chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak uzyskać harmonijne wnętrze za pomocą kolorów?

04.11.2019
Harmonijne wnętrze uzyskać możemy nie tylko odpowiednio je meblując, ale także przy pomocy barw. Szeroki wachlarz kolorystycznych możliwości, który oferują producenci farb, pozwala rozwinąć skrzydła przy projektowaniu pomieszczenia. Jakimi jednak zasadami powinniśmy kierować się przy doborze koloru?

Chemia budowlana - Fot. Dekoral
Fot. Dekoral

Jak kolory wpływają na nastrój?


Jeżeli zastanawiamy się na doborem idealnej farby do naszego wnętrza, to musimy zapoznać się ze znaczeniem barw. Każdy kolor wpłynie bowiem na naszą świadomość. Idealnie zaaranżowane wnętrze to takie, w którym kolorystyka nie tylko będzie pasować do charakteru pomieszczenia, ale także wywoła w mieszkańcu określone emocje i nastroje. Kolory ziemi, takie jak brązy czy beże, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach rodzinnych, zwłaszcza w salonie lub jadalni. Brąz symbolizuje ciepło i stabilność, dlatego na pewno podsyci żar domowego ogniska. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu ładu i harmonii, to powinniśmy zdecydować się na biel lub popiel. Nieprzypadkowo takie barwy królują w laboratoriach - czystość oraz spokój, który wprowadzają, pozwala wyciszyć się oraz skupić na pracy.

Zieleń, podobnie jak biel czy szarość, pomoże mieszkańcowi w skupieniu, jednak w przeciwieństwie do nich doda mu także energii. Świetnie sprawdzi się podczas nauki oraz zajęć rozwojowych, dlatego właśnie powinniśmy rozważyć ten kolor przy planowaniu pokoju dziecięcego. Energii, siły oraz dynamizmu doda pomarańcz, a także czerwień. Nie trzeba bać się tych odważnych kolorów, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich proporcji stanowią one doskonałe dopełnienie lub energetyczny akcent we wnętrzu.
REKLAMA:


Na czym polega zasada 60-30-10 w doborze barw?


Zachowanie właściwych proporcji przy aranżacji wnętrza jest niezwykle ważne. Jeżeli myślimy o harmonii, to nie możemy popaść w żadną skrajność. Jednobarwne pomieszczenia będą nudne i bez wyrazu, natomiast wykorzystujące wiele kolorów - zbyt pstrokate i męczące. Jak znaleźć umiar? Najbezpieczniejszym wyjściem jest zastosowanie się do zasady 60-30-10. Wspomniane liczby odpowiadają przestrzeni wykorzystującej jeden kolor.

Chemia budowlana - Fot. Dekoral
Fot. Dekoral

Główna barwa powinna zajmować 60% pomieszczenia, dopełniająca 30%, natomiast akcentem będzie jedynie 10% wnętrza. Najczęściej, gdy myślimy o tej zasadzie, to przychodzi nam do głowy pokój o stonowanym kolorze ścian, pasujących do niego meblach o nieco innym odcieniu oraz akcencie w formie mocnego koloru. Nic jednak nie stoi nam na drodze, aby bardziej poszaleć przy doborze farb. Ważne jest tylko to, aby zdecydować się na trzy barwy oraz zachować ich odpowiednie proporcje.

Jak dobrać odpowiednią farbę do wielkości i jasności pomieszczenia?


Przy wyborze farby do wnętrza bardzo ważny jest wybór barwy, która optycznie będzie poprawiała mankamenty pomieszczenia. Duże i wysokie pomieszczenia będą wydawały się mniejsze i bardziej przytulne po pomalowaniu ich na ciemne kolory. Malutkie pomieszczenia powiększymy natomiast przy zastosowaniu jasnych odcieni. Na charakter wnętrza ma także wpływ ilość światła, która do niego dociera. Jeżeli chcemy zastosować ciemny kolor w zacienionym wnętrzu, warto wybrać farbę o średnim natężeniu, ponieważ i tak będzie ona wydawała się ciemna. Zbyt głęboki kolor sprawi natomiast, że ściana wydawać się będzie niemal czarna.

Barwienie farb - wymarzony odcień w kilka sekund


Czasami trudno jest nam znaleźć idealny odcień farby. Nawet jeżeli uda nam się dobrać atrakcyjny kolor, to często czegoś mu brakuje. Na szczęście wiele sklepów oferuje barwienie farb. Usługa ta polega na wymieszaniu białej farby bazowej z barwnikiem w odpowiedniej proporcji. Dzięki temu w kilka sekund możemy uzyskać nasz wymarzony kolor, o odpowiednim odcieniu oraz nasyceniu.

Serwis koloru - nowoczesny sposób na znalezienie idealnej farby


Możemy także skorzystać z nowoczesnego sposobu na znalezienie idealnej farby. Jeżeli przeraża nas przeszukiwanie półek w celu odszukania tej jedynej, to warto skorzystać z dostępnej technologii. Serwis koloru to usługa, w czasie której skanowany jest odcień z wybranego przez nas materiału, mebla czy innego przedmiotu, a następnie odszukana zostaje farba, której kolor jest najbardziej do niego zbliżony. Serwis ten znacząco skraca nasze poszukiwania i bolączki z nimi związane.

Autor: Dekoral - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Najnowsze na forum
Kokin33i
Awatar użytkownika
Postów: 121
Re: Jakie konto bankowe?
data » 26.05.2020, 23:33
Jeśli chodzi o wybór konta bankowego to ja zdecydowałem się postawić na Nest Bank i zdecydowanie nie żałuję, ponieważ przygotowali świetną
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 497
Re: Samochód
data » 26.05.2020, 21:42
Na samym początku określ swoje potrzeby i dopiero później dokonaj wyboru samochodu. Gdy już dokonasz jego zakupu, będziesz musiał go
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 78
Re: Nuda w łóżku?
data » 26.05.2020, 21:40
Może trzeba podgrzać temperaturę za pomocą odpowiednich leków? Kiedy mężczyzna nie domaga, takie rozwiązanie jest dobre. Na stronie:
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 148
Re: Remont dachu - samemu czy z firmą?
data » 26.05.2020, 21:27
Ja bym jednak skorzystała z pomocy doświadczonej firmy która ma odpowiedni sprzęt ciężki jak ta Na pewno będzie potrzebny dźwig z operatorem
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 284
Re: Jakie ubezpieczenie domu warto mieć?
data » 26.05.2020, 20:41
Jestem na etapie zmiany ubezpieczyciela. Chciałabym ubezpieczyć dom oraz samochód. Znajomi zaproponowali mi towarzystwo ubezpieczeniowe mtu24.pl
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt