chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Zasada 3 warstw, czyli jak skompletować optymalny strój roboczy

03.03.2020
Skandynawowie mawiają, że nie ma złej pogody – są tylko źle dobrane ubrania. Dlatego zwłaszcza przy wyborze stroju roboczego trzymają się sprawdzonej zasady 3 warstw. Pomaga ona zachować komfort cieplny niezależnie od warunków wyznaczanych przez zmieniającą się pogodę i dynamikę pracy. Wyjaśniamy, jakie zadania spełnia każdy z poziomów i w jaki sposób wybrać do niego odpowiednie elementy garderoby.

Chemia budowlana - Fot. Blåkläder
Fot. Blåkläder

Podstawowe zasady fizyki są bezwzględne: tam, gdzie wykonywana jest praca, powstaje ciepło. A że człowiek jest stałocieplny, jego brak lub nadmiar powoduje dyskomfort. Dlatego właśnie odpowiednie zarządzanie bilansem cieplnym jest kluczowym zadaniem każdego stroju, zwłaszcza roboczego, a jest ono realizowane przez każdą z trzech warstw, choć w nieco inny sposób. Dzięki temu razem tworzą elastyczną termicznie „zbroję”.
Chemia budowlana - Fot. Blåkläder
Fot. Blåkläder

Warstwa 1: wygoda i odprowadzanie wilgoci


Pierwsza warstwa to bielizna. Noszona bezpośrednio przy ciele, powinna utrzymywać je w cieple i suchości. Materiał musi być więc nie tylko miękki, lekki i wygodny, ale także sprawnie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoć. – Tradycyjnym wyborem są tu koszulki czy getry wykonane z wełny, świetnie regulującej temperaturę, ponieważ jest to materiał który nie tylko grzeje gdy jest zimno, ale także chłodzi przegrzane ciało – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski z firmy Blåkläder Workwear. – Ponadto wełna nie traci właściwości izolacyjnych po zamoczeniu, a dzięki właściwościom antybakteryjnym wynikającym z zawartości keratyny zapobiega nieprzyjemnym zapachom, dłużej utrzymując świeżość ubrań.

Innym popularnym materiałem, który sprawdza się w pierwszej warstwie jest poliester. A konkretnie jego nowoczesna odmiana stworzona do odzieży wykorzystywanej podczas aktywności fizycznej. Kanałowa dzianina nie tylko bardzo skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, ale tworzy także szczelinę powietrzną pomiędzy ciałem a odzieżą, zwiększając tym samym izolację. Niezależnie jednak od wybranego materiału należy pamiętać o zwróceniu uwagi na sugerowany przedział temperaturowy, w którym zalecane jest stosowanie wybranej bielizny, a także praktyczne dodatki takie jak specjalne, grubsze strefy rozgrzewające w okolicach miejsc najbardziej narażonych na marznięcie – ramion, pleców czy boków.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Blåkläder
Fot. Blåkläder

Warstwa 2: izolacja – regulacja


Głównym zadaniem drugiej, środkowej warstwy stroju jest zatrzymanie ciepłoty ciała oraz dalsze odprowadzanie wilgoci. W tym sensie stanowi ona niejako przedłużenie warstwy pierwszej z jedną zasadniczą różnicą – podczas pracy można ją zdejmować lub zakładać, dostosowując w ten sposób strój do zmieniających się warunków termicznych. Z tą warstwą można więc na przykład rozpocząć pracę i zrzucić ją, gdy ciało się rozgrzeje. Ponownie można ją założyć, by utrzymać ciepłotę ciała podczas przerwy w pracy lub, gdy stanie się ona mniej intensywna.

Jako element drugiej warstwy z reguły najlepiej sprawdza się odzież z miękkich, dopasowanych materiałów, taka jak koszule flanelowe czy różnego rodzaju bluzy wełniane bądź polarowe – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Powinny być rozpinane, żeby ułatwić sprawne zakładanie i zdejmowanie, a także odpowiednio elastyczne, aby nie krępować ruchów podczas pracy nawet wtedy, gdy mamy na sobie wszystkie trzy warstwy.

Chemia budowlana - Fot. Blåkläder
Fot. Blåkläder

Warstwa 3: ochrona


Aby omówione wyżej elementy garderoby mogły skutecznie spełniać swoje zadania, konieczne jest dopełnienie całego zestawu zewnętrzną warstwą ochronną. Z reguły jest to więc jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie fragment zestawu, ponieważ musi nie tylko skutecznie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, ale także utrzymać zagwarantowany przez pierwszą i drugą warstwę poziom wygody, izolacyjności oraz odprowadzania wilgoci. Najlepiej sprawdzają się tu lekkie, odpowiednio elastyczne kurtki i spodnie z wytrzymałych oraz łatwych w utrzymaniu materiałów, często dodatkowo wzmacnianych w newralgicznych miejscach. Mowa tu o kolanach i łokciach. Ważne są także nowoczesne membrany nieprzepuszczające wiatru i deszczu, jednocześnie odprowadzające na zewnątrz wilgoć. Wreszcie należy zwrócić uwagę na elementy podnoszące funkcjonalność, takie jak liczne i dobrze umiejscowione kieszenie, podklejane szwy, ściągacze czy odpinane podpinki – wylicza Grzegorz Marcinkowski.

Warto też pamiętać o tym, że zasada 3 warstw powinna dotyczyć również głowy, która posiada wiele gruczołów potowych i wymaga ochrony zapewniającej jednocześnie ciepło i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Takie same wymagania powinny spełniać skarpety i buty, ponieważ cały trójwarstwowy system na nic się zda, gdy podczas pracy przemarzną nam stopy. Jeśli jednak odpowiednio, kompleksowo zaplanujemy roboczy strój, zyskamy wygodę i komfort pracy w niemal każdych warunkach.

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Najnowsze na forum
gremlin
Awatar użytkownika
Postów: 49
Re: Biznes online.
data » 30.03.2020, 22:05
Każdy teraz przenosi swój biznes w przestrzeń Internetu. Jeśli jednak chcecie aby sklep wyglądał profesjonalnie najlepiej jest zlecić pracę
gremlin
Awatar użytkownika
Postów: 49
Re: Zimowy ogród
data » 30.03.2020, 22:03
Warto zakupić wszystkie narzędzia i przybory w jednym miejscu. Jest taniej chociażby w kwestii wysyłki
gremlin
Awatar użytkownika
Postów: 49
Re: Dla miłośników ogrodów
data » 30.03.2020, 22:00
Nie każdy o tym pamięta, ale trawa jest też dość wymagającą roślinnością. Jeśli chcesz się cieszyć pięknym, gęstym i zielonym
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 290
Re: Fontanna do ogrodu
data » 30.03.2020, 21:55
W swoim ogrodzie o wszystko trzeba zadbać, jeżeli chcecie urodziwy i funkcjonalny ogród. Możecie zajrzeć sobie również w oferty
knif
Awatar użytkownika
Postów: 134
Re: Transport
data » 30.03.2020, 21:49
Nie piszecie dokładnie jakiego rodzaju towar chcecie dostarczyć, ale jeśli jest duży gabaryt to w takim razie najlepiej sprawdzi się transport
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt