chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak remontować balkon

01.07.2011
Gdy na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, to znak, że najwyższy czas na remont. Nie jest on łatwy, ale niezbędny. Bezpieczny i zadbany balkon może być bowiem doskonałym miejscem odpoczynku dla domowników.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
REKLAMA:


Na dwa sposoby


Remont przeprowadzić można na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy termozgrzewalnej Izolmat, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową chociażby z gotowej Posadzki Cementowej Atlas. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację ułożyć należy na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową. Można w tym celu użyć podkładu Atlas Postar 20 o grubości min. 4 cm.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Izolacja przeciwwodna


Dobrym sposobem uszczelnienia balkonu jest wykonanie izolacji przeciwwodnej z dwuskładnikowej hydroizolacji Atlas Woder Duo, wraz z taśmami do zabezpieczania krawędzi i dylatacji. Taśmy te wtapia się nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji. Spód i czoło płyty należy ochronić obróbką blacharską, która musi stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej – taśma uszczelniająca, zatopiona w Woderze Duo, musi zachodzić na blachę.
Wodera Duo nakładamy w dwóch warstwach. Prace rozpoczyna się od miejsc, w których zastosowane będą taśmy lub narożniki uszczelniające. Do nałożenia drugiej warstwy izolacji można przystąpić po całkowitym wyschnięciu pierwszej, tj. po ok. 3-4 godz. Drugą warstwę nanosimy prostopadle do pierwszej, za pomocą pacy lub pędzla.

Krawędzie i zbrojenie


Gdy płyta żelbetowa balkonu jest poważnie zniszczona – krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie – wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona. Po skuciu płyty do „zdrowego” betonu, należy oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną. Bezwzględnie należy wykonać warstwę kontaktową z zaprawy Atlas Ten 10, wzbogaconej Emulsją Elastyczną Atlas. Zaprawą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek zaprawą Ten 10. Przez kilka kolejnych dni należy chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Po kilku dniach krawędzie płyty będą, jak nowe. Dla przedłużenia życia odmłodzonego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianej wcześniej hydroizolacji.

Mocowanie balustrady


W przypadku, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową Atlas Monter, pod warunkiem, że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach bez strachu będzie można oprzeć się o balustradę.

Klej, fuga i silikon


Zwykle do wykończenia płyty balkonowej wybiera się płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne.
Do ich przyklejania trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują kleje Atlas Plus oraz Atlas Elastyk, czyli zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć kleju Atlas Plus Biały, produkowanego na bazie cementu białego.
Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10-cm cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. Spoiny między płytkami wypełniamy natomiast Fugą Atlas Artis lub Fugą Epoksydową Atlas Artis.

Chemia budowlana - Jak remontować balkon
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS

Systemowo – warstwa na warstwę


Do naprawy balkonu możemy zastosować Atlas Betoner, czyli specjalnie opracowany system do naprawiania elementów betonowych i żelbetowych. Zaleca się go w przypadku spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu i odsłonięcia zbrojenia. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw z zapraw cementowych, nadających uszkodzonym elementom odpowiednią nośność, odporność i estetykę.

System składa się z trzech zapraw, stanowiących kolejno nakładane warstwy. Są to: Atlas Adher – warstwa kontaktowa, Atlas Filer – warstwa wyrównawcza, Atlas Ender – warstwa szpachlowa. Wszystkie zaprawy są mrozo- i wodoodporne. System może być dodatkowo uzupełniony elementami systemu Atlas Woder Duo, gdy niezbędne jest wykonanie wodoszczelnej warstwy zabezpieczającej.

Chemia budowlana - Jak remontować balkon


Układ warstw na krawędzi balkonu (rys. ATLAS):


1. Płyta balkonowa
2. Posadzka Cementowa Atlas
3. Atlas Woder Duo
4. Taśma uszczelniająca zatopiona w Atlasie Woder Duo
5. Zaprawa klejąca – np. Atlas Plus lub Atlas Elastyk
6. Zaprawa do fugowania Atlas Artis
7. Płytki
8. Obróbka blacharska
9. Rynna

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Najnowsze na forum
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 721
Re: Budować dom, czy kupić mieszkanie w bloku?
data » 26.04.2024, 14:24
Odkryj Bąkowo koło Gdańska i przekonaj się, dlaczego warto tam zamieszkać. Ta miejscowość ma wiele do zaoferowania, o czym przeczytasz tutaj
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 721
Re: Nowa kuchnia
data » 26.04.2024, 13:54
Lakierowane fronty meblowe dostępne na https://akcesoriazagrosze.pl/content/9- ... akierowane mogą nadać twoim meblom nowoczesny lub elegancki
msobczak
Awatar użytkownika
Postów: 1414
Re: Hala stalowa - budowa
data » 26.04.2024, 11:44
Z wieloma technicznymi problemami z pewnością pomoże Wam . Jest to fachowiec, który przeprowadza analizy i ekspertyzy budowlane. Posiada
olabasiak
Awatar użytkownika
Postów: 71
Re: Jaki prezent na parapetowe
data » 26.04.2024, 9:55
Słodkości są doskonałym prezentem dla każdego, kto lubi słodkie smakołyki i chce poczuć odrobinę radości w postaci pysznych smaków. Od
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1247
Re: wasze ulubione kosmetyki
data » 25.04.2024, 22:42
W ostatnim czasie moim ulubionym kosmetykiem stała się mascara wonder match od eveline. Żadna nie zrobiła tak pięknego efektu na moich krótkich
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt