chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Na czym to polega odpowiednia izolacja domu?

05.12.2019
Gdy na zewnątrz spada temperatura, a w domu trudno utrzymać ciepło, najboleśniej odczuwamy skutki niewystarczającego ocieplenia budynku. Korzyści z właściwej termoizolacji jest jednak więcej. Działa ona bowiem jak termostat, czyli reguluje temperaturę w domu.

Chemia budowlana - Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin. Fot. Styropmin
Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin. Fot. Styropmin
Prawidłowo wykonane ocieplenie domu jest niezbędne dla utrzymania komfortu cieplnego. W praktyce zatem zimą nie dopuszcza do wychłodzenia pomieszczeń, a latem – do ich przegrzania. – W termoizolacji chodzi o najbardziej ekonomiczne gospodarowanie ciepłem. Produkcja ciepła to koszty, im więcej go zatrzymamy w domu, tym mniej musimy go „wyprodukować“. Z kolei latem, choć nie jest to takie oczywiste, również możemy zaoszczędzić realne pieniądze dzięki termoizolacji – wskazuje Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Najprostszy przykład? Pomieszczenie, które nie jest latem przegrzane, nie musimy dodatkowo chłodzić za pomocą wiatraków czy wentylatorów, czyli urządzeń, które pobierają prąd. Również koszt działania klimatyzacji, jeśli ją mamy, będzie niższy, gdy celem będzie obniżenie temperatury o kilka stopni, a nie o kilkanaście.

Dwa razy jakość


Gdy przeprowadzamy termoizolację domu, konieczne jest zwrócenie uwagi po pierwsze na jakość styropianu, którego użyjemy jako materiału izolacyjnego, a po drugie – na jakość wykonania prac.

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin
W przypadku styropianu kluczowym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambda. Im jest niższy, tym styropian jest lepszym izolatorem. Najlepsze parametry pod tym względem mają styropiany pasywne, które łatwo poznać choćby po kolorze. Charakterystyczną szarą barwę zyskują dzięki dodatkowi grafitu. Produkowany przez Styropmin styropian Passive λ Pro 30 ma współczynnik przewodzenia ciepła λ ≤ 0,030.

Jakość styropianu nabiera znaczenia również w kontekście zaostrzających się przepisów dotyczących tego, jakie parametry – jeśli chodzi o oszczędność ciepła i energii - ma spełniać cały budynek. – Mówimy tutaj o współczynniku przenikania ciepła przez przegrody np. ściany czy dach. W Polsce, przepisy przewidują konsekwentne obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła. Ma to bardzo praktyczne konsekwencje. W przypadku ścian oznacza np. wzrost grubości termoizolacji już od 2021 roku o co najmniej 5 cm w przypadku stosowania styropianów uniwersalnych. Ale zastosowanie styropianów pasywnych umożliwia zachowanie rozsądnej grubości warstwy izolacyjnej - mówi Renata Ciszewska. Kalkując zatem kosztorys docieplenia, trzeba mieć w pamięci nie tylko, jaki styropian wybierzemy, ale i ile będziemy go potrzebować.

REKLAMA:

Dobra robota


Efekty termoizolacji zależą także od jakości wykonania prac. Składa się na to kilka różnych elementów, poczynając do dobrego projektu, który uwzględni specyfikę domu i zabezpieczy wszystkie miejsca, przez które potencjalnie może uciekać ciepło. Ważne jest także odpowiednie przewożenie i przechowywanie styropianu oraz wykonywanie robót we właściwych warunkach atmosferycznych. I wreszcie rzecz najprostsza, choć może czasem i najtrudniejsza, czyli po prostu staranność.

- Wybierajmy materiały budowlane od sprawdzonych producentów o ugruntowanej pozycji na rynku, a szukając wykonawców, sprawdzajmy rekomendacje. Wszelkie prace remontowane trzeba też wcześniej zaplanować. Pośpiech nie będzie dobrym doradcą – podsumowuje kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Najnowsze na forum
Greysowa
Awatar użytkownika
Postów: 96
Re: Ubezpieczenia samochodów
data » 12.08.2020, 6:06
Przy nowych samochodach ceny są ogromne, było to jednym z czynników, które zdecydowały o tym, że kupiliśmy jednak używane auto. Dokładnie to
Agusiek55
Awatar użytkownika
Postów: 128
Re: Na co zwracać uwagę urzadzając kuchnie
data » 11.08.2020, 21:58
Szczególnie na praktyczność. Nie zawsze to co ładnie wygląda jest przecież praktyczne... Jak się uda wam połączyć te dwie rzeczy to super!
racionale
Awatar użytkownika
Postów: 57
Re: Oświetlenie schodów
data » 11.08.2020, 17:58
Najlepiej takie inteligetne oświetlenie led:) co możesz zmieniać kolory i czy sie swieci z poziomu aplikacji:) bajer, a przy tym też
pajok
Awatar użytkownika
Postów: 44
Re: Wyposażenie biura
data » 11.08.2020, 17:32
w biurze przydaje się solidna drukarka, zainwestowaliśmy w model brother i jak do tej pory wszystko działa bez zarzutu, łatwo znaleźć
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 388
Re: Organizacja wesela
data » 11.08.2020, 16:14
Ja będę na swoje wesele zamawiać takie kołyski https://smaczajama.pl/pl/p/Whisky-Chiva ... lyska/4688 zamiast wódki, Wszystko dlatego że
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt