chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Natryskowe nakładanie tynków cienkowarstwowych

27.04.2011
Jeszcze do niedawna wyprawę elewacyjną domu wykonywano wyłącznie metodą tradycyjną – ręcznie, nakładając pacą tynk na ścianę i następnie go zacierając. Ten czaso- i pracochłonny sposób powoli wypiera nowa technologia natryskowa.

Chemia budowlana - Tynkowanie metodą natryskową skraca czas pracy, jest wydajne i ekonomiczne. Fot. ATLAS
Tynkowanie metodą natryskową skraca czas pracy, jest wydajne i ekonomiczne. Fot. ATLAS
Tynkowanie przy pomocy specjalistycznych agregatów jest stosowane powszechnie od lat w pracach tynkarskich we wnętrzach. Producenci uznali, że w podobny sposób można wykonywać również cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy z zainteresowaniem podchwycili temat.
Przeczytaj również: Tynki cementowo-wapienne
REKLAMA:


Szybko i wydajnie


Natryskowe nakładanie tynków cienkowarstwowych ma wiele zalet. Przede wszystkim, użycie agregatu przyspiesza dwukrotnie wykonanie tynku. Skraca to czas pracy firmy wykonawczej, co w konsekwencji wpływa na niższe koszty inwestora. Maszynowe narzucanie tynku zmniejsza też jego zużycie. W przypadku nowości rynkowej – tynku cienkowarstwowego Atlas Cermit MN – wynosi ono tylko 1,5 kg na mkw. Natryskowa technologia jest wygodna, gdyż pozwala na przerwanie pracy w dowolnym momencie, bez konieczności, jak w metodzie ręcznej, dojścia na przykład do narożnika budynku. Sposób aplikacji ułatwia także tynkowanie miejsc trudnych, takich jak na przykład gzymsy, bonie, ściany owalne i zewnętrzne elementy ozdobne.

Chemia budowlana - Struktura tynku Atlas Cermit MN. Fot. ATLAS
Struktura tynku Atlas Cermit MN. Fot. ATLAS
Faktura na życzenie
W przypadku tynkowania ręcznego istnieje duże prawdopodobieństwo nierównomiernego zatarcia tynku pacą plastikową, co po wyschnięciu wyprawy może dać wrażenie nieestetycznie otynkowanej ściany. Tynk narzucony metodą natrysku jest równy, jego wyrazista struktura baranka, tworząca ciekawy efekt wizualny, powtarza się na całej powierzchni. Co więcej, na życzenie inwestora, wykonawca może kształtować ostateczny wygląd ściany poprzez dodatkowy natrysk, regulując zagęszczenie kruszywa i, tym samym, ostateczny wygląd otynkowanej powierzchni.

W przypadku tynku Cermit MN, można go pozostawić w naturalnym białym kolorze, zalecane jest jednak pomalowanie go przy użyciu dowolnej farby elewacyjnej, ale nie wcześniej niż po upływie 2-6 tygodni od zakończenia tynkowania. Wyjątek stanowią farby silikatowe, których można użyć już po około 5 dniach po wyschnięciu tynku.
Przeczytaj również: Jakie powinny być tynki
Chemia budowlana - Tynk wykonany metodą tradycyjną (po lewej) i natryskową. Fot. ATLAS
Tynk wykonany metodą tradycyjną (po lewej) i natryskową. Fot. ATLAS
Specjalne mieszadło
Ważnym elementem, poprzedzającym tynkowanie, jest przygotowanie podłoża i masy tynkarskiej. Podłoże powinno być stabilne, suche, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność tynku i zagruntowane podkładową masą tynkarską Atlas Cerplast, którą także można aplikować metodą natryskową. Zwiększa to przyczepność oraz pozwala na uzyskanie równej powierzchni podkładu. Przygotowanie tynku polega na wymieszaniu suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Czynność tę należy wykonać wyłącznie urządzeniem z mieszadłem wstęgowym. Użycie innego mieszadła może skutkować powstaniem „kluch” i zatorów w dyszy agregatu. Tynk należy narzucać na ścianę najlepiej z odległości od 0,5 m do 1 m. Aplikacja masy tynkarskiej prostopadle do ściany zmniejsza straty materiału do 5 proc. (przy ręcznym narzucaniu i fakturowaniu, strata ta wynosi około 10 procent).

Warto pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu folią malarską okien, drzwi, parapetów, rynien itp. oraz przestrzeni wokół tynkowanej ściany. Odpryski wyrzucanego pod ciśnieniem tynku mogą spadać na odległość dwóch metrów od ściany.

Chemia budowlana - Natryskowe nakładanie tynków cienkowarstwowych
ZDANIEM EKSPERTA
Przemysław Michalski, GRUPA ATLAS

Tynk, jak się patrzy


Natryskowy tynk Atlas Cermit MN dobrze nadaje się na różne podłoża, zarówno na beton, jak i na tynki tradycyjne, wykonane na murach z cegieł, lub na różnego typu bloczki, a także płyty g-k. Wzmocniona polimerami mieszanka spoiw, wysokogatunkowego cementu oraz specjalnie dobranego kruszywa dolomitowego zapewnia wysoką wytrzymałość i twardość tynku. Cermit MN sprawdza się także przy naprawie starych tynków cienkowarstwowych. Nie wymaga wykonywania na nich warstwy wyrównawczej. Wykonawcy chętnie stosują go jako warstwę wykończeniową w systemach izolacji cieplnej, ze styropianem lub wełną mineralną. Zastosowanie innowacyjnej technologii Myko Bariery zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją biologiczną – rozwojem grzybów i glonów na powierzchni tynku.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Najnowsze na forum
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 182
Re: Jaki komputer wybrać? - składany, czy gotowy?
data » 20.02.2019, 0:50
A mi się przydarzyła ostatnio awaria komputera. Wysypał mi się system i w żaden sposób nie dałem rady sobie sam poradzić. Tutaj
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 182
Re: Zwrot podatku z Anglii
data » 20.02.2019, 0:40
Jak już jesteśmy przy temacie UK to może ktoś z Was szuka busa do Anglii? Jeśli tak to zerknijcie sobie tutaj:
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 182
Re: Wakacje w Polsce czy zagranicą?
data » 19.02.2019, 21:45
W Polsce jest wiele pięknych miejsc, ale w większości już byłem więc teraz myślę o Ukrainie. Marzy mi się zwiedzić Lwów. Fajne wycieczki
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 182
Re: Prezent
data » 19.02.2019, 20:53
Ja planuję sam sobie zrobić prezent Tutaj https://sklep.hard-pc.pl/p7457,stojak-d ... -t100.html znalazłem fajny stojak do kierownicy. Żonka
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 182
Re: Samochód
data » 19.02.2019, 20:52
Jak są tu osoby z Warszawy lub okolic to podrzucam Wam link do tego skupu aut - https://autoskupf1.pl/sprzedaz-samochodu-warszawa/ Dobrze płacą,
STREFA PARTNERA
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt