chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Miejsce pierwszego wrażenia - o przedpokoju i jego wyglądzie

26.08.2010
Najmniej czasu w domu spędzamy w przedpokoju, a i tak bywamy w nim najczęściej, bo wielokrotnie w ciągu dnia. Dla naszych gości przedpokój to pierwsze źródło informacji o atmosferze domu. Warto pomyśleć, jak go uatrakcyjnić. Na przykład, kolorystyką i ciekawą fakturą ścian, a także wydobywającym ich walory oświetleniem.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Przeczytaj również: Systemy zapraw Tytan TEO
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Sztuka koloru


Przedpokoje z natury należą do pomieszczeń ciemnych, do których światło słoneczne nie ma bezpośredniego dostępu. Najlepiej więc sprawdzą się tam barwy jasne. Nie tylko rozświetlą, ale również optycznie rozszerzą wąski korytarz. Mogą to być barwy ciepłe: żółcie i jasne oranże. Mogą też być kolory chłodne: beże, odcienie szarości, jasnej zieleni i błękitu, czy też biel. Ważne, żeby dobrać je odpowiednio stonowane. Nie mogą być jaskrawe, nie mogą „bić po oczach”.

Z drugiej strony, unikać trzeba monotonii. Nadmiar jasnych barw o podobnej tonacji nasycenia zwyczajnie nudzi. Warto go złamać elementami o żywszych barwach. Sprawdzą się w tej roli zarówno przedpokojowe meble: wieszaki, stołeczki czy szafki, jak i ozdoby ścienne, obrazki, bądź oprawa lustra. Także bez popadania w drugą skrajność. W przedpokoju warto postawić na umiar.

Odpowiedni dobór kolorystyki może też zmodyfikować kształt i wymiary pomieszczenia – pozornie je poszerzyć lub zwęzić. Jeśli w kwadratowym przedpokoju ściany prostopadłe do wejścia pokryte zostaną barwą intensywniejszą, a równoległe jej bledszą wersją, wydawać się będzie dłuższy. Pomalowanie na biało sufitu i kilkunastocentymetrowego pasa otaczających go szczytów ścian, optycznie ten sufit podniesie. Analogiczne zastosowanie koloru ciemniejszego niż barwa ścian obniży sufit, np. wyrównując proporcje w wąskiej, a wysokiej klitce.
Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


Niezwykłe walory kamyczków


Dokonując takich korekt, można równocześnie podbić walory przedpokoju dodatkowo go zdobiącą, oryginalną fakturą ścian. Innymi słowy, wykończyć go dekoracyjnym tynkiem mozaikowym.


Chemia budowlana - Ziarenka barwionego kruszywa kwarcowego Fot. ATLAS
Ziarenka barwionego kruszywa kwarcowego Fot. ATLAS
Za przykład posłużyć może tynk Atlas Deko M, produkowany na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego i naturalnego marmuru. Jego gama kolorystyczna to 60 różnobarwnych zestawień ziarna i tynku, zaś ciekawa struktura pozwala na osiągnięcie niebanalnych efektów estetycznych. Co więcej, dzięki technologii „Deko M z mieszalnika” kolorystykę tego tynku można modyfikować według własnego uznania.
Dzięki zawartości żywicy, tynki mozaikowe są elastyczniejsze i mniej podatne na uszkodzenia – a tym bardzie na mycie, czy nawet regularne szorowanie – od tynków tradycyjnych. W przedpokoju, pomieszczeniu dość intensywnie użytkowanym, cecha ta ma niemałe znaczenie.
Ich walorem jest też to, że są cienkowarstwowe. Grubość warstwy tynku Deko M równa się grubości zawartego w niej kruszywa. Wynosi 1-2 mm, a nie parę centymetrów, jak w przypadku tradycyjnej boazerii! Tę różnicę docenią zwłaszcza posiadacze ciasnych przedpokojów.
Przeczytaj również: System ociepleń TYTAN EOS STROP

Sekrety światła


Co do oświetlenia „miejsca pierwszego wrażenia” są dwie szkoły. Jedna głosi, że skoro w przedpokoju przebywa się krótko, nie wymaga dużej ilości światła. Powinno ono służyć elementarnej orientacji w przestrzeni, a jeszcze bardziej dekoracji. Choćby wydobyć i podkreślić błyski kwarcu na ścianach pokrytych tynkiem mozaikowym. Mocniejsze, np. w postaci jednego lub dwóch kinkietów, oświetlać winno tylko lustro.

Zwolennicy szkoły drugiej pytają, czy tak subtelne oświetlenie wystarczająco umożliwi znalezienie w przedpokoju niezbędnych drobiazgów. Nie tylko właściwych butów, ale i łyżki do nich, czy też kluczy do mieszkania, które gdzieś tam się akurat zawieruszyły.
Obie szkoły łączy pewność, że oświetlenie musi być ciepłe i zachęcające, a zatem stonowane. Czyli i funkcjonalne, i dekoracyjne. Jak sam przedpokój, wizytówka domu.

Chemia budowlana - Miejsce pierwszego wrażenia - o przedpokoju i jego wyglądzie
EKSPERT RADZI
Jacek Ciasnocha
GRUPA ATLAS
Chemia budowlana - Wzornik tynków mozaikowych Fot. ATLAS
Wzornik tynków mozaikowych Fot. ATLAS

Mozaika bez mozołu


Tynk mozaikowy Atlas Deko M nadaje się na wszelkie podłoża mineralne, o ile są mocne i równe, oczyszczone z brudu i kurzu. Ubytki w ścianach należy uzupełnić Zaprawą Wyrównującą Atlas. Przed nałożeniem tynku trzeba techniką malarską wykonać podkład z masy tynkarskiej Atlas Cerplast, który wzmocni przyczepność tynku. Cerplast dostępny jest w czterech kolorach – klinkier, brąz, grafit oraz biel.

Atlas Deko M ma postać gotowej masy, którą wystarczy przemieszać. Jest łatwy w użyciu. Nakłada się go na ścianę warstwą o grubości kruszywa i wygładza pacą ze stali nierdzewnej, dbając o zachowanie kierunku. Średnio zużywa się około 4-4,5 kg na metr kwadratowy. Nałożony tynk ma barwę mlecznobiałą. Właściwe kolory osiąga dopiero po wyschnięciu, czyli po upływie od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Chemia budowlana - Nałożony tynk mozaikowy ma barwę mlecznobiałą. Właściwe kolory osiąga dopiero po wyschnięciu, czyli po upływie od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.  Fot. ATLAS
Nałożony tynk mozaikowy ma barwę mlecznobiałą. Właściwe kolory osiąga dopiero po wyschnięciu, czyli po upływie od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza. Fot. ATLAS
Prace tynkarskie należy tak zaplanować, by wykonać je w jednym cyklu technologicznym – nałożenia i zatarcia – nakładając metodą „mokre na mokre”. Jeśli pierwsza partia zaschnie przed nałożeniem kolejnej, widoczne będą miejsca połączeń. Z tego względu przerwy technologiczne z góry zaplanować należy w narożnikach i załamaniach ścian, na styku kolorów itp.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Najnowsze na forum
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 478
Bezpieczeństwo w firmie
data » 04.04.2020, 0:51
Cześć, jak dbacie o bezpieczeństwo w Waszych firmach? Ja sądzę,że szkolenia ppoż i bhp są bardzo ważna sprawa. Warto je przeprowadzić np.
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 72
Re: Zwiększenie zakresu budowlanych uprawnień projektowych d
data » 03.04.2020, 23:49
Na stronie https://uprawnienia-budowlane.pl/ możecie znaleźć świetny program do nauki na uprawnienia budowlane. Duża baza pytań i wysoka
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 72
Re: Prawo budowlane
data » 03.04.2020, 22:40
W tym przypadku warto sprawdzić , gdzie znajdziecie profesjonalny program do nauki na uprawnienia budowlane. Pytania w większości powtarzają się
Kermit
Awatar użytkownika
Postów: 27
Re: Prezent dla brata
data » 03.04.2020, 15:11
Zależy co brat lubi i jakie ma zainteresowania. Mój ucieszył się z vouchera na lot w tunelu aerodynamicznym w Wielkopolsce. Lubi czasami poczuć
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 261
Re: Czy oszczędzanie ma sens?
data » 03.04.2020, 15:04
Ja niestety nie potrafię oszczędzać. Może też nie mam takich środków, by oszczędzać. Po prostu wszystko idzie na bieżące wydatki. Gdybym
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt