chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Praktyczne porady, jak dobrać posadzki do poszczególnych stref browaru

16.03.2020
Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, to dla wielbicieli złotego trunku także święto piwa, którego wybór jest obecnie bardzo szeroki. Oferta rynkowa obejmuje zarówno globalne marki, jak i produkty regionalne, warzone zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Warto wiedzieć, że niezależnie od skali działalności, na jakość finalnego napoju wpływają także materiały wykończeniowe zastosowane w browarze, m.in. posadzki.

Chemia budowlana - Fot. Flowcrete
Fot. Flowcrete

• Właściwe rozwiązania posadzkowe to ważny element zachowania najwyższych standardów produkcji w przemyśle spożywczym.
• Browary wymagają zastosowania łatwych w czyszczeniu posadzek, które są wytrzymałe mechanicznie ze względu na przesuwanie ciężkich beczek i odporne chemicznie na wypadek rozlania i wycieku napojów.
• Od produkcji, poprzez butelkowanie, aż do degustacji to ważne, aby posadzka w browarze miała odpowiednie właściwości.

Eksperci firmy Flowcrete, wiodącego producenta posadzek żywicznych, podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze posadzek do poszczególnych stref i pomieszczeń w zakładzie produkującym piwo.

Chemia budowlana - Fot. Flowcrete
Fot. Flowcrete
Chemia budowlana - Fot. Flowcrete
Fot. Flowcrete

Wybór posadzki to jeden z kluczowych aspektów projektowania browaru. Zastosowanie nieodpowiedniego materiału, np. pozostawienie niezabezpieczonego betonu, może prowadzić do powierzchniowych uszkodzeń, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia oraz rozwijać pleśń i bakterie. W efekcie konieczne staje się ponoszenie wydatków na miejscowe naprawy lub wymianę posadzki i związane z tym przestoje w produkcji.

Piwo najczęściej ma odczyn kwaśny, a do jego produkcji wykorzystuje się słody, chmiel, drożdże piwowarskie, a także inne dodatki, takie jak miody czy soki owocowe. Oznacza to, że posadzka, na której mogą pojawić się rozlania i wycieki, powinna mieć odpowiednią odporność chemiczną. Ponadto w browarach panuje intensywny ruch pieszy oraz ruch wózków widłowych, posadzka jest regularnie czyszczona, np. ciepłą wodą lub parą wodną, na znacznej powierzchni prowadzona jest tzw. produkcja mokra, występują wahania poziomu wilgotności, a do tego punktowo realizowany jest załadunek ciężkich przedmiotów, takich jak beczki z piwem.

Chemia budowlana - Fot. Flowcrete
Fot. Flowcrete
Chemia budowlana - Fot. Flowcrete
Fot. Flowcrete

Ze względu na intensywne warunki użytkowania, zwłaszcza w strefach produkcji i fermentacji, posadzki powinny być łatwe w czyszczeniu, solidne i wytrzymałe. Wymóg ten sprawia, że w coraz większej liczbie browarów stosuje się specjalistyczne posadzki żywiczne, które są antybakteryjne i spełniają najwyższe standardy higieny, np. posiadają certyfikaty międzynarodowych organizacji, takich jak HACCP International, a przy tym są odporne nie tylko chemicznie, ale także mechanicznie.

Posadzki na bazie żywic syntetycznych są szczególnie skuteczne, ponieważ mogą być wykonywane w grubościach rzędu nawet 6 lub 9 mm, co daje im dużą wytrzymałość, a przy tym są bezspoinowe, nienasiąkliwe, dostępne w różnych kolorach oraz zachowują trwałość przez lata.

Wszechstronność posadzek żywicznych oznacza również, że można zastosować różne rozwiązania dopasowane do konkretnych pomieszczeń w browarze. Na przykład posadzki na bazie żywicy poliuretanowej oraz kruszywa i cementu, z antybakteryjnym dodatkiem Polygiene® (np. Flowfresh) to dobre rozwiązanie nawet do największych i najbardziej wymagających obszarów produkcyjnych.

REKLAMA:

Strefy filtrowania i butelkowania to równie trudne środowisko pracy, gdzie wycieki mogą prowadzić do powstawania plam i kałuż na powierzchni posadzki. W warunkach produkcji mokrej kluczowe jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracowników. Posadzki poliuretanowo-cementowe z antypoślizgowymi wykończeniem, uzyskiwanym m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich kruszyw lub piasku kwarcowego, mogą pomóc w utrzymaniu tych stref w czystości oraz zmniejszeniu ryzyka poślizgnięcia się i upadku na wilgotnej powierzchni.

Z kolei posadzki w chłodni, gdzie odbywa się leżakowanie beczek z piwem, powinny być odporne na niskie temperatury i mieć właściwości antypoślizgowe. Ważne, aby zastosowana w tej strefie browaru posadzka była wytrzymała na ściskanie i wystarczająco odporna na obciążenia związane z punktowym załadunkiem ciężkich, drewnianych beczek z metalowych stojaków.

Pomieszczenie degustacyjne, takie jak np. przyzakładowy, firmowy pub, odwiedzany przez klientów i kontrahentów, powinno tworzyć przyjazną, starannie zaprojektowaną przestrzeń, której ważnym elementem jest posadzka. Dostępne są dekoracyjne rozwiązania, np. na bazie żywicy epoksydowej i barwionych ziaren piasku (np. Peran STB) lub żywic epoksydowych i poliuretanowych oraz kolorowych płatków (np. Peran PGF Floor Flakes), które zapewniają atrakcyjny efekt wizualny, a jednocześnie są łatwe w czyszczeniu, trwałe i funkcjonalne.

Warto wiedzieć, że o jakości piwa decyduje nie tylko aromat samego napoju. Również niska emisyjność posadzki, w tym niski poziom lotnych związków organicznych (LZO) może korzystnie wpływać na mikroklimat pomieszczeń, w których piwo jest przygotowywane, przechowywane i rozlewane.

Przy projektowaniu lub renowacji browaru należy pamiętać o tym, że materiały budowlane i wykończeniowe mają bezpośredni wpływ na warunki, w jakich powstaje każda butelka piwa, dlatego tak ważny jest właściwy wybór m.in. odpowiednich rozwiązań posadzkowych.Autor: Flowcrete - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Najnowsze na forum
gabbonka
Awatar użytkownika
Postów: 33
Re: Nowoczesny dom
data » 31.05.2020, 22:24
Nie musi być w 100% tynk na fasadzie, można dodać kamień, klinkier, drewno. Ale to prawda, że im lepszy tynk tym bardziej nie ma kłopotów.
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 83
Re: W jaki sposób wykonać reklamę
data » 31.05.2020, 21:34
Połową sukcesu jest dobrze przeprowadzona reklama i oznakowane miejsce. Dzięki temu, ludzie będę widzieć w Tobie profesjonalistę i nie będą
ellkaa
Awatar użytkownika
Postów: 46
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty
data » 31.05.2020, 20:40
Wydatek na panele się spokojnie zwróci, nie zużywa się aż tak pradu jak myślałam. Na pewno na palenie w piecu, na zakup opału wydawalismy
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 364
Re: Zmiana w kuchni
data » 31.05.2020, 19:51
Jeśli chcesz zmian w kuchni i mają być na lepsze to wykorzystaj ofertę firmy która tworzy świetne meble z szkła. Znają się jak nikt inny na
delia83
Awatar użytkownika
Postów: 126
Re: Alkoholizm
data » 31.05.2020, 19:42
W przypadku leczenia alkoholizmu dobry ośrodek terapeutyczny jest niezbędny, ale wiem, że alkoholicy po jakimś czasie znów zaglądają do
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt