chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak skutecznie uszczelnić balkon i taras za pomocą hydroizolacji BOTAMENT®?

17.04.2018
Każdy z nas, żyjąc nawet w dużym mieście, ma naturalną potrzebę przebywania na świeżym powietrzu. W projektach nowoczesnych domów i mieszkań architekci coraz częściej uwzględniają balkony i tarasy, nie tylko ze względu na walory estetyczne i komfort mieszkańców, ale również z powodu wielu funkcji praktycznych.

Chemia budowlana - Fot. Botament
Fot. Botament

Dobrze przemyślane balkony i tarasy nadają fasadzie charakteru, pozwalają cieszyć się bliskością natury, a ich fachowe wykonanie zapewnia spokój i bezpieczeństwo na lata. Roman Frąckowiak, ekspert firmy BOTAMENT® podpowie nam jak znaleźć systemowe rozwiązania hydroizolacji, które pomogą nam zabezpieczyć konstrukcję przed wnikaniem wilgoci, a tym samym uchronić ją przed uszkodzeniami.

Izolacja balkonów i tarasów jest szczególnie ważna w polskim klimacie, gdzie działanie zmiennych warunków atmosferycznych ma znaczący wpływ na trwałość całej konstrukcji. Pomijana przez inwestorów lub wykonana w niewłaściwy sposób hydroizolacja, prowadzi do powstawania pęknięć, ubytków i ogólnych problemów z estetyką (np. zacieki) i funkcjonalnością balkonów. Zastosowanie materiałów od jednego producenta pomoże nam wybrać produkty, które będą doskonale ze sobą współgrać. BOTAMENT® jako czołowy producent rozwiązań hydroizolacyjnych oferuje nam pewne i proste rozwiązania nawet przy najbardziej wymagających konstrukcjach balkonowych lub tarasowych.

Jak dobrać odpowiednią hydroizolację tarasu lub balkonu?


Balkony i tarasy wystawione na działanie czynników zewnętrznych wymagają okładzin, które nie tylko zabezpieczą powierzchnię, ale i będą łatwe w utrzymaniu czystości. Od lat takie właściwości spełniają płytki ceramiczne, jednak zmieniające się trendy sprawiły, że inwestorzy zainteresowali się ich wielkoformatową odmianą. Nowe systemy wymagają innowacyjnych rozwiązań. Okładziny oraz chemia budowlana do jej układania są eksploatowane w skrajnych warunkach, dlatego tak ważne jest stosowanie materiałów do izolacji od producenta, który zna wymagania współczesnego budownictwa i oferuje produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego obszaru.

Planując hydroizolację balkonu czy tarasu w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę jego usytuowanie. „Jeśli konstrukcja znajduje się nad ogrzewanymi pomieszczeniami mieszkalnymi, istotna jest nie tylko ochrona konstrukcji nośnej, ale również znajdującego się pod nią wnętrza, w którym mieszkamy my lub sąsiad” - mówi Roman Frąckowiak, ekspert firmy BOTAMENT®. Poza umiejscowieniem balkonu lub tarasu, kolejną ważną kwestią jest rodzaj wybranej okładziny. Przykładowo dla wielkoformatowych płyt ceramicznych i kamienia naturalnego specjaliści polecają produkty niezawierające wapna ani cementu, które mogą być stosowane z dostępnymi na rynku cienkowarstwowymi matami lub jastrychami drenażowymi. W ofercie firmy BOTAMENT jest to innowacyjny system TERRACHAMP w oparciu o materiały na bazie żywic epoksydowych.

Chemia budowlana - Fot. Botament
Fot. Botament
Chemia budowlana - Fot. Botament
Fot. Botament

Nowoczesna hydroizolacja balkonów i tarasów – dostępne rozwiązania


Konstrukcje nośne narażone są na wiele szkodliwych, niepożądanych działań. Obok warunków atmosferycznych, opadów i zmian temperatur do powstawania ubytków w przyszłości i problemów związanych z właściwym utrzymaniem konstrukcji przyczynia się źle wykonana izolacja (przeciwwodna lub termiczna) newralgicznych punktów. Połączenia balkonu z drzwiami czy nisko osadzonymi oknami wymagają sprawdzonych i szczelnych rozwiązań, które zapobiegną powstawaniu grzybów, pleśni oraz mostków termicznych.

„Aby zabezpieczyć konstrukcje przed wnikającą wilgocią, a tym samym uchronić ją przed uszkodzeniem, obecnie stosuje się tradycyjne hydroizolacje mineralno-polimerowe lub nowoczesne w postaci mat uszczelniająco-kompensujących, które znajdują się bezpośrednio pod okładziną z płyt ceramicznych.” – mówi Roman Frąckowiak, ekspert firmy BOTAMENT® – „Najlepsze produkty mogą być stosowane nie tylko w silnie obciążonym obszarze zewnętrznym, ale również w basenach. Świadczy to o wysokiej wodoodporności i wodoszczelności materiału oraz daje inwestorom i wykonawcom największe możliwe bezpieczeństwo”. „Stosowane materiały hydroizolacyjne powinny charakteryzować się odpowiednią elastycznością czyli zdolnością mostkowania rys nie tylko w dodatnich temperaturach ale również w niskich (-20 stopni C) aby zapewnić szczelność systemu w ekstremalnie zmiennych warunkach atmosferycznych”.

Chemia budowlana - Fot. Botament
Fot. Botament
Chemia budowlana - Fot. Botament
Fot. Botament

Kompleksowy system izolacji od jednego producenta


Abyśmy mogli cieszyć się naszym balkonem lub tarasem przez długie lata niezbędne jest fachowe wykonanie hydroizolacji. Precyzyjny montaż, użycie wielofunkcyjnych rozwiązań i produktów najwyższej jakości pozwoli nam uzyskać szczelną powierzchnię, która uchroni nas przed dodatkowymi wydatkami w przyszłości. Przed przystąpieniem do prac nie powinniśmy zapominać o dokładnym przygotowaniu podłoża „Jeżeli stara okładzina podłogowa wciąż pewnie przylega, można ją zostawić i po „prostu” przykryć nową.” – mówi Roman Frąckowiak, ekspert firmy BOTAMENT® - „Jeżeli jednak płytki odspajają się, wykazują brak przyczepności (są głuche) lub są mocno uszkodzone, należy je usunąć. Znajdujący się pod spodem jastrych lub beton należy następnie dokładnie wyczyścić, usuwając luźne resztki zaprawy klejowej. Podczas wykonywania prac przygotowawczych należy pamiętać, aby płyta miała spadek 1,5 – 2%. Jeśli podłoże jest mocno zniszczone, występują liczne ubytki w powierzchni oraz brakuje spadku, te wszystkie wady można usunąć stosując szybkosprawną masę wyrównawczą BOTAMENT® M 100.”

W następnych krokach powinniśmy zagruntować przygotowaną wcześniej warstwę spadkową. Możemy do tego użyć sprawdzonego środka, jakim jest BOTAMENT® D 11. Teraz możemy zabrać się za zabezpieczenie najbardziej problematycznych elementów balkonu lub tarasu – połączenia z nisko osadzonymi oknami lub drzwiami warto wykonać przy pomocy taśmy uszczelniającej BOTAMENT® Portalband, natomiast narożniki wewnętrzne można również zabezpieczyć taśmą BOTAMENT® SB 78. Powierzchnię tarasu lub balkonu przeciwwodnie zabezpieczamy układając matę uszczelniająco-kompresującą BOTAMENT® AE za pomocą zaprawy klejowej BOTAMENT M 21 (M 21 HP) lub BOTAMENT M 10 Speed. W połączeniu z szybkowiążącą zaprawą klejową BOTAMENT® M 10 Speed możliwe jest układanie płytek już po około 90 minutach od przyklejenia maty nawet przy temperaturze obróbki +3 stopni C – to rozwiązanie szczególnie zalecane jest wczesną wiosną oraz późną jesienią.

REKLAMA:

Hydroizolacja – niezbędne zabezpieczenie tarasu i balkonu


Dlaczego izolacja balkonu i tarasu jest taka ważna? Bez odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi już po kilku przymrozkach czy opadach możemy mieć problem z odpadającymi płytkami czy popękanym podłożem. Skuteczną izolację możemy wykonać w trakcie budowy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zabezpieczyć konstrukcję również podczas remontu mieszkania. W ofercie firmy BOTAMENT® możemy znaleźć szeroki wybór produktów, z którymi będziemy mogli przygotować skuteczny system izolacji, który uchroni naszą konstrukcję przed wilgocią, a tym samym uchroni ją przed uszkodzeniami.

Autor: Botament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Najnowsze na forum
ahowca
Awatar użytkownika
Postów: 22
Re: Jakie kuchnie obecnie są modne
data » 20.06.2019, 21:46
Patrząc po sklepach oferujących meble kuchenne jak http://www.layman.pl/ widać że modne są np. kuchnie modułowe oraz niezmiennie robione na
misse
Awatar użytkownika
Postów: 107
Re: Meble do salonu
data » 20.06.2019, 21:28
To prawda, najlepiej kupować meble w zaufanych sklepach, które cieszą sie dobrymi opiniami jak np. https://www.furnival.pl/aranzacja-pokoj ...
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 127
Adapter zamiast fotelików dziecięcych
data » 20.06.2019, 20:59
Dzieci mi wyrosły i zamierzam pozbyć się fotelików na coś co zajmuje mniej miejsca a jest równie bezpieczne. Padło na pasy które mają
delia83
Awatar użytkownika
Postów: 90
Re: Sprzęt budowlany - kupować czy wypożyczać?
data » 20.06.2019, 19:26
Śmiało możesz wypożyczać. Jeśli potrzebujesz sprzętu doraźnie to nie ma sensu go kupować. Popatrz na ich ofertę . Wiem, że wypożyczają
delia83
Awatar użytkownika
Postów: 90
Re: naprawa okien warszawa
data » 20.06.2019, 19:02
Masz rację. Wiadomo, że stolarki nie wymienia się często, ale raz na kilka lat trzeba to zrobić. Znacząco poprawia to komfort użytkowania
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt