chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jaki materiał zastosować na klatach schodowych

27.09.2011
Klatki schodowe brudzą się szybko. Przy intensywnej eksploatacji łatwo w nich o zniszczenia. Co gorsza, remont, choć w takich przypadkach konieczny, bywa długotrwały i uciążliwy. Na szczęście, można przeprowadzić go dość „bezboleśnie”, zapewniając klatce urodę nawet i na długie lata.

Chemia budowlana -  FOT. ATLAS
FOT. ATLAS
Jako posadzka, świetnie nadadzą się płytki gresowe. Są estetyczne i bardzo wytrzymałe. Planując ich przyklejenie, trzeba mieć na uwadze, że remont klatki schodowej – miejsca stale uczęszczanego – winien trwać jak najkrócej. Niezbędny będzie więc klej, który mocno zwiąże gres z podłożem w jak najkrótszym czasie. W przypadku tradycyjnych rozwiązań trwa to bowiem około doby. Znacznie skrócić ten czas można, stosując zaprawę szybkowiążącą. Klej Atlas Plus Express – lub opracowany specjalnie dla gresu Atlas Progres Express – umożliwi użytkowanie posadzki już po 4 godzinach od przyklejenia płytek. Oba kleje cechuje dobra przyczepność do różnego rodzaju podłoży: od betonu i jastrychu cementowego bądź anhydrytowego, po surowe powierzchnie z cegieł, bloczków, pustaków i innych tego typu materiałów ceramicznych lub wapienno-piaskowych.

REKLAMA:


Posadzka w kilka godzin


Chemia budowlana -  FOT. ATLAS
FOT. ATLAS
Oba Expressy, jak wszelkie zaprawy, wymagają przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Należy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 mm. Większe nierówności trzeba zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy Atlas Ten-10. Trzeba pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po ok. 3 godzinach, gdy Ten-10 w pełni zwiąże. Do zredukowania chłonności podłoża posłuży emulsja gruntująca Atlas Uni-Grunt. Jeśli jest szczególnie chłonne lub porowate, warto użyć preparatu gruntującego, zdolnego silniej przeniknąć w głąb. Do takich należy Uni-Grunt Plus.

Chemia budowlana -  FOT. ATLAS
FOT. ATLAS
Suchą zaprawę klejącą, zmieszaną z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji – zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu – należy zużyć w ciągu godziny od ponownego wymieszania, które nastąpi w 5 minut po mieszaniu pierwszym. Pełną wytrzymałość użytkową posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale – co najważniejsze – wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będzie można już po 4-6 godzinach. Jeżeli więc prace zostaną dobrze zaplanowane, będzie można uniknąć nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.
Do wypełnienia spoin między płytkami posłużyć może Fuga Atlas Artis, dostępna w 30 kolorach. Również ona ma krótki czas wiązania. Lekki ruch pieszy po okładzinie jest już możliwy po 3 godzinach od fugowania. Ponieważ posadzkę w klatce schodowej dość trudno utrzymać w czystości, można ją pokryć środkiem ochronnym Atlas Delfin, zdolnym zaimpregnować i uchronić przed brudem i nieszkliwiony gres, i fugi. Do impregnacji można przystąpić mniej więcej po dwóch tygodniach od ułożenia okładziny.

Na ściany, nie więcej niż dwie doby


Na ścianach klatek schodowych coraz częściej widzi się tynki mozaikowe. Są o wiele efektowniejsze od lamperii, pieczołowicie malowanych farbą olejną, i bardziej wytrzymałe. Stosuje się je na powierzchniach szczególnie obciążonych użytkowo, do jakich niewątpliwie należą dolne partie ścian klatki schodowej. Tynk mozaikowy Atlas Deko M sprawdza się na wszelkiego rodzaju równych podłożach mineralnych: na betonie, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, na płytach gipsowo-kartonowych, a także drewnopochodnych.

Chemia budowlana -  FOT. SHUTTERSTOCK
FOT. SHUTTERSTOCK
Zamiast jednolitej płaszczyzny farby olejnej, zapewni mozaikę z różnobarwnych kamyczków. Wykonany jest na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem naturalnego marmuru i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, a opracowany w 60 zróżnicowanych kolorystycznie zestawieniach ziarna i tynku. Przy jego pomocy można stosunkowo prosto osiągnąć oryginalne i ciekawe efekty, które wyróżnią klatkę spośród innych. Co więcej, technologia „Deko M z mieszalnika” pozwala nabywcy na modyfikowanie kolorystyki tynku stosownie do jego oczekiwań.
Należy pamiętać, że przed położeniem tynku niezbędne będzie wykonanie warstwy podkładowej z masy tynkarskiej Atlas Cerplast, która wzmocni przyczepność tynku. Cerplast dostępny jest w czterech kolorach – biały, klinkier, brąz i grafit.

Chemia budowlana -  FOT. SHUTTERSTOCK
FOT. SHUTTERSTOCK
Tynk Deko M dostępny jest w wiaderkach, gotowy do użycia. Nakłada się go na ścianę warstwą o grubości kruszywa i wygładza pacą ze stali nierdzewnej, dbając o zachowanie kierunku. Średnio zużywa się około 4 kg na metr kwadratowy. Nałożony tynk ma barwę mlecznobiałą. Dopiero gdy wyschnie, osiąga pożądaną kolorystykę. Czekać na to trzeba od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.
Chemia budowlana - Jaki materiał zastosować na klatach schodowych


EKSPERT RADZI
Anna Dydycz, GRUPA ATLAS


Dobry plan dla ścian


Stosując tynk mozaikowy Atlas Deko M, prace tynkarskie tak zaplanujmy, żeby wykonać w jednym cyklu technologicznym – nałożenia i zatarcia – nakładając metodą „mokre na mokre”. Nie powinno się dopuścić do zaschnięcia pierwszej partii przed nałożeniem kolejnej. Inaczej, widoczne będą miejsca połączeń, co na pewno zeszpeci końcowy efekt. Z tego względu przerwy technologiczne z góry należy planować w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp.
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.1)

Najnowsze na forum
Kleja
Awatar użytkownika
Postów: 293
Re: Oczko wodne
data » 02.07.2020, 8:00
Oczka wodne są ciekawą ozdobą, ale bywają też przydatne i mają praktyczne znaczenie. U moich teściów, oczko wodne robi także za darmowe
Kleja
Awatar użytkownika
Postów: 293
Re: Nowa altana
data » 02.07.2020, 7:59
Propozycji altan ogrodowych jest sporo, więc zawsze się coś znajdzie. Choć wiadomo, te drewniane muszą być co jakiś czas
Kleja
Awatar użytkownika
Postów: 293
Re: Ogrodzenie do ogrodu
data » 02.07.2020, 7:58
Postawienie porządnego ogrodzenia to podstawa, ale trzeba jeszcze liczyć się z kosztami, a więc jak duży teren jest do ogrodzenia ma niemałe
Kleja
Awatar użytkownika
Postów: 293
Re: Plac zabaw dla dzieci
data » 02.07.2020, 7:56
Jak ma się ogród i dzieci to oczywistym wydaje się, by urządzić im także plac zabaw, aby mogły liczyć na rozrywkę. Jak planujecie
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 505
Re: W czym wentylacja mechaniczna jest lepsza od grawitacyjn
data » 02.07.2020, 1:18
Również polecam montaż wentylacji mechanicznej. Co ważne jest to możliwe zarówno w nowych jak i starych budynkach. Warto się skontaktować z
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt