chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak zabezpieczyć drewnianą elewację domu?

10.09.2019
Początek września to idealny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu bądź jej elementy przed trudnymi, jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w idealnym stanie, dlatego już pod koniec lata należy pomyśleć o właściwej ochronie elementów wykonanych z tego pięknego, aczkolwiek wymagającego materiału.

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33

Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec – daje wrażenie przytulności, pasuje zarówno do elewacji domków sezonowych, jak i całorocznych. Aby zachować jego blask i barwę na długie lata, trzeba zatroszczyć się o zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych. Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe mogą bowiem osłabić strukturę drewna, rozpulchnić je, a tym samym – spowodować większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Niezabezpieczona, drewniana elewacja w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów straci swój blask, stanie się matowa, pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Receptą na te wszystkie bolączki będzie prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać na własną rękę – co prawda jest to całkiem wymagające zadanie, jednak efekt z pewnością jest wart zachodu!

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33

Impregnacja elewacji – jak to zrobić krok po kroku?


- Samodzielnie wykonana impregnacja drewnianej elewacji może być równie trwała jak impregnacja przeprowadzona przez profesjonalistów – mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. - Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów prac, a także o doborze właściwych środków i zachowaniu sugerowanych przez producenta odstępów czasowych pomiędzy nałożeniem każdej warstwy produktu. To doskonały moment na przygotowanie domu na zimę zwłaszcza, że dni i noce są jeszcze stosunkowo ciepłe – dodaje.

REKLAMA:

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33
Od czego rozpocząć zabezpieczanie drewnianej elewacji? Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być czyste, suche i gładkie – tylko w taki sposób produkt wybrany do impregnacji będzie mógł spełnić swoje zadanie, wnikając w pory drewna. Powierzchnię elewacji należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym lub szlifierką z nakładką do drewna, aby pozbyć się resztek innych zabezpieczeń, wystających drzazg i nierówności. Następnie całość należy odpylić. Teraz elewacja jest już gotowa na przyjęcie impregnatu!

Kolejnym krokiem jest oczywiście nałożenie preparatu, który zabezpieczy surowiec „od środka”. Warto wybrać specjalistyczny impregnat do drewna budowlanego, o parametrach dobranych do ochrony materiału, narażonego na rozwój grzybów czy sinizny (także ze względu na wysoką wilgotność otoczenia). Jednym z takich produktów jest Impregnat do drewna budowlanego V33, stworzony po to, by chronić drewno przed wszystkimi objawami biokorozji. Ponadto pełni on rolę „tarczy”, broniąc surowiec przed owadami – kornikami i termitami.

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33
Rada eksperta V33: na oczyszczoną i odpyloną elewację miękkim pędzlem nakładamy dwie lub trzy warstwy impregnatu, w odstępie 15 minut, zwracając szczególną uwagę na dokładne pokrycie szczelin czy odprysków. Następnie możemy przejść do ostatniego kroku, czyli aplikacji prawidłowo dobranej lazury.

Lazura jest preparatem chroniącym pokryte nią powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Lazura jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje elewacji konkretny, wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. - W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych - podkreśla Paweł Piotrowicz. Dodatkowo, Lazura V33 występuje w kilku odcieniach, dzięki czemu możliwe jest dobranie barwy idealnie oddającej kolor elewacji lub jej drobna korekta.

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33
Rada Eksperta V33: na uprzednio zaimpregnowane drewno nakładamy pędzlem lub wałkiem minimum dwie warstwy preparatu (w przypadku jaśniejszych kolorów warto dodać trzecią), pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia miedzy warstwami.

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonana z niego elewacja z łatwością stanie się niepowtarzalną wizytówką każdego budynku. Wystarczy odrobina chęci, wolny, jesienny weekend i odpowiednie preparaty, a nasz dom przywita chłodny sezon w naprawdę… ciepły sposób!

Autor: V33 Polska - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Najnowsze na forum
igor_kluska76
Awatar użytkownika
Postów: 6
Re: Wyjazd nad polskie morze
data » 25.02.2020, 13:34
Ja ostatnio byłem nad morzem polskim jakieś 2 lata temu gdy pracowałem dorywczo... Bardzo piękne miejsce chociaż polscy turyści to zwierzęta
maksi
Awatar użytkownika
Postów: 112
Re: Dobre meble
data » 25.02.2020, 13:22
jak widać sklepów z meblami nie brakuje i stacjonarnie i w sieci ja chętnie podzielę się namiarem na producenta GEORGE AZZAR. Wszystkie meble
maksi
Awatar użytkownika
Postów: 112
Re: Gdzie kupujecie meble do salonu
data » 25.02.2020, 13:19
w george azzar są też ciekawe meble ( styl loftowy czy skandynawski). Tu też wszystkie produkty są robione ręcznie, to połączenie drewna z
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 467
Re: Remont
data » 25.02.2020, 13:05
My też chyba będziemy robić remont. Chcemy trochę inaczej wykonać wejście do piwnicy. Mamy źle odmierzone schody, ciężko ich używać, więc
paszek90
Awatar użytkownika
Postów: 276
Re: Kwiaty w moim ogrodzie
data » 25.02.2020, 13:00
Rośliny porastające ogrody bardzo często odgrywają rolę ozdobną. Uprawiając takie rośliny, należy jednak przyłożyć wielką wagę do
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt