiej wykonać prace związane z wierceniem. Dobrze jest także sprawdzić, czy odpowiada nam usytuowanie wszelkiego typu przycisków i pokręteł w danym modelu wiertarko – wkrętarki. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że praca z nowym elektronarzędziem będzie prawdziwą przyjemnością – wyjaśnia Mateusz Kaczmarski.

Wybierz akumulator


Przy zakupie bezprzewodowej wiertarko-wkrętarki koniecznie powinniśmy sprawdzić, w jaki rodzaj akumulatora została ona wyposażona. Obecnie w sprzedaży znajdują się trzy rodzaje akumulatorów stosowanych do zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych.

- niklowo-kadmowe (Ni-Cd),
- nikolowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH),
- litowo-jonowe (Li-ion).

Chemia budowlana - Wiertarko-wkrętarka Skil. Fot: Skil
Wiertarko-wkrętarka Skil. Fot: Skil
Pierwszy z wymienionych typów, akumulatory niklowo-kadmowe, wychodzą wprawdzie powoli z użycia, ale niektórzy producenci wciąż decydują się na ich stosowanie z uwagi na niską cenę. Ich zaletą jest fakt, że stosunkowo wolno się rozładowują. Wadą w wypadku tego typu akumulatorów jest zawartość szkodliwych dla człowieka metali ciężkich. Pod względem technicznym ustępują też innym typom akumulatorów ze względu na dużą masę i stosunkowo małą pojemność. Są także obciążone efektem pamięci elektrochemicznej.

Typ drugi, nikolowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH), wypad pod wieloma względami zdecydowanie lepiej. Akumulatory typu Ni-MH mają nieco większą pojemność i nie są tak obciążone efektem pamięci elektrochemicznej. Są także zdecydowanie lżejsze i nie zawierają szkodliwych metali ciężkich. Do ich wad należy zaliczyć krótszą żywotność i dość szybkie rozładowywanie się. Zdecydowanie najlepsze okazują się nowoczesne akumulatory litowo-jonowe (Li-ion). Posiadają one bardzo dobre parametry techniczne, a do ich wykonania potrzeba znacznie mniej surowca. Są więc lekkie i nie posiadają efektu pamięci elektrochemicznej, dzięki czemu można doładowywać je w trakcie pracy - mówi Mateusz Kaczmarski.

Weź pod uwagę awaryjność i dostępność serwisu


To podstawowe kryterium, którym należy kierować się wybierając jakiekolwiek elektronarzędzia. Jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem, a nasza wiertarko – wkrętarka będzie wykorzystywana jedynie okazjonalnie, śmiało możemy zaryzykować kupno taniego narzędzia mniej popularnej marki. Musimy jednak mieć świadomość, że jest to posunięcie dość ryzykowne. Jeżeli bowiem takie narzędzie ulegnie awarii, możemy mieć poważne trudności z wyegzekwowaniem uprawnień gwarancyjnych lub znalezieniem punktu serwisowego, który podejmie się naprawy pogwarancyjnej. Jeżeli natomiast nasze elektronarzędzie będziemy eksploatować intensywnie (na przykład w firmie remontowo – budowlanej) najbezpieczniej będzie kupić model renomowanego producenta. Na taki sprzęt wydamy z pewnością znacznie więcej, ale w wypadku awarii unikniemy kłopotów z dostępnością serwisu i części zamiennych.

Chemia budowlana - Wiertarko - wkrętarka  PSR -12-2- akumulatory 39 sztuk osprzętu. Fot: Bosch
Wiertarko - wkrętarka PSR -12-2- akumulatory 39 sztuk osprzętu. Fot: Bosch

Sprawdź okres gwarancji


W wypadku taniej wiertarko – wkrętarki będzie dość krótki (zazwyczaj 12 miesięcy, chociaż niektórzy mniej znani producenci ujednolicają go dla wszystkich swoich elektronarzędzi – wówczas może wynosić nawet 3 lata). Natomiast ci, którzy wybiorą sprzęt znanej sprawdzonej marki mogą być spokojni. Gwarancja na takie urządzenia zazwyczaj obowiązuje minimum dwa lata, a nierzadko znacznie dłużej.

Akcesoria i opakowanie


Wybierając konkretny model wiertarko- wkrętarki, warto zdecydować się na taki, do którego producent dołączył nie jeden, ale dwa akumulatory. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać długotrwałe prace bez potrzeby robienia zbędnych przerw na ładowanie. Warto też zadbać, by w skład zestawu wchodziły bity i wiertła a wszystko to razem było zamknięte w odpowiednim opakowaniu zapewniającym wygodny transport.

Podsumowanie


Aby dobrze wybrać model wiertarko – wkrętarki, należy:
- określić nasze potrzeby w zakresie pracy urządzenia;
- określić nasze możliwości zakupowe – środki finansowe (najlepiej określić widełki cenowe).

Następnie musimy odpowiedzieć sobie na kilka konkretnych pytań:
- jakie napięcie ( im wyższe napięcie, tym większa moc urządzenia);
- jaki moment obrotowy (Nm);
- jaki akumulator (najlepiej litowo - jonowy);
- maks. średnica wiercenia;
- maks. wymiar wkrętów, bitów;
- ergonomia pracy ( jeżeli to możliwe, należy sprawdzić, jak urządzenie „leży w ręku”, jak działają przyciski i czy łatwo się urządzeniem steruje);
- waga urządzenia (im mniejsza, tym mniej męcząca będzie praca);
- producent ( ważne ze względu na ew. serwis i gwarancję);
- osprzęt i opakowanie (najlepiej wybierać modele wyposażone w 2 akumulatory, bity i wiertła);
- ostatecznie wygląd (nie powinien być kwestią decydującą);
- długość okresu gwarancji (powinien wynosić 24 miesiące lub więcej).

Uwaga, warto poczytać opinie w Internecie.

Opracował: Sambor Zarzycki.

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Najnowsze na forum
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 1038
Re: Jakie okna wybrać?
data » 17.04.2024, 22:21
To ja powiem wam, że niezłe okna znalazłam u firmy https://handbud-krakow.pl/ . Oprócz tego można znaleźć tam również drzwi
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 1038
Re: nieruchomości
data » 17.04.2024, 21:03
A czy ktoś z was może korzystał z usług https://projektme.pl/ ? Tak pytam, ponieważ zauważyłam, że mają w ofercie ciekawe
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 470
Re: Jak polepszyć swoje kwalifikacje zawodowe?
data » 17.04.2024, 19:14
Pamiętaj, że odpowiednia praca może być kluczem do spełnienia zawodowego i osobistego. Nie wahaj się szukać i podjąć wyzwań, które
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 707
Re: Naturalne kosmetyki
data » 17.04.2024, 17:17
Jeśli cenisz sobie naturalne metody pielęgnacji, jest znana z właściwości tonizujących i odświeżających, stanowiąc doskonały dodatek do
krzyzowka
Awatar użytkownika
Postów: 42
Re: Weterynarz godny polecenia
data » 17.04.2024, 16:58
Dzięki za
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt